Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Alois Nebel usiluje o oscarovou nominaci za animák. Koho musí porazit?

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

9. 11. 2011

Akademie filmového umění a věd, která každý rok vyhlašuje nejprestižnější filmové ocenění Oscar, zveřejnila jména filmů, jež se budou ucházet o nominaci na nejlepší animovaný film. Mezi osmnácti snímky figuruje i český Alois Nebel.

Alois Nebel – český zástupce v animované oscarové kategorii, Zdroj: distributor filmu

Samotné přihlášení mezi filmy usilující o nominaci na Oscara nemá příliš velký význam, u každého z osmnácti snímků totiž musí být ještě zkontrolováno řádné splnění podmínek. Například metoda rotoskopie, kterou byl natočen právě Alois Nebel, je pro filmy netradiční, proto bude muset být Akademií ověřena.

Snímek Tomáše Luňáka také ještě bude muset splnit další povinnost – promítání filmu v Las Vegas. I na tom ale tvůrci už pracují.

Čtěte také: Alois Nebel by si podle naší recenze nominaci zasloužil

Pokud by se Aloisi Nebelovi podařilo probojovat až mezi oscarové nominace, čekal by ho v konkurenci dalších animovaných účastníků stále ještě velký boj.

Zřejmě nejnadějněji se z celé osmnáctky jeví nový film Stevena Spielberga založený na belgické komiksové předloze – Tintinova dobrodružství. Bez šance ale jistě není ani netradiční animovaný western RangoJohnnym Deppem.

Tintinova dobrodružství – favorit na Oscara za animovaný film?

Mezi českým divákům známé názvy patří také exotický Rio, očekávaný Kocour v botách, tradiční Medvídek Pú či trojrozměrní Šmoulové, kteří jsou ale kombinovaní i s hranými záběry, a tak zatím není jisté, zda jim budou otevřeny dveře k hlasování Akademie.

Přihlášené filmy také překypují animovanými pokračováními, jejichž úspěch by byl vzhledem k jejich kvalitě poměrně překvapivým (ale ani akademici nejsou neomylní). Jejich zástupci jsou Auta 2, Kung Fu Panda 2, Happy Feet 2 či pokračování nepříliš úspěšné Karcoolky.

Finální nominace na Oscary budou oznámeny 24. ledna. Slavnostní předávací ceremoniál 84. ročníku proběhne v noci z 26. na 27. února.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Alois Nebel usiluje o oscarovou nominaci za animák. Koho musí porazit?