Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Devo. Mistři fantasmagorie doběhli Jimiho Hendrixe i po jeho smrti

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

25. 2. 2012

!Profil!Představte si, že smícháte zvuk syntezátorů, pár kusů umělohmotného šatstva a kupu svérázného humoru. Třaskavá směs, která vznikne, ve zkratce charakterizuje hudbu americké skupiny Devo.

Devo prosluli svéráznými kostýmy, zejména originálními pokrývkami hlavy Zdroj: soundonsound.com

Kapela Devo pochází z amerického Ohia. Vznikla v roce 1972 a v lehce pozměněném složení funguje dodnes, nepočítáme-li pětiletou přestávku na začátku devadesátých let. V současnosti Devo vystupují v sestavě Gerald Casale (zpěv, baskytara), Bob Casale (kytara a klávesy), Mark Mothersbaugh (zpěv, syntezátory), Bob Mothersbaugh (kytara) a Josh Freese (bicí).

Svou osobitostí Devo příliš neusnadnili práci hudebním kritikům, kteří se je urputně snažili vpravit do několika pomyslných stylových škatulek, přičemž z každé něco přečuhovalo. Rock či elektronická hudba byly pro Devo skutečně příliš široké pojmy a místo mezi punkovými výrostky si také nezasluhovali, ač spadají přibližně do stejné generace. Nakonec byla tato svébytná parta klasifikována jako představitelé new wave. A sluší se podotknout, že dnes jsou uznáváni jako jedni z čelních představitelů tohoto žánru.

Co připlulo s novou vlnou

Nová vlna, o níž je řeč, zaplavila hudební svět zejména v druhé polovině sedmdesátých let a hodlala spláchnout vše, co jejím stoupencům připadalo jako přežitek. Vycházela z rocku, který ovšem velmi rázně měnila a inovovala.

New wave kapely se často klonily k odlehčenému elektronickému zvuku (což platí zrovna pro Devo) a nebály se ve studiu používat rozličné technické zlepšováky. Spektrum skupin, které bývají k new wave řazeny, je více než pestré. Náleží sem třeba Talking Heads, The Police, Billy Idol, ale i The Cure, Duran Duran či Boomtown Rats.

[youtube_660]gVqESo4mFMs[/youtube_660]

Hudba Devo je typická progresivním spojením tradičních elektrických kytar se syntezátory. Výsledkem jsou vzletné, líbivé melodie, jimž dodávají šťávu vtipně nactiutrhačné texty, zpravidla rýpající do společnosti, která podle členů kapely spěje k nenávratnému úpadku.

Od Darwina k Devo

Tím se dostáváme k důležitému bodu, totiž k původu samotného názvu kapely. Zkratka Devo je odvozená od slova De-Evolution, tedy, volně přeloženo, jakási evoluce pozpátku neboli úpadek, jímž je podle čtveřice lidstvo stiženo. Původně se jednalo o označení spíše šprýmovné.

S rádobyvědeckým termínem de-evoluce přišli na sklonku šedesátých let spolužáci z vysoké školy Gerald Casale a Bob Lewis, kteří společně se svým kamarádem Markem Mothersbaughem měli během pár let utvořit jádro skupiny Devo.

Čtěte také: Stone Roses se vrací. Ke comebacku je přemluvil samotný Beckham

Na jejich univerzitě došlo v roce 1970 k masakru. Mezi oběťmi bylo tehdy několik studentů, z nichž některé budoucí muzikanti znali. Po této otřesné události prý začali naši přátelé uvažovat o tom, že lidstvo možná doopravdy nemíří tím správným směrem, a koncepce de-evoluce poněkud získala na vážnosti.

Tři kamarádi

V roce 1973 dala výše zmíněná trojice spolužáků dohromady kapelu, jejíž název byl odvozen právě od teorie de-evoluce. Trojice Casale-Lewis-Mothersbaugh se stala jakýmsi pilířem celé formace. Sestava se během let víckrát obměňovala. Nově příchozí se často rekrutovali z řad příbuzenstva původních tří členů. Zmiňme alespoň Casaleho bratra Boba a sourozence Jima a Boba Mothersbaughovy.

Po pěti letech existence a několika vydaných singlech kapela konečně vypustila do světa debutové album. Neslo zapeklitý název Q: Are We Not Men? A: We Are Devo! a dostalo se mu celkem průměrného ohlasu. Postupem času si však u mnoha hudebních kritiků i fanoušků vydobylo až kultovní status. Na ukázku uveďme jednu z nejznámějších skladeb Devo, která se vyskytuje právě na tomto albu, Gut Feeling.

[youtube-height=25]ItEUIG09pYE[/youtube]
Devo – Gut Feeling

Dalším významným a také komerčně úspěšným albem bylo Freedom of Choice z roku 1980. Originalita Devo se vždy projevovala jak na studiových nahrávkách, tak i při živých vystoupeních. Jejich nonkonformní přístup k vizuální prezentaci z nich učinil jedny z prvních stálic MTV, videoklipy Devo právem náleží do zlatého fondu.

Jak je zřejmé z následujícího videa, Devo proslavily bizarní kostýmy, mnohdy jako vystřižené z béčkového sci-fi filmu. Typické pro ně byly pozoruhodné pokrývky hlavy, takzvané energy domes, jakési plastikové kbelíčky ve tvaru zikkuratu. Podle jedné z legend o jejich vzniku byly tyto čapky skutečně inspirovány tajemnou starověkou moudrostí a mají svým nositelům střádat na hlavách energii, která by jinak z jejich těl nenávratně unikala. Smysl pro humor a sebeironii Devo zkrátka nezapřou.

[youtube_660]1ZUQ59UjCR0[/youtube_660]

Vrcholným obdobím popularity byla pro Devo zejména léta sedmdesátá. Alba z následující dekády se mnohdy shledala s příkrými reakcemi ze strany kritiků. Pro zajímavost se pozastavme u alba Shout z roku 1984, na němž najdeme celkem překvapivou coververzi písně Are You Experienced? od ikony květinové generace Jimiho Hendrixe. Videoklip k tomuto singlu opět dokazuje zálibu Devo v legračních vědeckofantastických paskvilech. Dědicové Hendrixových autorských práv ale prý z výsledku nadšeni nebyli.

Čtěte také, jak vnímáme videoklipy. Čím MTV či You Tube ovlivnily hudbu?

V průběhu devadesátých let se Devo na několik let zcela odmlčeli. Byli aktivní v různých vedlejších projektech. Na sklonku tisíciletí se však fanoušci dočkali jejich návratu. Jistou publicitu jim zaručil i řetězec McDonald´s, když ze záhadných důvodů rozdával k dětskému menu postavičky oblečené v nezaměnitelném stylu Devo.

Před dvěma lety vydali Devo po dlouhých letech konečně i nové album, které dostalo název Something for Everybody. Gerald Casale navíc údajně pracuje na libretu k muzikálu. Zdá se, že o vytrvalých provokatérech tedy ještě uslyšíme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Devo. Mistři fantasmagorie doběhli Jimiho Hendrixe i po jeho smrti