Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Česká filharmonie oslaví 200. výročí narození Karla Hynka Máchy světovou premiérou

Petra Duhajská

Petra Duhajská

28. 10. 2010

FOTO: Karel Hynek MáchaLetos si Češi připomenou narození romantické legendy, spisovatele a malíře Karla Hynka Máchy. Ten by 16. listopadu oslavil pomyslné 200. narozeniny. Česká filharmonie pro tuto příležitost nachystala dva speciální koncerty, které proběhnou v pražském Rudolfinu 4. a 5. listopadu 2010 od 19 hodin 30 minut.

FOTO: Karel Hynek Mácha

Kdo ví, jak by vypadal starší Mácha..., Zdroj: archiv

Mácha patří k té ne zcela nepočetné skupině osobností našeho kulturního života, které byly doceněny až po své smrti. Nyní je ale považován za jednoho z nejvýznamnějších českých básníků a jeho Máj by měl znát každý. Minimálně pro první věrše této básně to jistě platí.

K příležitosti 200. výročí narození Karla Hynka Máchy zazní v Rudolfinu ve světové premiéře skladba Radobýl Vladimíra Franze psaná na objednávku České filharmonie. Pod taktovkou Ondreje Lenárda dále zahraje orchestr České filharmonie kantátu Josefa Bohuslava Foerstera Máj a poslední velké dílo Vítězslava Nováka Májovou symfonii.

Symfonická věta Radobýl byla inspirována Máchovými poutěmi po Čechách, vznikem jeho slavné básně i jeho neslavným koncem. Z vrcholu této hory totiž prý spatřil požár v Litoměřicích, který spěchal pomáhat hasit. Při obětavém hašení se nalokal vody, jež mohla být zdrojem jeho pozdějšího infekčního onemocnění. Během podzimu se jeho zdraví postupně zhoršovalo, až v neděli 6. listopadu 1836 přibližně ve tři hodiny ráno – ve věku nedožitých 26 let – zemřel.

Program slavnostních koncertů

Vladimír Franz: Radobýl, symfonická věta – premiéra
Josef Bohuslav Foerster: Máj, kantáta pro baryton, recitátora, mužský sbor a orchestr op. 159
Vítězslav Novák: Májová symfonie pro soprán, tenor, smíšený sbor a orchestr op. 73

Česká filharmonie
baryton – Ivan Kusnjer
recitátor – Otakar Brousek st.
soprán – Pavla Vykopalová
tenor – Tomáš Černý

Pražský filharmonický sbor
sbormistr – Lukáš Vasilek
dirigent – Ondrej Lenárd

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Česká filharmonie oslaví 200. výročí narození Karla Hynka Máchy světovou premiérou