Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadelní společnost Jana Hrušínského zavítala do Mostu s Petrolejovými lampami

Průměrně každý měsíc zavítá do Mosteckého divadla pražská produkce, aby ukázala Severočechům, jak se dělá divadlo jinde. Takovou návštěvou byla i inscenace Divadla Na Jezerce – Petrolejové lampy.

Hrušínský se marně uchází o ruku Hrzánové Zdroj: divadlonajezerce.cz

Když si jdete zarezervovat vstupenky do Městského divadla v Mostě na hostující představení, můžete být rádi, že na vás zbude alespoň pouhopouhý přístavek. Pražské inscenace jsou pro Mostečany lákavou akcí. Zřejmě pro odlišnou režii, pojetí her a zejména obsazení populárních tváří, jež mnozí znají jen z televizní obrazovky. Listopadová neděle měla patřit Divadlu Na Jezerce, které vlastní známý herec Jan Hrušínský. Přijet měli s komediálním počinem Charleyova teta. Pro úraz herce oné divadelní scény však diváky čekaly dramatické a psychologické Havlíčkovy Petrolejové lampy.

Jsou věci mezi nebem a zemí, které se nevyhýbají ani divadlům. Náš herec Martin Sitta si včera zlomil ruku při představení Večer tříkrálový, pronesl s omluvou před začátkem inscenace Jan Hrušínský. Nechtěli jsme vás zklamat, tak jsme přijeli s jiným představením, i když není tak komediální…“ dodal s úsměvem.

Foto: Petrolejové lampy

O vyhrocené situace není nouze

Na velmi prostorném mosteckém jevišti se tak přítomní dočkali hry, která vychází z jednoho z nejlepších psychologických románů u nás. Petrolejové lampy Jaroslava Havlíčka se dočkaly též filmového zpracování, které pod režijním vedením Juraje Herze zajistilo dílu všeobecný věhlas. A to především pro velké herce – Ivu Janžurovou a Petra Čepka. Po pětatřiceti letech se objevují Petrolejové lampy jako divadelní hra na pražské scéně Jana Hrušínského.

Moje první reakce režírovat tuto inscenaci byla odmítavá. Jelikož mi ale Honza Hrušínský navrhoval do hlavních rolí obsadit Báru Hrzánovou a Radka Holuba, které mám moc rád a už jsme spolu i divadlo dělali, vrtalo mi to hlavou,“ vyjadřuje se populární režisér Herz.

Energická Hrzánová bavila diváky

Právě herci Hrzánová a Holub dodávají hře svižný spád a energii, která z obou účinkujících vyzařuje. Role Štěpky Kiliánové, která je muži odmítána, není zrovna jednoduchá. Osud si s postavou rozhodně nehraje. Nakonec se musí starat o manžela Pavla, který si ji vzal jen kvůli majetku. Její milovaný Pavel onemocní nebezpečnou syfilidou. Štěpka si sny o dítěti může nechat jen zdát. Jinak optimistická figura tak musí čelit nelehkým životním nástrahám a Hrzánová ji předvádí tak, že jí každý uvěříme.

Nejdříve se zdá téměř jako lehkomyslná divadelnice, která nešetří jedinečným úsměvem, následně psychicky a citově vychladlá žena, která neví kudykam. Stejně tak jako Hrzánová se bravurně své role zhostil Holub. Ten si nejdřív užívá v nevěstinci, vyniká svou cholerickou povahou a vždy musí být po jeho. Nakonec se mu za jeho nemilé činy život odvděčí a herec tak předvádí nelítostný boj s nemocí, ale také alkoholem, kterému nadobro Pavel propadl.

Bára Hrzánová dokáže nejen skvěle pobavit, ale také vyvolat soucit

Prostor, jemuž dominuje především kuchyňský stůl, u kterého se hrdinové scházejí, a neméně důležitá postel, hrají zásadní roli. S důslednou pozorností podle nich poznáme, zda se příběh odehrává u Štěpčiných rodičů, nebo u Pavla Maliny.

Jan Hrušínský jako dr. Alois

Přítomným se vedle Báry Hrzánové a Radka Holuba představil také samotný Jan Hrušínský, který ve hře ztvárnil dr. Aloise. Ač mu nebyla svěřena jedna z hlavních rolí, dokázal diváky náležitě pobavit a zaujmout. Coby jeden z mála Štěpčiných nápadníků se jí neostýchá směle říct, že s ní na schůzku nepůjde, pokud bude mít ten její hrozný klobouk. A celé jeviště se směje.

Ačkoli Mostečtí čekali komedii, psychologická inscenace na ně udělala dojem. Kromě velkých emocí zbytečně zničeného života hlavního představitele se sálem ozýval i smích, který značil, že i u tragédie se můžete zasmát. A nebyla by to Jezerka, kdyby to bylo jinak. Vždyť je to také divadlo, které vás zbaví špatné nálady!

Do Mosteckého i za místním

Praha je krásná a tamější divadelní scény též. Ale i Městské divadlo v Mostě nabízí ve svém repertoáru několik vidění hodných a zajímavých her. Zavítat můžete například na novou inscenaci s názvem Prolomit vlny. Není se co divit, že film Prolomit vlny upoutal také pozornost divadelníků. Dílo má na svědomí přední dánský autor Lars von Trier.

Městské divadlo Most zve na inscenaci Prolomit vlny Zdroj: divadlo-most.cz

V jeho scénáři je ukryt opravdu velmi silný dramatický náboj a existenciální téma, blízké každému citlivému člověku: Kde leží hranice sebeobětování a existuje vůbec? A dál: Co je potřeba k tomu, aby se člověk obětoval pro druhého? Silný cit jakým je láska, víra v boha či duševní porucha? Hlavní hrdinka příběhu Bess Mc Niellová si tyto otázky přímo neklade, ona se pro svou lásku dostává do jejich víru a nepochopena a odsuzována svým nejbližším okolím mu podléhá,“ představuje hru blíže dramaturg Vlastimil Novák.

Pokud se vydáte na novou inscenaci v režii Radoslava Tcherniradeva, můžete se těšit na herecké obsazení Martiny Šimíčkové a Lukáše Rouse.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadelní společnost Jana Hrušínského zavítala do Mostu s Petrolejovými lampami