Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Chaozz. Zavzpomínejte na kapelu, která definovala český hip hop

Redakce

Redakce

1. 2. 2012

!Profil!Když se řekne český hip hop, tak se spoustě lidí okamžitě vybaví Chaozz. Právě tahle partička u nás tuhle muziku pořádně provařila. Kdo vlastně byli její členové a co dělají dnes?

Deph alias Kato, jeden z tahounů Chaozzu Foto: Karel Slabý, TOPZINE.cz

Legendární uskupení Chaozz se na scéně poprvé objevilo v roce 1995. Na pražské scéně působily původně dvě kapely: Unit, kterou o dva roky dříve založili Bass, Rusty, Dědek a DJ Skupla, a druhou skupinou byli Flavamatic, kteří fungovali ve složení Deph a Fugaz.

Unit se v roce 1994 rozpadli, Bass s Rustym k sobě přibrali DJe Smoga a vznikl Chaozz. První dvě dema, Televize a Diskofil, vydali kluci ještě v roce 1995.

[youtube_660]-fNhAw0TtCE[/youtube_660]

Chaozz v podobě, v jaké ho známe dnes, vznikl po koncertu v brněnském klubu Fun Favorit. Zde se potkal Chaozz s Flavamaticem a Deph s Fugazem z druhé jmenované kapely se přidali k Chaozzu. Ještě v roce 1996 vydali první desku …A nastal chaos. Největší úspěch zaznamenaly singly Policie nebo Planeta opic, jejichž texty se vyznačovaly vtipem a hravostí.

Za první desku Chaozz obdrželi cenu České grammy 1996 (předchůdce hudebních cen Anděl) v kategorii taneční hudba. V roce 1997 Chaozz vydal další desku Zprdeleklika. V té době už nebyl v republice snad nikdo, kdo by o téhle partičce ještě neslyšel. Díky populárním hudebním hitparádám, které se v té době valily z televize, se stal Chaozz rychle slavným.

[youtube_660]C3qraphNmT8[/youtube_660]

Kromě alba vydali ještě další dema, po dvou letech ale Chaozz opustil DJ Smog. Djingu se tedy věnoval už jenom DJ Skupla.

Konec slavných časů

Na v pořadí třetí desku P.E.S. si museli fanoušci počkat do roku 1999. Bohužel se v té době většinové publikum od hravých hip hopových textů odvrátilo a na výsluní se vynesly chlapecké kapely. Už se nekonala žádná mediální masáž, ale přesto se alba prodalo přes třináct tisíc kusů.

Chaozz si rovněž prošel těžkou zkouškou na festivalech, kde byl publikem téměř vypískán. Skalní fanoušci začali Chaozzu vyčítat přílišnou komerci. Kluci se rozhodli pro změnu. V pořadí čtvrtou desku připravovali téměř rok a dali si opravdu záležet. Deska byla kritikou přijata velmi kladně.

Čtěte také: Co je to featuring?

V roce 2001 vydal Chaozz desku Sakum Prdum. Po období, kdy se žádný track neobešel bez jadrnějších výrazů, přišla doba, kdy kluci otočili. Songy byly umírněnější a začaly mít hloubku. Hudebně se posunuli k drum’n’bassu, funky, disku nebo experimentálnímu trip hopu.

Fugaz o desce tenkrát řekl: „Rozhodně neříkáme, že všechno, co jsme udělali předtím, bylo špatně. Sakum prdum je nejdál, ale i ty minulý alba byly dobrý. Byly takový, jaký jsme tenkrát byli my sami.“

[youtube_660]91SBOJ4GNNM[/youtube_660]

V roce 2002 vyšlo další album, tentokrát výběr nejlepších skladeb Inventura, a kluci oficiálně ohlásili pauzu na dobu neurčitou. Předešlá deska Sakum Prdum byla poslední, kterou měli ve smlouvě, což mohlo být jedním z důvodů, proč ohlásili pauzu.

Čtěte také: PSH pravděpodobně ukončí kariéru

Finančně na tom kluci také nebyli úplně růžově. Kromě skládání a psaní textů se museli zároveň normálně živit. Deph si zařizoval vlastní studio, Fugaz začal podnikat, Rusty dělal pošťáka u jejich vydavatelské společnosti. Bass začal pracovat s grafikou, Skupla dělal výškové práce a Rychlík, který se stal maskotem kapely, pracoval jako opravář klimatizací.

Současnost

Jak jsou na tom borci z Chaozzu dnes? Deph alias Kato pracuje na vlastním projektu Prago Union. Bass se věnuje DJingu a ostatní občas hostují v jiných projektech. Všichni se však shodují na tom, že k tomu, aby začal Chaozz opět vystupovat, by bylo potřeba napsat nové texty a složit novou hudbu. Vše uzavírají tvrzením, že nic není vyloučeno, a nechávají vše otevřené.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chaozz. Zavzpomínejte na kapelu, která definovala český hip hop