Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Čeští piráti brázdí oceány. V Egyptě dostavěli La Grace!

Redakce

Redakce

8. 12. 2010

!VIDEO UVNITŘ!Dne 5. prosince se ocitá na mořských vlnách loď La Grace, dílo vytvořené tradičními technikami v Suezské loděnici pod vedením skupiny českých snílků. Původně briga pod tímto názvem ztělesňovala hrozbu zejména španělským námořníkům v karibské oblasti, v současné době se však stala důkazem, že sny se mohou stát skutečností.

FOTO:Loď La Grace

Loď La Grace, Zdroj: napalubu.cz

Pirát s českými kořeny

Historie tohoto projektu se začíná psát v 17. století, kdy se na karibskou pirátskou scénu dostává Augustin Heřman (1621-1686), pobělohorský exulant, námořník vyučený Západoindickou společností v Holandsku, který se na březích Ameriky věnoval obchodu zejména s tabákem a indigem mezi Novým světem a Evropou, dále také kartografii a v neposlední řadě korzárské činnosti.

Soudobá 32 metrů dlouhá a 25 metrů vysoká plachetnice byla zkonstruována podle plánů známého lodního konstruktéra 18. století admirála Fredrika Henrika af Chapman, původem ze Švédska.

FOTO: Posádka dálné plavby

Posádka dálné plavby, Zdroj: Archiv Josefa Dvorského

Zlaté české ručičky a karibská hrozba

Stavba této repliky z 18. století začala v roce 2008 v Suezské loděnici. Proč si autoři projektu zejména Josef Dvorský, dále pak Dan Rosecký a Petr Tanner vybrali zrovna Egypt? Suezská loděnice je jedním z posledních míst, kde se stavba lodí provádí tradičními metodami. Na konstrukci plavidla bylo použito jak dřeva z naší domoviny, kde se vyráběly dílčí části, tak dřeva skandinávského, které je v Suezu snadno k dostání. Po dvou letech snažení a financování tohoto snu se dílo podařilo zdárně dovést k cíli.

V sobotu 4. prosince byla loď pokřtěna tradičním arabským způsobem, kapitán potřel krví obětovaného zvířete trup lodi. Spuštění lodi na moře se neobešlo bez napětí do poslední chvíle. Vše však proběhlo bez problémů a La Grace tak mohla zakotvit po dvou letech čekání svých stavitelů na moři.

Vykasat plachty a vzhůru k horizontu

Již v nyní je možné rezervovat si plavbu na této historické plachetnici, která bude v blízké budoucnosti dovybavena děly, a stane se tak po staletích odmlky perlou dálných plaveb. Dále bude tento lodní skvost sloužit k výuce kadetů a existuje i možnost vyžádat speciálně zaměřené plavby, např. historickou či potápěčskou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čeští piráti brázdí oceány. V Egyptě dostavěli La Grace!