Menu
TOPZINE.cz
Cestování

České Švýcarsko: Ráj na zemi. V Čechách!

Katarína Straková

Katarína Straková

15. 11. 2009

P1000647Národní Park České Švýcarsko se rozkládá u Šluknovského výběžku, přímo při hranici s Německem. Na tomto území byla první chráněná území vyhlášena již v roce 1933, jednalo se konkrétně o Edmundovu soutěsku, Pravčickou bránu a Tiské stěny. Na Národní Park oblast povýšila v roce 1999.

České Švýcarsko, Foto: Katarína Straková, Topzine.cz

České Švýcarsko, Foto: Katarína Straková, Topzine.cz

V této panenské krajině je k nalezení nepřeberné množství přírodních památek a nejrůznějších úkazů. Mezi dominanty se řadí Pravčická brána, největší skalní brána v Evropě. Její kolosální vznešenost budí respekt a zároveň překvapivý úžas nad tím, co všechno příroda dokáže vytvořit. Není divu, že tento útvar je všeobecně považován za hlavní ikonu Českého Švýcarska. A v červenci se Pravčická brána dokonce ucházela o místo jednoho ze sedmi divů světa!

Každý ví, že kuře zadarmo nehrabe nonstop. Ani vstup na Pravčickou bránu není neomezený. Od 1. dubna do 31. října mohou zájemci vyhlídku navštívit denně od 10 do 18 hodin, po zbytek roku je otevřeno pouze do čtvrté hodiny odpolední. Vstupné činí pro dospělého 75 korun za osobu, děti, studenti a důchodci zaplatí symbolickou částku 25 korun.

Pravčická brána, Foto: Katarína Straková, Topzine.cz

Pravčická brána, Foto: Katarína Straková, Topzine.cz

Další turistickou zajímavostí je neobyčejná jízda na lodičkách po řece Kamenici. Je možnost plavit se Divokou a Edmundovou soutěskou ve společnosti zábavného převozníka, od něhož se dozvíte mnoho zajímavostí o okolní krajině a uslyšíte několik humorných historek a legend, jež se o okolí vyprávějí. I na této atrakci je návštěvní doba ohraničena. Romantickou projížďku lze absolvovat od Velikonoc přibližně do začátku listopadu každý den od 9 do 16:30 hodin. Jízda je zpoplatněna 70 korunami pro dospělého a 30 korunami pro děti a důchodce, na studenty se bohužel žádná sleva nevztahuje.

Návštěvu Českého Švýcarska srdečně doporučuji každému, kdo má alespoň trochu kladný vztah k přírodě. Z každého stromu, z každé větvičky, květiny i kamene je patrná nekonečná čistota a přirozenost. V místních lesích je slyšet dokonalé ticho, tu a tam přerušené zpěvem ptáků nebo kroky lesní zvěře. Častá vřesoviště a měkké mechové koberce lákají kolemjdoucí k odpočinku, pohledy z vyhlídek na celé údolí zase ke šťastnému úsměvu. Každé kouzelné místo dokáže způsobit příjemné mrazení v zádech, některým dokonce rozezní v srdci hudbu. A přála bych vám cítit tu vůni. To je opravdu něco!

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

České Švýcarsko: Ráj na zemi. V Čechách!