Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Christopher Lee je navždy zloduchem. Bojoval s Gandalfem i Anakinem

Redakce

Redakce

13. 12. 2011

FOTO: Sir Christopher Lee!Profil herce!Muž aristokratického původu a zevnějšku, herec s nezaměnitelným charismatem, rytíř ve filmech i ve skutečnosti. To je Christopher Lee.

FOTO: Sir Christopher Lee

Saruman nebo třeba temný hrabě Dooku, Zdroj: youtube.com

Christopher Frank Carandini Lee se narodil roku 1922 v anglickém Westminsteru jako syn podplukovníka Geoffreye Trollope Leeho a hraběnky Estelly Marie – Carandini di Sarzano. Ve Švýcarsku, kde žil společně s matkou (rodiče se rozvedli, když mu byly čtyři roky), navštěvoval akademii ve Wengenu.

Po návratu do Británie chodil do Wagnerovy soukromé školy a posléze, po neúspěchu při získání stipendia na Etonu, studoval na Wellington College. Během druhé světové války bojoval ve finské zimní válce, následně pak sloužil u královského letectva v severní Africe a v Itálii.

Herecké počátky byly doslova hororem

Začátek své herecké kariéry nastartoval Christopher Lee rolemi akčních hrdinů ve filmech s převážně upírskou tematikou. Snímky jako The Curse of Frankenstein, Horrors of Dracula nebo Corridors of Blood (ve kterém si zahrál s legendou tohoto žánru – Borisem Karloffem) byly komerčně velmi úspěšné a Lee se v nich objevoval až do konce 60. let.

Za zmínku určitě stojí fakt, že Leemu byla Ianem Flemingem (který byl jeho nevlastní bratranec) nabídnuta postava hlavního antagonisty v bondovce Dr. NO. K filmům s agentem 007 se však posléze vrátil a zahrál si profesionálního zabijáka Scaramangu v Muži se zlatou zbraní.

FOTO:Scaramanga - Muž se zlatou zbraní

Christopher Lee ztvárnil též nebezpečného Bondova protivníka - Scaramangu, Zdroj: distributor filmu

Kromě spolupráce s filmovým studiem Hammer, pro které pracoval bezmála dvacet let, se Christopher Lee objevil i ve filmech jiných společností. Hrál například v The Private Life of Sherlock Holmes nebo The Wicker Man, ke kterému též nazpíval soundtrack. Christopher Lee se totiž může pochlubit výrazným a vytrénovaným basem.

Osmdesátá a devadesátá léta přinesla Christopheru Leeovi několik dalších výrazných hereckých pozic. Zahrál si fašistického arci-padoucha ve filmu The Return of Captain Invincible, jednu z postav v posledním díle Policejní akademie a v neposlední řadě ztvárnil postavu Muhammada Alího Džinnáha, zakladatele moderního Pákistánu, ve filmu Jinnah.

Saruman, Dooku a ti druzí

Hlavně pro mladší diváky je znám především z oscarové trilogie Pán prstenů, ve které vystupuje jako mocný čaroděj Saruman. Sám Lee se s J. R. R. Tolkienem osobně setkal a podle vlastních slov si knižní předlohu čte vždy alespoň jednou ročně. Je také jistě potěšující zprávou, že bude hrát i v připravovaném filmu Hobit.

Role v Pánu prstenů byla důležitý impuls pro jeho další kariéru. V roce 2002 a 2005 si zahrál sithského (a opět zlého) hraběte Dooku ve druhé a třetí epizodě Lucasových slavných Hvězdných válkách.

FOTO: Christopher Lee - Saruman

Christopher Lee jako mocný černokněžník Saruman ve filmu Pán prstenů, Zdroj: distributor filmu

Christopher Lee také velmi často spolupracuje s Timem Burtonem, který ho považuje za jednoho ze svých nejoblíbenějších herců. Tak se Lee objevil snad ve všech Burtonových filmech z novější doby – v Ospalé dířeKarlíkovi a továrně na čokoládu, Mrtvé nevěstě i ve Sweeneym Toddovi.

Čtěte více: Christopher Lee namluví nový animák Tima Burtona

Lee je již 44 let ženatý s dánskou modelkou a malířkou Gitte Kroencke (která pracovala pro takové módní společnosti, jako je Channel nebo Dior). Společně vychovali jedinou dceru Christinu. Dnes spolu žijí ve Velké Británii.

V roce 2001 byl oceněn Řádem komandéra britského impéria, v roce 2002 mu bylo v Benátkách Michailem Gorbačovem uděleno vyznamenání za celoživotní dílo. A nakonec, v roce 2009, byl princem Charlesem povýšen do rytířského stavu. Rytířem se ovšem stal již dříve, neboť je členem rytířského řádu Svatého Jana Jeruzalémského.

Zajímavostí je, že Christopher Lee je držitelem Guinessova rekordu (v knize filmových rekordů) v mezinárodní kategorii pro osobu, která se nejčastěji objevuje ve filmových titulcích.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Christopher Lee je navždy zloduchem. Bojoval s Gandalfem i Anakinem