Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Chceš mě, chci tě: romantika (ne)existuje!

Redakce

Redakce

11. 10. 2009

The-ugly-truthHollywoodské filmy jsou specifický žánr. Divák musí přistoupit na hru i na veškerá klišé, kterými se to v nich hemží a nesrovnávat je s ostatními, „normálními“ snímky. Jedinou otázkou, kterou stojí za to si položit, tedy zůstává, zda snímek všechna kritéria splnil. Jak je na tom Chceš mě, chci tě?

Zdroj: Falcon

Zdroj: Falcon

Děj je (tak jak se to u romantických komedií očekává) velice prostý a předvídatelný. Abby (Katherine Heiglová) pracuje jako producentka malé televizní stanice a stále hledá pravou romantickou lásku. Do její ranní show nastupuje šovinistický macho Mike Chadway (Gerard Butler) se svým úspěšný programem „The Ugly truth.“ Odhaluje nemilé pravdy o tom, že muži jsou v podstatě jen neandrtálci, kteří nejsou schopni hlubšího citu a kteří neustále touží po sexu. Jak to tak bývá, protiklady se přitahují, takže po nevinné sázce (Mike pomůže Abby získat pana Božského) následuje zjištění, že se vlastně oba chtějí navzájem. Ze sexuálně frustrované a konzervativní romantičky se tak stává sebejistá žena vědoma si své sexuality a rošťácký drsňák se rázem mění na nejistého romantika.

Lehce idiotské a tolikrát ohrané téma se však režisér Robert Luketic (Pravá blondýnka, Oko bere) snaží povýšit. Chceš mě, chci tě splňuje všechno, co romantická komedie má mít, dokonce však nabízí něco navíc. Jako by se snažil popřít všechny postupy, které žánr nabízí. Dokonce se zdá, že se místy snažil se celé té romantice vysmát. Ať se jedná o společenskou satiru, kritiku úpadku seriózních médií nebo sebekritické přiznání, že Američané jsou skutečně tak trochu buranštějští než Evropani. Nic z toho však neudělá z Chceš mě, chci tě film, který si zapamatujete. Důvodem, díky kterému by se však mohl film vrýt do paměti, je až přílišná samoúčelná vulgarita, která působí celkem nepatřičně. Přestože se film tváří, že právě množství názvů falických orgánů či pohlavního styku vylepší image filmu (naivní představy typu „holky budou bulet a jejich partneři se aspoň pobaví s drsňákem Mikem!“ – není právě tenhle předpoklad potvrzením všech tezí, které na konci filmu popřou?) nebo budou dokonce působit inovativním dojmem („konečně film, který si na nic nehraje a říká věci tak, jak jsou“), opak je pravdou. Možná to tak chodí, možná je to fakt „ze života,“ ale možná je to taky trochu moc vzhledem ke skutečnosti, že jinak působí celá zápletka i děj poněkud starosvětským dojmem.

Zdroj: Falcon

Zdroj: Falcon

Vše ale zachraňuje ústřední dvojice. Přestože působí na první pohled nesourodým dojmem, docela to mezi nimi jiskří. Katherine Heiglová se konečně vymanila z role protivné Izzie (Chirurgové), předvedla svůj nenapodobitelný komediální talent a ukázala, že má co nabídnou. Gerald Butler (300: Bitva u Thermopyl, Rocknrolla, Gamer) sice působí dost křečovitým dojmem a (jak by řekl Krakonošův Trautenberg) jako drsňák je moc drsný a jako znovuzrozený romantik je najednou až moc znovuzrozený. Jeho monolog o lásce či jeho příprava na chodbě dokonce působí jako trapná parodie. Pravděpodobně by se měl tak držet svého kopyta drsných mužů, jejichž jedinou emocí je touha zabíjet. Přesto však jistá vulgárnost, kterou v sobě má, perfektně koresponduje s Abbyinou korektností, a proto z nich tvoří celkem uvěřitelný, přitažlivý a místy dokonce vtipný pár. Když opomenu naprosto stupidní a sterilní konec, jejich vztah graduje, a dokonce se během filmu přistihnete u tak zásadní položky romantického filmu – že si hrozně přejete, aby se nakonec dali dohromady.

Míra romantiky nikdy nepřekročí pomyslnou hranici vkusu. Tklivý klavír se ozve pouze dvakrát a tragická katastrofa oddalující happyend je přiměřeně dlouhá. Dokonce je celým filmem protkaná nitka celkem vtipných a peprných gagů, takže svižně graduje a příjemných 96 minut ukončí celý příběh přesně ve chvíli, kdy  už by začal být otravný.  Přestože občas svitne naděje scenáristické obratnosti, nenabízí víc, než pohádku pro dospělé snílky. Nedotáhne žádný pokus o přesah do konce, a tak zůstává jen dalším v filmem v řadě těch,co to alespoň zkusily.

Zdroj: Falcon

Zdroj: Falcon

Je téměř jisté, že ačkoli se budete v kině dobře bavit, možná i zamáčknete slzu, již po týdnu si na film nebudete pamatovat. Přesto splnil všechno, co taková komedie má mít. Místy mu něco trochu chybělo, někdy však ale nabídl i něco navíc. Nakonec zjistíte, že pravá láska existuje a že všechny šovinistické a v podstatě pravdivé myšlenky Mikea neplatí. Jakkoli se to může zdát absurdní, je to přesně to, co chce cílová skupina vidět. A tak je to vlastně dobře.

Chceš mě, chci tě (Ugly Truth, The)

Komedie / Romantický

USA, 2009, 101 min

Režie: Robert Luketic

Hrají: Gerard Butler, Katherine Heigl, Eric Winter, Yvette Nicole Brown, David Lowe, Cheryl Hines, Alexis Krause, Shanna Olson

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chceš mě, chci tě: romantika (ne)existuje!