Dárkové předměty: Divadla nabízejí tričko, hrnek nebo pexeso

Programy, plakáty, CD, DVD, knihy, trička, magnetky, kalendáře, placky a mnoho dalšího. Pro někoho nostalgická památka, pro jiného část propagace a způsob vydělávání peněz. Řeč je o divadelních dárkových předmětech tradičních i netradičních.

FOTO: Divadelní programy
Divadelní program si z představení odnese hodně lidí. Foto: Anna Kottová, TOPZINE.cz

Někdo si za vydělané peníze koupí novou televizi nebo mobilní telefon, jiný upřednostní zážitek, jako například skok padákem, let balónem nebo návštěvu divadelního představení.

My lidé jsme posedlí hromaděním věcí, a proto i ze zážitků chceme mít něco na památku. Toužíme po věcech, které nám budou onen jedinečný a neopakovatelný zážitek připomínat. Z dovolených si pořizujeme fotografie a přivážíme suvenýry. Po zhlédnutí dobrého filmu hledáme předměty, které se k filmu vztahují.

Podobné je to i u divadelních představení. Vidět představení s významnou osobností hereckého světa může být někomu důvodem, proč si bude vystavovat divadelní program na nástěnce nebo na jiném viditelném místě.

Z divadel si nejčastěji přineseme zakoupené programy, které nám pomáhají pochopit, co tím chtěl dramatik a režisér říci, nebo odkrývají herecké obsazení.

Dalším běžným suvenýrem je plakát.  Některá divadla efektně spojují program inscenace a plakát propagující představení dohromady.

FOTO: Letní shakespearovské slavnosti
Tričko a program můžete koupit na Letních shakespearovských slavnostech.

Divákům jsou nabízeny kromě programů a plakátů také CD s namluvenými hrami nebo písničkami. Úkolem nosičů CD je zaznamenávat a přenášet informace v čase a prostoru. Z diváků se tak doma stávají posluchači a oblíbenou hru si mohou uchovat a vracet se k ní dle libosti.

Za CD v současné době nezaostávají ani DVD se záznamy divadelních inscenací. Některé, a jedná se převážně o slavné muzikály, byly zpracovány do filmové podoby a uváděny v kinech.

Milovníci tištěného a psaného slova nepohrdnou publikacemi vztahujícími se ke konkrétnímu divadlu. Knihy jako dárkové předměty mohou obsahovat text zhlédnuté divadelní hry nebo údaje o historii divadla či osobnostech působících v daném divadle.

FOTO: Program a CD: Gazdina roba Divadla pod Palmovkou
Gazdina roba už měla derniéru. Nadšenci ale mají doma program a CD s písněmi.

Programy, plakáty, CD, DVD a knihy by se daly označit za tradiční dárkové předměty. Jsou tu ale divadla, která pojala tento aspekt řekněme netradičně a nabízí originální vzpomínky na představení.

Tuto kategorii otevřou předměty méně bláznivé, jako například nástěnné kalendáře s fotografiemi z inscenací, poznámkové bloky s hereckými osobnostmi nebo trička s citáty nejznámějších divadelních replik. Ojediněle nabízejí divadla k prodeji také hodiny nebo magnetky zachycující hlavní postavy a názvy divadel.

Pro zapálené milovníky některá divadla připravila i odznaky neboli placky, vyjadřující přízeň nositele odznaku ke konkrétnímu divadlu. Přízeň mohou diváci vyjádřit například i skrze plátěné tašky nebo mikiny. Divadelním návštěvníkům holdujícím kouření přijdou jistě vhod zapalovače s názvem oblíbeného divadla. Malou a praktickou vzpomínkou mohou být i propisky a tužky s citáty z inscenací.

FOTO: Divadelní předměty - Švandovo divadlo
Hrnek nebo placku si divák může odnést ze Švandova divadla.

Divadla nezapomínají ani na dětské diváky, pro které vytvářejí například pexesa, puzzle nebo ilustrované speciální dětské programy a notesy.

Pro odvážnější a smyslem pro humor oplývající diváky má například Divadlo Járy Cimrmana v záloze plechový štítek o průměru 32 mm na židli s nápisem: „Zde možná seděl Jára Cimrman“.

Divadla nabízejí nepřeberné množství tradičních i méně tradičních dárkových předmětů. Záleží tedy na nás, jakému typu dáme přednost a jakou vzpomínku si na divadelní inscenaci pořídíme. Možná se časem začnou vyrábět i figurky reprezentující divadelní postavy a někteří z nás si místo plakátů budou vystavovat figurky Hamleta, Tartuffa nebo Chlestakova.

Dárkové předměty: Divadla nabízejí tričko, hrnek nebo pexeso
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*