Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Deathstars se opět chystají do Česka, tentokrát na Masters of Rock

Sabina Jesenovská

Sabina Jesenovská

25. 5. 2012

Švédští death glameři Deathstars nedávno ukončili své turné jako předkapela Rammsteinů a vrhají se na další. Ani to nebude postrádat zastávku v českých luzích a hájích, tentokrát na  festivalu Masters of Rock 2012, který proběhne od 12.  do 15. července ve Vizovicích.

Deathstars, Zdroj: deathstars.net

Deathstars. Zdroj: deathstars.net

Kapela Deathstars vyrostla na kořenech black metalových Swordmaster, jejichž členové bubeník Bone W Machine a kytarista Nightmare Industries se v roce 2000 rozhodli ubírat poněkud méně konvenčním směrem. Spolu s Whiplasherem Bernadottem a Beast X Electricem založili skupinu Deathstars a nahráli své debutové album Synthetic Generation. Svérázná kombinace electra a oldschool rocku s méně patrnými základy v tvrdém blacku zaujaly natolik, že zanedlouho podepsali kontrakt se svým dosavadním labelem Nuclear Blast, což jim otevřelo dveře do celého světa či jak situaci vystihuje sám label: na celou planetu.

Nightmare Industries okomentoval svou otočku od black metalového soundu jako posun: „Chtěli jsme použít naše kořeny v extrémní rockové hudbě a objevit osobitější cestu k tomu, jak vyjádřit sexy chaos.“

Deathstars – Synthetic Generation (z prvního alba Synthetic Generation)

O čtyři roky později po nenadálém úspěchu a několika personálních změnách na postu baskytaristy a bubeníka následovalo v roce 2006 album Termination Bliss, které jen utvrdilo publikum v tom, že Deathstars do čela švédského undergroundu patří. Album je ještě o píď temnější a rytmičtější.

Švédskou expanzi završuje prozatím poslední deska Night Electric Night, na kterou se již toužebně čekalo. Média upozorňovala s velkým předstihem na její nahrávání a v roce 2009 zamořili Deathstars titulní strany rockových časopisů. Na albu je slyšet, že hudebně vyspěli a svůj styl vypilovali do detailů. Texty zůstávají stále stejně temné a plné krve, sound je však mnohem propracovanější. Zda-li se Evropa vymaní z koloniálního sevření těchto osobitých Švédů, ukáže čas, moc šancí jí však nedávám.

Deathstars – Blitzkrieg (ze druhého alba Termination Bliss)

Hvězdnou dráhu kapely doprovázelo několik předskokanských vystoupení na halových podiích pod záštitou takových velikánů jako jsou Cradle of Filth, Korn a naposledy byli jejich hostiteli němečtí Rammstein.

Při poslední předskokanské příležitosti vydala kapela své první best of cd Deathstars: The Greatest Hits On Earth. Bestofka obsahuje také dva nové songy Death Is Wasted On The Dead a nejnovější singl METAL. U příležitosti singlu představila kapela nového bubeníka Oscara Leadera vystupujícího pod pseudonymem Vice. Původně Vice  bubnoval ve švédské skupině Crescendolls, ale s Deathstars si již zahrál jako záskok za nemocného Bone W Machine při Into Darkness Tour.

[youtube_660]R5-8JpdRQdk[/youtube_660]

Sám Vice své přijetí do kapely komentuje takto: „Je vzrušující být částí Deathstars. Cítím, že mé bubnování skvěle doplňuje hudbu Deathstars.“ Stejně nadšení jsou z nové spolupráce i ostatní členové kapely: „Nový přírůstek v kapele přinese do nahrávek a živých vystoupení mnohem více energie než kdy dříve,“ dodává Nightmare Industries.

Ostatně nebylo to poprvé, co kapela ustála problémy s obsazením bicích: už při turné s Korn si musela skupina vypůjčit Adriana Erlandssona tehdy ještě z Cradle of Filth. Adrian si pak navíc zabubnoval i na bolusovém tracku třetího alba Night Electric Night

Škatule, škatule hejhejte se!

Přesně před rokem dokonce kytarista Cat Casino a baskytarista Skinny Disco odehráli na sedmnáct evropských koncertů s americkými glam rockery Vain.

Deathstars – Death Dies Hard (ze třetího alba Night Electric Night)

Ačkoli právě se skupinou Vain se k nám chlapci nedostavili, Deathstars dělají koncertní zastávky na území naší zemičky řekněme pravidelně. Jinak tomu nebude ani v létě, kdy se zde ukáží již podruhé na festivalu Masters of Rock, jenž proběhne ve dnech 12.  až 15. července tradičně ve Vizovicích v areálu likérky R. Jelínek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Deathstars se opět chystají do Česka, tentokrát na Masters of Rock