Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Cirque du Soleil, divadlo a cirkus v jednom, navštíví v listopadu Prahu

Jan Nohovec

Jan Nohovec

16. 9. 2010

Cirque du Soleil - Saltimbanco Světoznámá společnost Cirque du Soleil navštíví po dlouhých letech, kdy se naší zemi vyhýbala, Prahu. Co to vlastně Sluneční cirkus je a proč stojí za to na něj zajít?

Cirque du Soleil - Saltimbanco

Pražské představení Saltimbanco hýří všemi barvami Zdroj: cirquedusoleil.com

Pod slovem cirkus si každý představí velké šapitó, manéž, klauny a akrobaty, tygry, lvy a jinou divou zvěř. Kanadská společnost Cirque du Soleil, kterou po jejích více než pětadvaceti letech existence vychvalují kritici po celém světě, svá představení však staví na mírně odlišném základu. Samozřejmě, že v nich najdete akrobatická vystoupení, z nichž se tají dech, a klauny, kteří nedokážou nerozesmát, ale základní složkou je vždy divadelní motiv.

S výjimkou několika prvních produkcí, z nichž se většina už neuvádí, je každé představení postaveno na dramatické zápletce, kterou lemují a doplňují jednotlivá cirkusová čísla, v nichž se tvůrci inspirují v kulturách celého světa. Na druhou stranu, živá zvířata byste v představeních Slunečního cirkusu, jak zní název přeložený z francouzštiny, hledali těžko. Jeho tvůrci si totiž stojí za myšlenkou, že bez zvířat či klasické manéže se divák mnohem více soustředí na příběh, který mu aktéři předvádějí. Kromě toho kladou představení důraz i na širokou škálu převleků, jimiž nahrazují zvířecí složku, a na hudbu, kterou při představení vyluzují skuteční hudebníci a zpěváci.

Pětadvacet let okouzlují svět

Cirque du Soleil založili v roce 1984 kanadští pouliční umělci Guy Laliberté a Daniel Gauthier, kteří se svými představeními projížděli Kanadou už od roku 1980, ale trpěli silnými finančními problémy. Až v roce 1984 se na ně usmálo štěstí při show Le Grand Tour du Cirque du Soleil (Velká tour Slunečního cirkusu), která jim zabezpečila živobytí a umožnila rozvinout svou společnost.

Nejslavnější a nejoblíbenější představení Cirque du Soleil

  • Alegría – oslava energie, pohybu a mládí
  • – pohádkový příběh, který se vzpírá fyzikálním zákonům
  • O – voda, surrealismus a láska v jednom
  • Zumanity – kabaretní show s erotickými prvky
  • Varekai – příběh o lese naplněném fascinujícími stvořeními
  • Slavné osobnosti – několik představení skládá hold legendám světové popkultury jako Elvis Presley, Beatles či (připravované) Michael Jackson

Z nesmělých a problémy provázených produkcí se postupně vypracovali na jeden z nejlepších kanadských cirkusů, jehož sláva s následujícími lety rostla ve Spojených státech, ale i v Japonsku nebo v Evropě. Gauthier sice společnost po několika letech opustil, Guy Laliberté ovšem dovedl společnost až do dnešních dní. V současné době hraje Cirque du Soleil dle svých oficiálních stránek dvacet představení, z nichž některá sídlí na pevném místě a hrají se pravidelně (nejvíce se jich dá najít v americkém Las Vegas), jiná jezdí po světě.

Dlužno dodat, že díky fenomenálnímu úspěchu jak u diváků, tak u kritiků vznikla řada epigonů této společnosti, přestože většina z nich se nijak výrazně neprosadila. V České republice najdete například pražskou skupinu Improvizovaný cirkus.

Cirque du Soleil v Praze

Letos v listopadu zavítá jedna z putovních show Slunečního cirkusu i do pražské O2 areny. V pěti časech se zde odehraje představení Saltimbanco, které jezdí po světě už od roku 1992 a je tak nejstarším doposud předváděným představením kanadské společnosti. Saltimbanco vzniklo v dobách, kdy domovským Quebecem otřásala vlna imigrace, a tak se tvůrce tohoto představení, Franco Dragone, inspiroval právě setkáváním různých kultur v severoamerických městech.

Představení využívá množství pestrobarevných kostýmů a různorodých scén, aby vystihlo právě situaci, při které se spolu sžívá několik odlišných národností se svými tradicemi a zvyky. Podle Dragoneho je Saltimbanco (samotný název pochází z francouzského výrazu pro akrobata nebo pouličního umělce) poselstvím o míru a lásce. Jakkoliv idealisticky to zní, show si zajistila množství nadšených fanoušků i odborníků, a přestože mnohá současná představení ji svou kvalitou již dalece překonala, stále dokáže ohromovat.

Putovní produkci Saltimbanco společnosti Cirque du Soleil naleznete v pražské O2 areně o víkendu 12. až 14. listopadu 2010.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cirque du Soleil, divadlo a cirkus v jednom, navštíví v listopadu Prahu