Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Cillian Murphy uchvátil režiséra Nolana. Stačil k tomu výraz šílence

FOTO: Cillian Murphy a Katie Holmes ve filmu Batman začínáSoukromí pro něj znamená víc než sláva a léta se stahuje do ústraní. Přitom Cillian Murphy má rozhodně co nabídnout. Už při pohledu do jeho očí vám přejede mráz po zádech a vy si říkáte, co to sakra na tom chlapovi je.

FOTO: Cillian Murphy a Katie Holmes ve filmu Batman začíná

Pro Cilliana byla role ve snímku Batman začíná přelomová v jeho kariéře.,Zdroj: Warner Bros.

Cillian Murphy se narodil 25. května 1976 v Douglasu v Irsku. Kromě herectví je také muzikant, což  se vzhledem k jeho kořenům dalo očekávat. V jeho rodině se totiž muzika táhne skrz na skrz, proto není ani překvapením, že už v deseti letech začal skládat texty k písním. Od dětství chtěl být rockovou hvězdou. Jeho matka učí francouzštinu a jeho otec je školní inspektor.

Chodil do katolické školy, kde byl výborným žákem, co se studijních výsledků týče, ale často se dostával do různých problematických situací. Ty nakonec vyústily až v to, že byl ze školy několikrát vyloučen. Škola mu sice nenabízela příliš možností k využití jeho kreativity, přesto ji dostudoval.

Jeho první herecké zkušenosti proto přišly až později, kdy se účastnil speciálního hereckého kurzu. Murphy tuto zkušenost popsal jako naprosto neuvěřitelný pocit, který ho přiměl zaměřit se na herectví a oporu našel ve svém učiteli angličtiny, který ho v tomto směru podporoval.

[youtube_660]1g4PLj0PlOM[/youtube_660]

Přesto pořád přetrvával pocit rockové hvězdy, ke které se začal propracovávat na začátku 20. let. Jako kytarista vystřídal několik kapel, také zpíval a v The Sons of Mr. Greengenes hrál dokonce po boku svého mladšího bratra Páidího. V roce 1996 byla dokonce Skupině Mr. Greengenes nabídnuta smlouva na vydání pěti alb společností Acid Jazz Records. Ale museli odmítnout, Murphyho bratr totiž studoval na střední škole a rodiče to zakázali. Navíc smlouva byla velmi nevýhodná.

Životní zlom nastal až s Batmanem

Nakonec zvítězilo herectví, i když se Cillianova kariéra se budovala opravdu dlouho. První hlavní roli dostal v roce 2002 ve snímku 28 dní poté. Díky této příležitosti se dostal do povědomí široké veřejnosti, přesto pro Murphyho neznamenala žádný dramatický vzestup. Ten přišel o tři roky později, kdy se na konkurzu k filmu Batman začíná ucházel o roli Bruce Wayna. Tu nakonec samozřejmě dostal Christian Bale, ale Cillian zaujal Nolana natolik, že mu udělil roli Batmanova protivníka, dr. Jonathana Cranea. Oblíbená postava Cranea zažila comeback i v posledním díle trilogie Temný rytíř povstal.

Nolana zaujal dokonce natolik, že ho později obsadil i ve svém největším trháku Počátek (2010). Možná za to trochu můžou jeho podmanivé oči a trochu šílený výraz ve tváři. Režisér Nolan o něm už při natáčení Batmana prohlásil, že má nejúžasnější oči, které kdy u herce viděl: „Snad v každém záběru zblízka jsem se snažil vymyslet důvod, proč by si měl sundat brýle.“ A charismatický Cillian alias Jonathan Crane byl záhy nominován na nelepšího padoucha roku.

FOTO: Cillian Murphy ve snímku 28 dní poté

Díky snímku 28 dní poté se Murphy konečně zviditelnil.,Zdroj: Fox Searchlight Pictures

V té době se mu ale nedařilo pouze po profesionální stránce. V roce 2004 se oženil se svou dlouholetou přítelkyní, také herečkou, Yvonne McGuiness. Pár žije v Londýně a má dva syny. Murphy rozhodně nepatří mezi typické hvězdičky, které se řídí heslem: je jedno, o čem se píše, hlavně, že je to o mě.

Rozhovory jsou primárně o jeho práci, o soukromí se téměř nezmiňuje. Víme snad jen to, že nemá vlastního stylistu ani osobního mluvčího a na premiéry chodí sám. Přiznává, že ani nemá zájem o dění mezi celebritami. Mezi jeho přátelé patří Colin Farrell nebo třeba Liam Neeson, ale nejvíce jich má ještě z doby před hraním.

Teď už sice do žádné rockové kapely nepatří a ani prý nemá v úmyslu ještě někdy nějakou zakládat, ale přiznává, že čas od času si zahraje s přáteli jen tak pro radost. Cillian je už delší dobu vegetarián, také se stal ateistou a mezi jeho záliby patří běh nebo skládání textu k písním. Mimochodem, tento koníček se Murphyho drží již od jeho desíti let.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Cillian Murphy uchvátil režiséra Nolana. Stačil k tomu výraz šílence