Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Chcete si vydělat ve zdravotnictví? Budete cedit krev!

Petra Červená

Petra Červená

17. 5. 2009

odber-krve-ilustracni-foto-600x338Existuje možnost jak si vcelku rychle, jen s omezeným volným časem a bez příliš velkého úsilí, vydělat? Když ponecháme stranou pochybné pouliční prodejce čehokoli a pornoprůmysl, je možné, že se ještě před námi otevřou alespoň jedny dveře s nabídkou? V jistém smyslu ano.

CEPHA – Centrum pro farmakologii a analytiku. Jedná se o nestátní zdravotnické zařízení zabývající se klinickým hodnocením humánních léčiv. Jinými slovy, stanete se na určitou dobu pokusnými králíky pro testující se léky. Vzhledem k zcela jasným rizikům vyplývajícím z podstaty pokusného králíka, je tato „práce“ docela slušně finančně ohodnocena. Veškeré testované léky mohou a i mají vedlejší účinky jako jsou zvracení, závratě, zácpa či naopak průjem, nevolnost, nechutenství, bolesti hlavy, …

Útěchou vám může být, že vše probíhá pod dozorem zdravotního personálu. Ovšem pochybuji, že si v křečích budete říkat, jak je od lékaře hezká jeho přítomnost ve vaší blízkosti. Pokud i přes rizika do toho chcete vstoupit, vězte, že v Česku mají lidé tento hazard vcelku rádi. Je to s podivem, ale je opravdu hodně jedinců, jež se na takový výdělek dají. Mě nevyjímaje.

A jak celý proces probíhá? Nejprve vás čeká tzv. Informovaný souhlas, jinými slovy podepíšete, že souhlasíte s riziky, které na vás mohou po požití léku číhat. Následující den přijdete na celkovou lékařskou prohlídku. Předem musíte splňovat určitá kritéria, která jsou vesměs pro všechny studie stejná. Požaduje se minimální věk 18 let, BMI v rozmezí 19-27 platí pro muže i ženy, nekuřáci nebo kuřáci do 9 cigaret za den, zdraví, bez klinicky významné alergie, bez potíží s nízkým nebo vysokým krevním tlakem, pravidelně neužívat léky a mít dobrý stav žil na horních končetinách. Projdete-li touto fází bez obtíží, čekají vás dva víkendy ve zdravotnickém zařízení s plnou penzí a s častým odběrem krve.

Nastupuje se v pátek večer. Hned v úvodu si vás očíslují a po celý víkend budete pro personál pouze číslo, já dostávám 11. Poté mně sestřička prohrábne zavazadlo, zda sebou nemám žvýkačky, bonbony a hlavně jakékoliv jídlo. A teprve pak jsem vpuštěna do procesu. Pokoje jsou obvykle po osmi, jste-li podobní klikaři jako já, zaručuji vám chrápající, brblající a kecající spolunocležnice.

Celkově se na studiích nevyskytuje příliš velký počet jedinců. Číselná řada obvykle končí číslem 25. Po zabydlení si Jedenáctka dojde pro večeři, a pokud nebude naladěn zajímavý televizní kanál, půjde si lehnout. V šest ráno je časný budíček. Sestřičky si jednotlivá čísla volají do místnosti, ze které vychází očíslovaní jedinci s kanylou v žíle. Jedenáctka má bohužel téměř neviditelné žíly, sestřičky po třetím neúspěšném vpichu začínají ztrácet nervy a utrousí cosi o nepochopitelnosti mé existence v této studii.

Nakonec i Jedenáctka dostává svou kanylu, pak si pošmákne na snídani v podobě úhledně zabaleného testovaného léku. Následně všech 25 čísel začne chodit na odběry krve. Nejprve zhruba po 6 minutách, později se intervaly náběrů prodlužují (každý je obdarován jejich přesným rozpisem). Po 4 hodinách na nás čeká oběd a nuda. Intervaly odběrů se dost prodloužily, a ani já nepohrdnu sledováním televize, čtením nebo seznamováním se s ostatními čísly. Na pokoji se dozvídám, že většina dobrovolníků je tady už poněkolikáté. Devítka tak vydělávala dceři na studia a nyní na svou dovolenou. Jiná číslice na nábytek do dětského pokoje. Studentky na kurzy jazyků, dovolenou a nejčastěji na svůj největší koníček, kterým je nakupování.

Z kanyly už začínám téměř šílet, naproti tomu lék se mnou nic nedělá. Zavádím na toto téma hovor s vedle ležící Devítkou. Překvapí mě tím, že jí kanyla nevadí a moje stěžování, že byly sestřičky nepříjemné, odmávne rukou s tím, že to je přece pochopitelné, jelikož dobré žíly byly jednou z podmínek přijetí. Zajedu tedy do postele s knihou.

Při každém odběru se sestřičky ptají, zda je vše v pořádku a nikdo nemá žádné obtíže. Čas se úmorně vleče. Svačina, večeře, televize, sprcha, postel, nemůžu usnout, nevím jak si lehnout, aby mi zavedená kanyla nebolela, Devítka nesnesitelně chrápe, Třináctka si cosi mumlá a tuším, že Patnáctka začala tvořit duo s Devítkou. Ráno v šest opět budíček. Po snídani nás čeká poslední odběr, vytažení kanyly a propuštění domů. Ještě ten večer musím přijít na další odběr a následující tři dny ráno také. Podtrženo a sečteno, ještě čtyřikrát podstoupím rozčilování sester nad mými žílami, pročež se začínám za vlastní nechutně skryté žíly stydět.

Celý tento maratón je nutné pro velký úspěch zopakovat, pak už jen projdu závěrečnou zdravotní prohlídkou a je-li vše v pořádku, jsou mi ve výplatním dnu vyplaceny peníze, pro které jsem doslova cedila krev. Vřele doporučuji všem, kterým nevadí pohled na krev (uvidíte ji mnoho), kanyla a možnost příchodu jakéhokoliv vedlejšího účinku podávaných léčiv.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chcete si vydělat ve zdravotnictví? Budete cedit krev!