Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Cinema Mundi 2012 se blíží. Známe 5 filmů, které nesmíte vynechat

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

25. 2. 2012

Již za pár dní odstartuje v Brně mezinárodní filmový festival. Program nabídne během osmi dnů přes šedesát snímků, TOPZINE.cz pro vás ale vybral pět nejlepších.

Cinema Mundi slibuje pestrobarevnost. Zdroj: ofic. stránky

Filmy jsou na Cinema Mundi rozděleny do několika kategorií. Sekce Český lev a Oscar nabídnou po čtyřech snímcích, které patří mezi to nejlepší, co v posledním roce česká, respektive světová kinematografie nabídla. Naproti tomu v hlavní a vedlejší sekci, která se letos zaměřuje na státy Pobaltí, jsou filmy často méně známé. TOPZINE.cz pro vás vybral rozmanitou pětici tipů, které jinak jen těžko uvidíte.

Informace o festivalu Cinema Mundi
Doba trvání: 29. únor až 7. březen
Místo: Brno, kina Velký Špalíček a Lucerna
Vstupenky: jednotlivé 99 korun, studenti 79 korun, možno i festival passy

Poslechněte si pozvánku na Cinema Mundi od samotného Bolka Polívky

Cinema Mundi 2012 bude zahájen ve středu 29. února promítáním snímku Amadeus, které bude veřejnosti přístupné zdarma. Filmový festival bude zakončen 7. března českou premiérou estonského dramatu Idiot.

Rozchod Nadera a Simin

O íránském dramatu už bylo napsáno mnoho – snímek získal Zlatého medvěda, Zlatý glóbus pro nejlepší cizojazyčný film a nominaci na Oscara ve stejné kategorii, v níž dle všech předpovědí také zvítězí. Jednoduše není důvod, proč film o strastech manželské dvojice nenavštívit.

Projekce 2. března v 17:30 (Velký Špalíček) a 4. března ve 20:00 (Bakala).

Třída

Jedním z nejzajímavějších filmů pobaltské sekce je estonské drama, které podává šokující pohled na třídní kolektiv plný šikany, která nezná mezí. Film, známý i pod názvem Zkažená mládež, patří mezi nejúspěšnější filmy Estonska vůbec. Oceněn byl i na festivalu v Karlových Varech.

Projekce 4. března v 17:30 (Velký Špalíček).

Jako bych tam nebyla

Irský reprezentant v letošním ročníku vypráví silný příběh mladé učitelky, jejíž život se rapidně změní po vpádu ozbrojenců do vesnice, kde žije. Válečné drama upozorňuje na kruté bosenské konflikty 90. let a jejich následky v životech žen, jejichž skutečnými příběhy se režisérka Juanita Wilson při psaní scénáře inspirovala.

Projekce 1. března v 15:00 a 5. března v 19:30 (obě Velký Špalíček).

Punk’s Not Dead

Dramaty jsou každé filmové festivaly přesycené, zato dobrou komedii aby v programu pohledal. Filmový zástupce Makedonie Punk’s Not Dead vypráví o vyhořelé punkové hvězdě, která se rozhodne dostat zpět na vrchol. Roadmovie zvítězila na MFF v Karlových Varech v sekci Na východ od západu.

Projekce 1. března v 19:30 a 2. března v 16:00 (obě Velký Špalíček).

Elitní jednotka 2: Vnitřní nepřítel

Akční thriller, který je pokračováním díla z roku 2007, patří mezi komerčně nejúspěšnější brazilské filmy všech dob. Během 116 minut získá divák detailní pohled na korupcí prorostlou policii, mizerný život chudých obyvatel, společnost prolezlou drogami a zločinem. Počítejte jen s tím, že po zhlédnutí už po dovolené v Brazílii nezatoužíte.

Projekce 3. března ve 20:00 a 6. března v 15:00 (obě Bakala).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Cinema Mundi 2012 se blíží. Známe 5 filmů, které nesmíte vynechat