Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Chcete po sobě nechat pojmenovat bouři? Začal prodej kmotrovství pro rok 2016

ČTK

ČTK

3. 9. 2015

Svobodná univerzita v Berlíně se opět jako každý rok chystá prodávat kmotrovství nad počasím v příštím roce. Zájemce tak získá právo pojmenovat po sobě bouři, či naopak krásné počasí. Tlakové níže, jejichž výsledkem jsou bouřky, ponesou v nadcházejícím roce ženská křestní jména, naopak pěkné počasí, které s sebou přinášejí tlakové výše, budou pojmenovány po mužích.

boure_tornado_blesk

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

„Od 16. září přijímáme návrhy na pojmenování oblastí vysokého a nízkého tlaku pro rok 2016,“ citovala agentura DPA Danielu Schosterovou z meteorologického institutu berlínské univerzity, který má prodej na starosti.

Cena za kmotrovství tlakové níže činí podle DPA zhruba 236 eur (asi 6400 korun), za pojmenování oblasti tlakové výše pak 355 eur (9600 korun). Písmena, která prodána nejsou, putují do aukce. V současné době je na aukčním portálu možné vydražit písmeno Q pro mužské jméno pro letošní tlakovou níži. Startovací cena bylo jedno euro (27 korun), v úterý večer již byla částka zhruba dvacetinásobná.

Jména tlakovým nížím a výším, které ovlivňují počasí ve střední Evropě, uděluje univerzitní institut od roku 1954. Jména pak používají meteorologové a média. Názvy se meteorologickým jevům přidělují v abecedním pořádku, po vyčerpání všech písmen se znovu začíná od áčka. V letošním roce se například u tlakových níží přistoupilo ke čtvrtému kolu udělování jmen.

Jedna z nejznámějších bouří uplynulých let je Kyrill. Tento orkán v roce 2007 způsobil ve střední Evropě miliardové škody a následkem řádění živlu zahynulo asi pět desítek lidí, z toho čtyři lidé v České republice. Jméno orkán dostal po Němci Kyrillu Genowovi, kterému jeho děti kmotrovství zakoupili jako dárek k 65. narozeninám.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chcete po sobě nechat pojmenovat bouři? Začal prodej kmotrovství pro rok 2016