Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Další směr redukce kouření. V Británii prošel zákaz kouření v autě s dítětem

ČTK

ČTK

1. 10. 2015

Británie od ledna postupně zakáže kouření ve věznicích. Nejvyšší soud už v březnu rozhodl, že protikuřácký zákon z roku 2007 má být uplatňován také v nápravných zařízeních. Reagoval tak na podnět jednoho z odsouzenců, který si stěžoval na negativní důsledky pro své zdraví. Zákaz kouření nově platí také v automobilech, v nichž jsou děti nebo dospívající do 18 let.

koureni_v_aute

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Opatření má od ledna platit nejdříve ve velšských věznicích a od března ve čtyřech anglických zařízeních. Teprve na základě vyhodnocení zkušeností bude zákaz zaváděn i jinde, informovala agentura AFP.

V současnosti mohou britští vězni kouřit i ve svých celách. V dopise adresovaném parlamentnímu výboru pro spravedlnost zmocněnec pro vězeňství Andrew Selous vysvětlil, že zákaz bude zaváděn postupně, zejména kvůli velkému podílu kuřáků mezi vězni a specifičnosti věznic.

Podle oficiálních statistik v Británii kouří 80 procent vězňů, takže se dá očekávat silný odpor vůči zákazu.

Vězňům mají pomoci při odvykání kouření elektronické cigarety a mohou požádat i o další pomoc s odvykáním.

Sdružení na ochranu práv vězňů Prison Reform Trust vyjádřilo politování nad tím, že vězňům není umožněno kouřit ve venkovních prostorách.

Kouření ve věznicích je už zakázáno v Kanadě, na Novém Zélandu a v Austrálii. V Melbourne toto rozhodnutí v červenci vyvolalo vězeňskou vzpouru.

Britský protikuřácký zákon, který vstoupil v platnost v červenci roku 2007, zakazuje kouření v restauracích, klubech i na pracovišti.

Právě dnes vstoupil v Anglii a Walesu v platnost zákon zakazující kouření v automobilech s dětmi do 18 let věku. Řidičům a spolucestujícím, kteří zákon poruší, hrozípokuta ve výši až 50 liber (téměř 1850 korun), ale policie ujišťuje, že zpočátku bude v takových případech shovívavá.

Zákaz platí i v případě otevřených bočních nebo střešních oken, nikoli však v kabrioletech se staženou střechou. Obdobný zákon by měl příští rok schválit také skotský parlament.

Podle britské organizace British Lung Foundation bojující proti plicním chorobám je pasivnímu kouření v automobilech každý týden vystaveno více než 430.000 britských dětí. Vystavení kouři zvyšuje riziko astmatu, zánětu mozkových blan a může vést i k náhlým úmrtím malých dětí.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Další směr redukce kouření. V Británii prošel zákaz kouření v autě s dítětem