Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby ve filmu Zachraňte vojína Ryana: Spielbergovy tanky jezdí i bez pásu

Snímek Zachraňte vojína Ryana je bezpochyby jedním z nejznámějších válečných filmů všech dob. Steven Spielberg si dal na svém veledíle opravdu záležet, kde ale přece jen udělal chybu?

FOTO: Tom Hanks ve filmu Zachraňte vojína Ryana

Film byl kvůli množství násilných scén zakázán v Malajsii. Zdroj: Paramount Pictures

Válečné drama Zachraňte vojína Ryana se může pyšnit velkými jmény. Steven Spielberg v režisérském křesle představuje záruku propracovanosti snímku, Tom Hanks a Matt Damon v hlavních rolích pak posouvají celé dílo ještě o úroveň výše. Není tedy divu, že si film vysloužil hned pět Oscarů, dva Zlaté glóby a množství dalších ocenění.

Podívejte se na trailer filmu Lincoln, nejnovějšího díla Stevena Spielberga

Snímek je rovněž pověstný tím, že rozpláče i ty největší tvrďáky. Příběh zasazený do počátku června 1944, kdy se spojenečtí vojáci vylodili v Normandii, aby čelili peklu, vtáhne diváka do děje a dá mu okusit všech hrůz, které s sebou válka přináší.

Chyby ve filmu

1. Ve filmu to vypadá, že na Omaha Beach činí vzdálenost od moře k bunkrům maximálně 50 metrů. Ve skutečnosti museli Američané překonat více než 400 metrů, což je délka čtyř fotbalových hřišť.

2. Když se vojáci vypraví hledat vojína Ryana, je jich osm. Když ve francouzském městě zachraňují holčičku, je jeden zabit. Ale o několik scén později je můžeme spatřit, jak jich všech osm pochoduje směrem k dalšímu městu.

3. Ve scéně na usedlosti Ryanových můžete na zdi vidět zavěšený telefonní přístroj. Tento typ přístroje se však rozhodně nezačal vyrábět dříve než v 50. letech.

[youtube_660]zwhP5b4tD6g[/youtube_660]

4. Když ke konci filmu Apem zajme skupinu německých vojáků, z jeho pohledu míří zbraní na ty vpravo, zatímco voják uplně vlevo má na Apema namířenou pušku. V realitě by pravděpodobně bylo ihned po něm.

5. Když se Američané na začátku filmu vyloďují na pláž Omaha, dobudou ji za hodinu. Ve skutečnosti se však první vlna amerických sil pohnula vpřed až večer, kdy k nim dorazila druhá vlna. Za povšimnutí stojí, že prakticky ve všech amerických válečných filmech, které se pláží Omaha zabývají, se vyskytuje stejná chyba.

6. Při závěrečném boji je záběr na dva zraněné Němce, kteří se plazí kouřem, za nimi leží opuštěný tankový pás. Tank bez pásu většinou neujede ani 5 metrů, konec pásu je navíc ohnutý, k čemuž neexistuje žádné logické vysvětlení.

7. Na pláži Omaha kapitán J. Miller v jednom záběru vychází z vody a poté si na písku nasazuje helmu. V dalším záběru je ale kapitán Miller v hluboké vodě se svými vojáky a znovu se brodí ke břehu!

FOTO: Zachraňte vojína Ryana

Spielberg přesvědčivě vystihl válečnou atmosféru.

8. Po útoku na pláž, kdy kapitán Miller přebírá příkazy, můžeme v pozadí vidět a opět mizet válečnou flotilu.

9. Při scéně v Pentagonu, kdy hovoří několik důstojníků s generálem Marshallem, si při pohybu kamery přes jeho levou ruku můžeme všimnout, že ji má zpět, i když mu v předchozích záběrech chyběla.

10. Scéna, ve které se ptá kapitán Miller kapitána Dansona na čtyřhvězdičkový hotel, se nemohla nikdy stát, protože tento pojem (čtyřhvězdičkový hotel) byl zaveden až v roce 1955.

Zachraňte vojína Ryana (Saving Private Ryan), Válečný / Drama, USA, 1998, 169 min, Režie: Steven Spielberg, Hrají: Tom Hanks, Edward Burns, Tom Sizemore, Matt Damon, Jeremy Davies, Adam Goldberg, Barry Pepper, Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Ted Danson

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby ve filmu Zachraňte vojína Ryana: Spielbergovy tanky jezdí i bez pásu