D. H. Lawrence opravdu nebyl sexista, dokazuje nově nalezený rukopis

Nově objevený rukopis D. H. Lawrence snad konečně uzavře debatu o jeho vztahu k ženám. Byl známý britský spisovatel skutečně sexista a misogynní?

OBR: Milenec lady Chatterleyové
D. H. Lawrence opravdu nebyl sexista, vyvrací nově nalezený rukopis. Zdroj: Nakladatelství Academia

Díla D. H. Lawrence s názvem Milenec lady Chatterleyové a Zamilované ženy byla často označována jako sexistická a misogynní, což vyvolalo pochyby o jeho vztahu k ženám.

Podle Dr. Andrewa Harrisona, docenta anglické literatury na Univerzitě v Nottinghamu, který neznámý rukopis objevil, však nový Lawrencův text odhaluje velmi osvícený přístup k ženám a jejich problémům, informuje server Guardian.

Harrison nalezl rukopis v knihovně ve Wellingtonu, a to v dochovaných písemnostech jistého Johna Midletona Murryho. Murry býval editorem časopisu Adelphi a v dubnu 1924 list obdržel článek s názvem Ženská šerednost od jakéhosi JHR. Spisovatel D. H. Lawrence na tento článek reagoval, avšak jeho odpověď nebyla nikdy publikována.

Kdo je tajemný JHR?

FOTO: D. H. Lawrence
D. H. Lawrence na snímku z roku 1906. Zdroj: Wikimedia

Za zkratkou JHR se pravděpodobně skrýval elektrikář John Hall Rider, který byl rozpačitý ze svého chování v blízkosti krásných žen.

„V každé ženě se nachází semínko děsu, nevýslovné zlo,“ napsal Rider. „Zlo, které si žádný muž nedokáže představit ani v té nejhorší noční můře.“ Dodal, že toto zlo je „tak jemné, že je patrné pouze na půvabné tváři.“

Rider v článku vyzval čtenáře Adelphi, aby mu jeho zhnusení vysvětlili, popřípadě nabídli svou vlastní teorii. Lawrence tuto výzvu vyslyšel a napsal, že krásné ženy vyvolávají v Riderovi obscénní touhy.

Vztah mezi muži a ženami

„Odpor, který pociťuje, je pouze odrazem jeho samého, je příčinou toho, že k ženám přistupuje jako ke kořisti,“ napsal Lawrence. „I ta nejkrásnější žena je stále lidská bytost. Pokud se Rider naučí přistupovat k nim jako k bytostem a nebude na ně pohlížet jako na kus masa, zmizí i jeho obavy a hrůzy.“

Není známo, proč Murry Lawrencovu odpověď nikdy nepublikoval. Podle současných názorů mu možná odpověď přišla příliš urážlivá a krutá. Rukopis ale zůstává důležitým objevem.

„Doufám, že toto krátké vyjádření zapříčiní, že lidé přehodnotí svůj názor na Lawrence a zvláště na jeho postoj k ženám. Dokládá totiž Lawrencův osvícený přístup k otázkám vztahu mezi muži a ženami,“ citoval server doktora Harrisona.

D. H. Lawrence opravdu nebyl sexista, dokazuje nově nalezený rukopis
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*