Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Damáci vzkřísí Čarodějnice z Edmontonu. Zapomnělo se na ně po 300 let

Eva Síčová

Eva Síčová

5. 2. 2012

FOTO: Čarodějnice z EdmontonuUplynuly dva měsíce od poslední premiéry čtvrtého ročníku katedry činoherního divadla (KČD) a již za pár dní se chystá další. Tentokrát si dostaveníčko dají s Thomasem Dekkerem. 

FOTO: Čarodějnice z Edmontonu

Dávná historie, nebo nadčasové poselství? Čarodějnice prozradí Zdroj: Michaela Jankulárová

Médea, Les a Hosté, to je výčet absolventských počinů KČD. Nyní přicházejí s hrou, kterou považují téměř za zapomenutou, aby ji po 300 letech oživili a vdechli jí novou podobu. Nebude to však první pomoc, ale velkolepý nádech hudebně-dramatické podívané.

„Hra byla napsána jako reakce na proces s čarodějnicemi v Londýně roku 1621. Přináší sofistikovanou výpověď o společnosti plné nenasytnosti, závisti, smilstva a strachu. Spletitost textu ze hry dělá více než jen dokumentární divadlo, vždyť potřeba společnosti vytvářet zrůdy je dnes stále aktuální,“ odůvodňuje režisér Aleksi Barriére volbu tohoto díla.

Premiéra se koná v pátek 10. února v DISKu a režie se ujal francouzský režisér Aleksi Barriére, který studuje na DAMU magisterský program režie. Herci tak mají nelehký úkol vyrovnat se jak s textem a jeho náročnou adaptací, tak pohledem na historickou věc očima dvou kultur.

FOTO: Čarodějnice z Edmontonu

V DISKu pilně zkouší Čarodějnice

„Práce s herci s odlišným kulturním pozadím a jinými pracovními metodami je fascinující. Věřím, že představení ponese známku našeho společného úsilí vytvářet a sdělovat divákovi něco organického, živého. Přivádíme na jeviště text, který nebyl v České republice nikdy přeložen ani hrán – naše práce však není jen o oživování starého textu, ale vytváříme něco nového, jedinečného.“ říká režisér Barriére.

Na představení se podílí mnohem větší tým než obvykle. Dění na scéně živě doprovází kapela Sinuhet a podle slov jejího člena Michala Mihoka se můžeme těšit na propojení klasické a lidové hudby s prvky současného rocku a popu. Texty písní jsou inspirovány dobovými skladbami a jejich autorem je absolvent DAMU David Šiktanc.

Čarodějnice z Edmontonu

Thomas Dekker, John Ford, William Rowley a další

Režie: Aleksi Barriére

Hrají: Anna Císařovská, Pavla Dostálová, Nina Horáková, Anna Losová, Kamila Šmejkalová, Zuzana Volavá, Vuk G. Čelebić, Patrik Děrgel a další

Premiéra: pátek 10. února

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Damáci vzkřísí Čarodějnice z Edmontonu. Zapomnělo se na ně po 300 let