Menu
TOPZINE.cz
Cestování

České dráhy navyšují na konci prázdnin kapacitu dálkových vlaků. O deset tisíc míst!

Tomáš Miška

Tomáš Miška

30. 8. 2011

Na konci prázdnin posílí České dráhy dálkové vlaky na nejvytíženějších trasách dohromady o deset tisíc míst k sezení. Posilové vozy se objeví ve vlakových soupravách po celé republice i u mezinárodních vlaků.

FOTO: Brzy prázdné koleje neuvidíte, ČD navyšují počty vlaků, prozatím

Brzy prázdné koleje neuvidíte, ČD navyšují počty vlaků, prozatím, Foto: Alena Nová, Topzine.cz

České dráhy vycházejí z předpokladu, že nejvíce budou lidé vracející se z dovolených a prázdnin cestovat v neděli 28. srpna a ve středu 31. srpna. Poslední prázdninovou neděli se navýší kapacita dálkových spojů zhruba o čtyři tisíce. Podobná situace nastane i ve středu. Posilové vlaky pojedou však také v pondělí a úterý, ve výsledku tedy bude o deset tisíc míst k sezení více než obvykle.

K radosti cestujících pojede více vlaků českých i mezinárodních

Kromě vozů nově zařazených do jízdního řádu budou posilněny novými vagony i pravidelné linky. Větší kapacitu vlaků můžeme čekat na trasách spojujících Prahu s většinou krajských měst. Posílené trasy budou také mezi Brnem a Plzní nebo Bohumínem.

„Tradičně nejvíc budeme posilovat dopravu mezi Prahou, Olomoucí a Ostravskem, větší kapacitu ale budou mít i spoje, které pojedou mezi Prahou a Valašskem, jižní Moravou, Plzní, Českými Budějovicemi a Děčínem, ale také mezi Břeclaví, Brnem a Bohumínem nebo mezi Plzní, Českými Budějovicemi a Brnem,“ vysvětluje ředitelka Odboru provozu osobní dopravy ČD Luďka Hnulíková.

FOTO: Mnoho a mnoho nových míst k sezení

Mnoho a mnoho nových míst k sezení, Foto: Martin Kroa, Topzine.cz

K potěšení cestovatelů a turistů vracejících se z dalekých krajin je také navýšena kapacita mezinárodních vlaků. Ve spolupráci se zahraničními dopravci České dráhy posilují vlaky EuroCity, které spojují Prahu s Košicemi, Bratislavou, Budapeští, Berlínem a Bělehradem nebo Varšavu s Ostravou, Břeclaví a rakouským Villachem. Kromě těchto plánovaných změn jsou České dráhy připravené posilovat spoje operativně.

„Máme připravené opatření pro vlak EC 120 Košičan, který spojuje Košice s Prahou a je mezi Žilinou a českou metropolí značně vytížen. Pokud dostaneme během jízdy vlaku od našich slovenských kolegů informaci, že je vlak plný, připojíme ve Valašském Meziříčí dva až tři dodatečné vozy, které by měly zajistit komfortnější cestu lidí z Valašska do Prahy,“ dodává Luďka Hnulíková.

Všem cestovatelům, kteří se vracejí do rodné kotliny, se doporučuje získávat průběžně informace o chystaných změnách ve vlakové dopravě. I přes větší kapacitu dálkových spojů si raději v dostatečném předstihu rezervujte místenku, ať v pořádku dorazíte domů. Přece jen – plány jsou jen plány.

Doufejme, že se zvyšováním kapacit České dráhy jen tak nepřestanou a že všichni studenti, kteří budou mířit v dalších týdnech zpátky do škol, poznají ten luxus sedět celou cestu pěkně na zadku!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

České dráhy navyšují na konci prázdnin kapacitu dálkových vlaků. O deset tisíc míst!