Menu
TOPZINE.cz
Hudba

PSH asi skončí. Rappeři vymění hip hop za taxík, ochranku a fast foody

Redakce

Redakce

2. 12. 2011

!Profil!PSH, známí též jako Peneři strýčka homeboye, jsou jednou z nejstarších hip hopových kapel u nás. Vydali tři studiová alba, jedno DVD a po téměř dvaceti letech zvažují konec kariéry.

PSH, Zdroj: archiv

Peneři strýčka homeboye vznikli v roce 1992. Během několika let nahráli dvě demo kazety, které se rozšířily po celé republice. Tracky vydávali především na kompilacích, prvním z nich byl track Ruce nad hlavou, dva roky poté následovaly Jižní město a Peneřina těžká dřina. Posledním singlem byl Penerský dezert, který vyšel na East side unia vol. 2.


PSH – Penerský dezert

Z počátku experimentovali s živou kapelou, ale nakonec se kapela ustálila ve složení Dj Richard, Orion a Vladimir 518. V tomto složení vydali v roce 2001 první album Repertoár. Na Repertoáru spolupracoval Dj Wich a z této spolupráce vznikly nezapomenutelné pecky jako Praha nebo Hlasuju proti.

Rap a texty zajišťuje Orion, vlastním jménem Michal Opletal. Orion, známý také jako Papa Vorel nebo Papa Ori, se narodil roku 1976 v Praze. Je držitelem ceny Anděl pro rok 2006 v kategorii hip hop & r’n’b album za desku Terirorium II.

Další zakládající člen kapely, Vladimir 518, se narodil roku 1978 jako Vladimír Brož. Kromě muziky se také věnuje přípravě krátkých komixů a časopisecké nebo knižní ilustraci. V roce 2008 vydal první sólové album Gorila vs. Architekt. V roce 2008 získal cenu Anděl v kategorii hip hop & r’n’b.

Třetím členem kapely je Dj Mike Trafik. Do kapely přišel v roce 2003, před tím se věnoval soutěžím v Djeingu, na kterých sklízel úspěchy. V roce 2004 vyhrál v Praze v evropském finále ITF (International Turntable Federation) titul Europe Champion. V současnosti spolupracuje s řadou tuzemských i slovenských umělců.

Krátce po vydání prvního alba Dj Richard opustil PSH a na jeho místo nastoupil Dj Mike Trafik. V té době vydal Orion svou první sólovou desku Teritorium I a o dva roky později přidal ještě Teritorium II. Na druhém albu z projektu Teritorium se podíleli Dj Wich a samozřejmě také Trafik. Za Teritorium II získal Orion cenu Anděl pro rok 2005.

Čtěte také: Indy & Wich jsou kultem českého hip hopu. Třetí deska je ale ve hvězdách

Vladimir se tenkrát věnoval spíše graffiti a Trafik se soutěžím v Djeingu, kde sklízel jeden úspěch za druhým. V témže roce Trafik s Orionem rozjeli vlastní show v rádiu, která je velmi úspěšná a vysílá se dodnes.

Po čtyřleté pauze začali PSH pracovat na novém albu, které vyšlo v roce 2006 pod názvem Rap’n’Roll. Rap’n’Roll dosáhl slušných prodejů a PSH se vydali na nekonečné turné, které v podstatě trvá až do současnosti. V rámci této koncertní šňůry odehráli stovky koncertů. Jako předskokani se objevili například na koncertech Public Enemy, Snoop Dogga, Jay Z, The Game nebo De La Soul.

[youtube_660]FJKRjAqRsmM[/youtube_660]

V roce 2008 Vladimir 518 vydal první sólovku Gorila vs. Architekt, která se setkala s velkým ohlasem a získala mnoho ocenění. Časopis Filter označil Vladimira za interpreta roku 2008. Orion se rozhodl pro práci na novém projektu Orikoule. Na Orikouli pracoval s Jemesem Colem ze Supercooo. I tato deska sklízela velký úspěch, jak u publika, tak u kritiků. Tvůrčí pauzy u PSH využil Dj Mike Trafik k vydání velice úspěšného mixtapu HPTN.

Třetí deska s názvem Epilog vyšla v roce 2010. Kluci objeli všechny velké festivaly a začali připravovat klubové turné. Kromě klasických hip hopových festivalů si jako jediná hip hopová kapela zahráli na Českých hradech. V souvislosti s deskou se vyrojily spekulace o možném konci PSH. Kapela vydala prohlášení, že je to poslední společná deska.

[youtube_660]Ib22L5g23zU[/youtube_660]

Orion k tomu řekl: „Vzhledem k novejm skutečnostem v mým soukromým životě jsem se rozhodl ukončit kariéru a to byl pravděpodobně spouštěcí moment k rozpuštění kapely a uzavření našeho života v rapu.“ Orion se rozhodl změnit svůj život a začal řídit taxík. Vladimir se k celé kauze vyjádřil takto: „Rap mi dal všechno co jsem od něj chtěl dostat, a třetí deska PSH je pro mě shrnutím celý rapový kariéry. Dáváme do ní maximum s tím, že po sobě zanecháme masterpiece.“ Prozradil také, že vystupuje jako spolumajitel security agentury.

Celou věc uzavřel Trafik slovy: „Dělal jsem muziku jen pro ty nejlepší a vždy jsem si pečlivě vybíral, s kým jsem chtěl spolupracovat. Vzhledem k tomu, že kapela končí, končím i já. Produkci si ponechám jako koníček a svoji pracovní energii nasměruji jinam.“ Nejspíš už také ví kam, koupil několik stánků rychlého občerstvení.

Epilog je tedy zatím oficiálně poslední deskou PSH. Letos se fanoušci dočkali DVD Videodrome, které obsahuje dokument o kapele Tenkrát na východě. V příštím roce se mohou těšit na nové sólové album Oriona, jehož hlavním tématem je láska.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

PSH asi skončí. Rappeři vymění hip hop za taxík, ochranku a fast foody