Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Čínská vláda bojuje s populární hudbou. Tentokrát vyhostili Kraftwerk

Radka Tichá

Radka Tichá

31. 3. 2013

Čínské ministerstvo kultury se neustále snaží zabránit vystupování zahraničních umělců podporující snahu o nezávislost Tibetu. Po Eltonu Johnovi vláda zakázala vystoupení německých Kraftwerk.

FOTO: Björk

Také Björk upadla v Číně v nemilost. Zdroj: bjork.com

Pomyslná válka mezi čínskou vládou a zahraničními interprety byla rozbouřena nedávným koncertem Eltona Johna, který zpěvák věnoval disidentovi a pronásledovanému umělci Aj Wej-wejovi. Reakcí na tuto událost bylo prohlášení čínského ministra kultury navrhující nový zákon, jímž má zakázat vystupování zahraničních zpěváků bez vysokoškolského titulu.

Naposledy zakázala Čína vystoupení německé skupiny Kraftwerk na hudebním festivalu Strawberry v Pekingu, a to i přesto, že o povolení požádala tamější společnost Modern Sky Records. Důvodem je prý koncert Free Tibet pořádaný v roce 1998 ve Washingtonu. Úsměvný je fakt, že kapela na něm nakonec vůbec nehrála kvůli špatnému počasí.

Někteří drzouni prošli

Podle všeho ale není takovéto zacházení čínských orgánů s umělci novinkou. Tradičně si vláda vyžaduje prostudování všech textů autora, než mu povolí vůbec ve státě pracovat. Výjimkou nebyl ani bývalý frontman skupiny Sex Pistols John Lydon. „Čínská vláda mě požádala, abych jim poskytl všechny texty, které jsem kdy napsal, ale překvapivě mi vystoupení schválili,“ potvrdil zpěvák.

Takovéto spory s úřady nejsou vůbec neobvyklé. Možná i proto, že právě umělci často za osamostatnění Tibetu bojují prostřednictvím jejich popularity. Příkladem je islandská zpěvačka Björk, jež v roce 2008 v Šanghaji pokřikovala z pódia „Tibet, Tibet!“, či skupina Oasis, které bylo vystupování v této republice úplně zakázáno.

Spor mezi Čínou a Tibetem započal již před více, než 50 lety, kdy čínská armáda brutálně potlačila povstání Tibeťanů proti nadvládě Pekingu. Dění okolo Tibetu je západem velmi sledováno i díky postavě dalajlámy, jenž prchl do exilu a o situaci informuje lidi po celém světě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čínská vláda bojuje s populární hudbou. Tentokrát vyhostili Kraftwerk