Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Českému lvu odzvonilo. Česká televize odvysílá nové ceny filmové akademie

Spor ohledně Českých lvů míří ke svému konci. S největší pravděpodobností vzniknou nové filmové ceny pod vedením ČFTA, které bude vysílat Česká televize. O budoucnosti samotných Lvů se teprve rozhodne.

Byl letošní ročník Českých lvů ten poslední? Zdroj: VAC

Byl letošní ročník Českých lvů ten poslední? Zdroj: VAC

Karlovarský festival se každoročně stává rájem pro filmové fanoušky. Kromě toho však funguje také jako příležitost k uzavření mnoha smluv týkajících se filmového a televizního businessu. Jinak tomu nebylo ani letos.

Česká televize spojí síly s akademiky

Jak bylo dnes ohlášeno, Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) uzavřela dohodu o vysílání nových českých filmových cen s veřejnoprávní Českou televizí. Stanoveno bylo i datum, první oficiální předávání těchto prozatím nepojmenovaných cen proběhne 22. února 2014.

Kromě toho, že se České filmové a televizní akademii podařilo získat Českou televizi na svou stranu, byla Českým lvům Petra Vachlera udělena ještě další rána. Vyjednávání se zúčastnili i dva velmi důležití sponzoři – společnost ČEZ a Karlovarské minerální vody.

„Za celé prezidium mohu potvrdit kontinuitu dosavadních filmových cen. Na základě mandátu, který nám dali členové ČFTA, jsme vstoupili do jednání s Českou televizí. S výsledkem dnešní dohody jsme velmi spokojeni,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel ČFTA Ivo Mathé. Další podrobnosti, jako jsou název či podoba cen, mají být zveřejněny během podzimu letošního roku. Užití názvu Český lev je však kvůli Vachlerově ochranné známce prozatím vyloučeno.

„Společně s prezidiem ČFTA jsme velmi rychle našli shodu nad základními principy, na kterých budeme vyhlašování filmových cen v České televizi v budoucnu připravovat. Na konkrétní formě budeme s akademiky intenzivně pracovat; věřím, že najdeme důstojnou formu odpovídající významu výročních filmových cen,“ komentoval výsledek dohody generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Vyjednávání ukončeno, má Český lev ještě nějakou šanci?

Nespokojenost České filmové a televizní akademie i laické veřejnosti s podobou Českých lvů trvá již několik let. Letos v červnu vyvrcholila ve chvíli, kdy si Petr Vachler nechal napsat známku Českého lva na sebe a údajně usiloval i o zisk ochranné známky na název ČFTA.

Možnost změny pak byla znemožněna i kumulací funkcí, které Vachler vykonával.  Kromě toho, že byl producentem Českých lvů, byl zároveň i ředitelem ČFTA a režisérem předávání cen. Poté, co 3. června rezignoval na funkci ředitele ČFTA, však prohlásil, že akademii obchodní známku nepostoupí. Nestačilo mu ani 10 milionů korun, kterými ho byla ČFTA ochotná postupně vyplatit. Dle jeho slov se jednalo o nabídku ultimativní.

Dle slov členů ČFTA Jiřího Bartošky i Iva Mathého se ceny prozatím ubírají jiným směrem a veškerá vyjednávání jsou považována za ukončená. Nikdo však nevylučuje, že by v budoucnu přece jenom mohlo dojít k nějaké dohodě. Dokonce i z Vachlerových slov je cítit trochu naděje na záchranu Českých lvů:

„Právě připravuji celovečerní film Tajemství a smysl života, kde vrcholí práce na scénáři, a od konce měsíce natáčíme. Každopádně udělám z mé strany maximum, aby Český lev pokračoval. To ale neznamená dohodu za každou cenu.“

[poll id=“170″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Českému lvu odzvonilo. Česká televize odvysílá nové ceny filmové akademie