Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Česká taneční platforma 2012 začíná. Diváky čeká dvanáct projektů

Redakce

Redakce

12. 4. 2012

Již osmnáctý ročník festivalu českého současného tance a pohybového divadla Česká taneční platforma přináší to nejlepší z českého tance za uplynulý rok. 

video
play-sharp-fill

Letošní ročník stojí na výrazných choreografických osobnostech. Představí se 12 tanečních projektů vybraných dramaturgickou radou. Festival se uskuteční od pátku 13. do pondělí 16. dubna na pražských divadelních scénách v divadle Ponec, Alfredu ve dvoře, Studiu ALTA a Teatru NoD.

Něco z toho, co vás čeká

První večer se diváci mohou těšit na choreografii Adély Laštovkové Stodolové a uměleckého tandemu SKUTR s názvem Muži. Ta se zabývá otázkou, jak si stojí muži v dnešní společnosti, a jestli toho na ně někdy není trochu moc.

Čtěte také: SKUTR reprezentoval ČR na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji

Tanečně-hudební projekt Kolik váží vaše touha? zkoumá, zda vysvlečením skutečně odhalujeme sebe sama, svoji podstatu, své tužby a zda je v tomto smyslu nahota vůbec nutná a potřebná.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/ceska-tanecni-platforma-2012/]

Pro skupinu NANOHACH stvořil francouzský choreograf Fabrice Ramalingom netradiční dílo Brut, jež zkoumá živočišnost vycházející z gest, skoků a grimas. Choreograf ze své tvorby vyextrahoval a shrnul koncept proměny, transformace zvířecího stavu a zkoumá v díle různé vlastnosti tanečníků.

Barbora Látalová se v projektu Margaretha inspiruje osobností české básnířky Irmy Geisslové a za použití němého slova, tanečního hlasu a videografologie zachycuje proměny jedné ženy a její spojitosti na přelomu století.

Česká taneční platforma 2012

Margaretha vypravuje Zdroj: Lukáš Kaderábek

Festival uzavře projekt Moniky Rebcové spojující současný tanec s tradičním a moderním africkým tancem Afrika – smíření, ve kterém vystoupí tanečníci z Čech, Kuby, Pobřeží slonoviny i Japonska.

Exotikou je okořeněná rovněž inscenace Hany Turečkové a Pražského komorního baletu MONO NO AWARE / Na hranici krásy, která je inspirována japonskou zenovou filozofií a zachycuje křehkost a pomíjivost krásy.

Workshop, seminář a doprovodný program

Letošní ročník divákům nabízí též bohatý program doprovodný. Festival zahájí v pátek 13. dubna od 18.30 site-specific představení Lenky Bartůňkové Lágrima, které se uskuteční v okolí divadla Ponec. Následovat bude vernisáž fotografií tanečně-divadelního fotografa Vojtěcha Brtnického.

Site-specific art je umění využít speciální místo k divadelnímu nebo výtvarnému představení, aniž by autoři výrazně změnili prostředí. Site-specific se většinou koná v zajímavých venkovních prostorech, které se dají kreativně a unikátně využít. Dílo se musí s prostředím vzájemně doplňovat.

Za návštěvu určitě stojí workshop Světlo-scéna a otevřená debata Institutu Světelného Designu s názvem Světelný design v současném českém tanci.

Seminář kritického pochopení současného tance se pod názvem Ateliér čtení tance bude konat od soboty 14. dubna do pondělí 16. dubna v klubu divadla Ponec a ukáže účastníkům cestu, jak vnímat současný tanec.

Podívejte se: Lenka Bartůňková vrrrhla kamenem

Příležitost k setkání dostanou všichni zájemci o současný tanec během burzy projektů, Meet The Artists, která se bude konat v sobotu 14. dubna od 13.00 do 14.00 v divadle Ponec.

Česká taneční platforma 2012

Česká taneční platforma 2012

K vrcholům festivalu bude opět patřit vyhlášení festivalových ocenění. Předprodej vstupenek v cenách od 90 korun začal v divadle Ponec již na konci února.

Česká taneční platforma

Divadlo Ponec, Alfred ve dvoře, Studio ALTA a Teatr NoD

Kdy: pátek 13. až pondělí 16. dubna

Vstupné: od 90 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česká taneční platforma 2012 začíná. Diváky čeká dvanáct projektů