Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Česko vybralo svého zástupce na Oscary 2013. Temné drama Ve stínu

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

17. 9. 2012

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala zástupce České republiky do souboje o nominace na Oscary. Ze 48 snímků nakonec zvítězila detektivka Ve stínu, kde se v hlavní roli objevil Ivan Trojan.

FOTO: Ve stínu (2012)

Drama Ve stínu se možná objeví mezi pěti nejlepšími zahraničními filmy tohoto roku. Zdroj: Falcon

Akademie vybírala z celkem 48 filmů, které by mohly zastupovat Českou republiku. Nakonec získal nejvíce hlasů poměrně nový snímek Ve stínu, který si jen tak tak stihl odbýt svoji premiéru. V hlavní roli je zde Ivan Trojan a film režíruje David Ondříček, který stojí například za Samotáři nebo Jedna ruka netleská.

Přečtěte si recenzi vybraného filmu Ve stínu

Kromě tohoto filmu se dostaly do nejužšího výběru další čtyři. V abecedním pořadí to jsou Čtyři slunce od Bohdana Slámy, Dům s Miroslavem Krobotem, Poupata, která vyhrála na Českých lvech cenu za film roku, a Rodina je základ státu od Roberta Sedláčka.

„Věřím, že máme dobrého kandidáta pro nominace. Poslední nominace na Oscary jsme dostali právě za filmy mapující naši minulost. V roce 2003 to byly Želary a v roce 2000 film Musíme si pomáhat. Posledního Oscara jsme dostali také za ohlédnutí se do nedávné minulosti, a to v roce 1996 za Kolju. Doufám, že film Ve stínu by mohl potkat podobný osud,“ prohlásil ředitel ČFTA Petr Vachler.

Nominace na nejlepší zahraniční filmy 85. ročníku Oscarů budou známy 15. ledna 2013, vítězové pak budou vyhlášeni 24. února. Minulý rok byl za Česko vybrán Alois Nebel, nakonec se ale nedostal ani mezi pět nominovaných.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česko vybralo svého zástupce na Oscary 2013. Temné drama Ve stínu