Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Country oblečení: džíny, košile a kožené bundy? Jak vypadá country styl?

Linda Zikmundová

Linda Zikmundová

29. 12. 2017

Móda Divokého západu je tu už více než jedno století. Během této doby se stále vrací a nezdá se, že by chtěla přehlídková mola i naše šatníky natrvalo opustit.

Pro styl odrážející oblékání kovbojů a jejich partnerek se vžila dvě označení country móda a westernová móda. Rozdíl spočívá pouze v odlišných úhlech pohledu. Country módou se nazývá oblečení hudebníků a fanoušků country hudby. Tento styl pochází ze Spojených států amerických, kde vznikl ve dvacátých letech minulého století. Kořeny má v tradičním folku, keltské hudbě a gospelových písních. Klasiky country jsou mimo jiné například Johnny Cash nebo Dolly Parton.

Označení westernová móda nevychází z hudby, ale z literatury a hlavně z filmu. Jako literární směr vznikly westerny na počátku 19. století a získaly si velkou popularitu, což vedlo o století později k jejich zfilmovávání. Přestože první takový snímek vznikl už v roce 1904, za klasiku jsou považovány filmy, které byly natočeny až o padesát let později – Tenkrát na Západě, V pravé poledne, Sedm statečných a další.

AUDIO: Poslechněte si, jak Norah Jones a Green Day vzdávají hold country

Jak vypadá country/western módní styl? Základním pilířem šatníku jsou džíny. Džínovina jako materiál je nesmírně populární a své uplatnění nachází také na bundách, košilích, sukních nebo šortkách. Dalším hojně využívaným materiálem je kůže. Kožené, respektive semišové oblečení často zdobí třásně. Tento prvek si kovbojové vypůjčili od původních obyvatel Spojených států amerických, od indiánů. Pokud jde o vzory, je country/western oblečení velmi jednoduché. Dominuje kostka, typické jsou zejména kostkované košile, pro dámské oblečení je přípustný květinový vzor. Košile často zdobí různobarevné nápadné výšivky.

Zdroj: lavendercastle.com

Zdroj: lavendercastle.com

Dámský šatník zahrnuje kromě džínových kalhot také sukně a šaty. Typická country sukně je široká, rozevlátá a dlouhá až po kotníky, ale může mít i délku po kolena nebo kratší. Minidélka je ale příznačná spíše pro ultrakrátké džínové šortky, které se v poslední době těší velké popularitě. Sukně mohou být také zdobeny volány, plátěnou krajkou, tzv. madeirou nebo kombinované z více materiálů. K sukni se nosí halenky košilového typu, halenky se zvlněnými okraji a prádlovými ramínky nebo halenky a košile se zavazováním pod prsy. Trička se v country/western stylu nenosí téměř vůbec.

Zemřel kanadský zpěvák Tom Connors. Country přišlo o živoucí legendu

Muži i ženy mohou nosit kožené vestičky, saka, kabáty a zmiňované kostkované košile. Jako téměř stereotypní doplněk je třeba uvést klobouk – ten je poznávacím znamením country/western stylu. Pro muže je tu typický kovbojský stetson, zdobený nejčastěji koženou šňůrkou, ženy mohou nosit také slamáky se širokou krempou. Kovbojské boty přezdívané „koně“ jsou kožené, nazouvací,  kotníčkové na nízkém podpatku a nosí je obě pohlaví. Kolem kotníku bývají zdobeny kovovými sponami, nýtky nebo poutky, které mají evokovat jezdecké ostruhy. Dalším typem obuvi jsou vysoké kožené kozačky, opět na nízkém širokém podpatku a opět unisex. Mohou být zdobeny výšivkami nebo kombinací různě barevných kůží. Na lýtku a holeni jsou typicky vykrojené do tvaru písmena „v“.

Country/western móda využívá nejčastěji přírodní barvy evokující pouštní krajinu jako je například béžová, písková, hnědá, khaki, ale i bílá a černá. Slavnostní country/western oblečení však může být i zářivě červené, modré nebo zelené. Tento styl v posledních letech zpopularizovala zpěvačka a módní ikona Madonna.  V roce 2000 na albu Music předvedla klasickou variaci na country módu včetně kýčovitých vyšívaných stříbrem vyšívaných košil.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Country oblečení: džíny, košile a kožené bundy? Jak vypadá country styl?