Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Dámy, mějte se na pozoru. Obávaný sukničkář řádí opět v Plzni

Redakce

Redakce

31. 1. 2012

FOTO: Ivana Šaková, Jiří Hájek a Josef Škarka v Mozartově opeře Don Giovanni (DJKT, 2012)Moderní nastudování Mozartova Dona Giovanniho má nově na svém repertoáru soubor opery Divadla J. K. Tyla v Plzni. Nenapravitelný prostopášník sváděl ženy v režii Zbyňka Brabce poprvé v sobotu 28. ledna.

FOTO: Ivana Šaková, Jiří Hájek a Josef Škarka v Mozartově opeře Don Giovanni (DJKT, 2012)

Don Giovanni to s ženami umí, Leporello může jen závidět, Zdroj: Marta Kolafová, DJKT

Dvouaktovou komickou operu Don Giovanni o nenapravitelném sukničkáři, který je za svůj prostopášně vedený život po zásluze potrestán, složil Wolfgang Amadeus Mozart na libreto italského básníka Lorenza da Ponteho. Světovou premiéru měla opera v Praze v roce 1787.

Navštivte také: Slavnou Evitu můžete v Česku vidět už potřetí

Od posledního plzeňského nastudování Dona Giovanniho uplynulo 17 let. Tehdy Zbyněk Brabec, současný dramaturg opery DJKT, zpíval roli Giovanniho soka dona Ottavia. Nyní se na realizaci této Mozartovy pražské opery podílel měrou daleko větší. V jeho režii nabídne divadlo svým návštěvníkům moderní verzi Dona Giovanniho v italském originále s českými titulky.

Brabec děj opery přesunul ze 17. století do současnosti. V inscenaci se objeví mobilní telefony, notebook či poloautomatické zbraně, které nahradí zastaralé kordy.

FOTO: Josef Škarka a Ivana Šaková v Mozartově opeře Don Giovanni (DJKT, 2012)

Nový plzeňský Don Giovanni se odehrává v současnosti

V kostýmech Tomáše Kypty (Markéta Lazarová) se odrazí módní trendy 21. století. Jan Hubínek pro moderního Dona Giovanniho navrhl kulis prostou scénu. Ta využívá ke změně obrazů vysouvající se kvádry z podlahy jeviště (tzv. výsuvné stoly). S orchestrem DJKT Mozartovu operu nastudovali dirigenti Jiří Štrunc a Tomáš Brauner.

V titulní úloze záletníka dona Giovanniho alternují Jiří Hájek a Svatopluk Sem, v roli jeho sluhy Leporella se vystřídá Josef Škarka s Františkem Zahradníčkem. Donnu Annu zazpívá Anna Klamo, nebo Petra Šimková Alvarez, v roli jejího snoubence dona Ottavia vystoupí Tomáš Kořínek, nebo Aleš Voráček, pěvecký part záletníkovy manželky donny Elviry nazkoušely Ivany Šaková a Veberová.

Přečtěte si recenzi: Kníže Igor se podobal akčnímu filmu

Don Giovanni bude šestou uvedenou operou rakouského skladatele na scéně plzeňského Velkého divadla během posledních devíti let. Stejně jako soubor činohry DJKT se snaží mít na svém repertoáru alespoň jednu Shakespearovu hru, snaží se i plzeňská opera držet ve svém programu jedno z Mozartových děl.

Nechme se překvapit, jak se Plzeňským podaří tato aktualizace Mozartovy slavné opery. Jejich moderně pojatého Verdiho Rigoletta v režii Róberta Alföldiho česká kritika ocenila. Svede ji k pochvalnému hodnocení i Don Giovanni?

Don Giovanni

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Hudba: Wolfgang Amadeus Mozart

Režie: Zbyněk Brabec

Zpívají: Jiří Hájek / Svatopluk Sem, Anna Klamo / Petra Šimková Alvarez, Tomáš Kořínek / Aleš Voráček, Ivana Šaková / Ivana Veberová, Josef Škarka / František Zahradníček ad.

Premiéra: 28. ledna 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dámy, mějte se na pozoru. Obávaný sukničkář řádí opět v Plzni