×
TOPZINE.cz

Božena Němcová a její Babička

BabickaZnámé a několikrát zfilmované dílo Boženy Němcové nazvané Babička zná každý. Tato próza z malebného českého venkova, která pojednává o babičce, jejích vnoučatech a dceři Terezce, se odehrává kolem roku 1830 za vlády Josefa II. Babička přijede na návštěvu a poprvé se setkává se svými vnoučaty. Děti si ji pro její spravedlivou povahu ihned oblíbí.

Zdroj: ceskyfilm.web2u.cz
Zdroj: ceskyfilm.web2u.cz

Předlohou pro postavu babičky byla skutečná babička Boženy Němcové Magdalena Novotná. Když Němcová toto dílo psala, nacházela se právě v nepříjemné životní situaci – zemřel jí syn Hynek a neměla peníze.

Části díla

Babička se dá rozdělit na dvě části – část, ve které se odehrává samotný příběh o pobytu babičku u dcery Terezky, jejího manžela a vnoučat, a část, ve které se dozvídáme o osudu ostatních postav, například o nešťastné Viktorce, která zpívá u splavu. Zamilovala se totiž do vojáka, otěhotněla, avšak vojáka povolali na vojnu. Viktorka se zblázní a zemře poté, co do ní uhodí blesk.

Zdroj: novemestonm.cz
Zdroj: novemestonm.cz

Klid na Starém Bělidle

Když babička přijíždí na Staré Bělidlo, všichni ji s radostí vítají. Poprvé spatří své vnučky Barunku a Adélku a vnoučky Jana a Vilíma. Přiveze jim koťátka a kuřátka, děti si babičku ihned oblíbí. Nejvřelejší vztah má babička k nejstarší Barunce (snad odrazu Boženy Němcové, jejíž původní jméno bylo Barbora Panklová, v příběhu), vypráví jí příběhy o dědečkovi, o Viktorce, učí je dobrým mravům a zvykům.

Návštěvy u kněžny Zaháňské

Babička chodí s dětmi na návštěvu ke kněžně Zaháňské, která babičku obdivuje. Kněžna má na zámku schovanku Hortenzii, která je zamilovaná do učitele malířství, avšak kněžna jí nutí jiného. Babička Hortenzii pomůže a ta si nakonec opravdu vezme učitele. Ale aby té idylky nebylo na Starém Bělidle moc, babička umírá…

Božena Němcová Zdroj: cs.wikipedia.org
Božena Němcová Zdroj: cs.wikipedia.org

Ostatně: Němcová knihu Babička věnovala paní Eleonoře, hraběnce z Kounic, – doufala, že jí za to kněžna poskytne tolik potřebné finanční prostředky. Hraběnka však Němcové poslala jen několik stříbrných lžiček, které měly de facto nulovou hodnotu, proto se tato dedikace v druhém vydání Babičky již neobjevila.

Šťastná to žena

Těmito slovy končí knihu kněžna Zaháňská, když jdou pohřebním průvodem za babiččinou rakví. – Kniha je psána lidovým, dnes už poněkud archaickým jazykem, který však není nesrozumitelný. Objevují se zde všelijaká přirovnání i přímá řeč, které text oživují.

Zdroj: http://babicka.webnode.cz
Zdroj: http://babicka.webnode.cz

„Ty oči, ty oči, každý říkal, že ty nic dobrého neukazujou; v noci mu prý i svítily, a ty černé obočí, které nad nimi jako havraní křídla roztaženy byly a uprostřed se stýkaly, ty byly patrným znamením, že jsou to oči uhrančivé. Někteří ho litovali, řkouce:  „Můj Bože, kdopak může za takovou chybu, když se s ní narodil. A takové oči mají moc jen na některé lidi, každému se není před nimi co bát.”  Nicméně sousedky, kdykoliv jim na děti pohlídl, lekly se a honem běžely přetřít je bílým šatem, a kdykoliv které dítě zastonalo, už říkaly:  „Že je uřknul černý myslivec.”

Název: Babička
Autor: Božena Němcová
Datum prvního vydání: 1855

Hodnocení: *** (65%)

1/5 - (1 vote)
1/5 - (1 vote)


1 Komentář Božena Němcová a její Babička

  1. Je pro mně novinkou, že příběh se odehrává za vlády Josefa II.Vládl totiž od roku 1780 do 1790.Madam má mezírku v historii.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..