Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Češi na frankfurtském knižním veletrhu: Vyznamenala nás Evropa!

Redakce

Redakce

10. 11. 2011

V říjnu proběhl ve Frankfurtu nad Mohanem 63. ročník knižního veletrhu. Česká delegace se zaměřila na knihy, které jsou dostupné pro čtenáře i v zahraničí. Z autorů na veletrh dorazil Edgar Dutka nebo Tomáš Zmeškal.

FOTO: Prezentace národních literatur na Frankfurter Buchmesse

Každá země lákala ke knihám po svém, Foto: Peter Hirth, Frankfurter Buchmesse 2011

Organizátoři největšího knižního veletrhu letos změnili zažité rozmístění jednotlivých stánků na výstavišti, což prospělo České republice, která se ocitla v nejsledovanějším pavilonu v blízkosti expozice čestných hostů z Islandu.

Seznamte se: Islandská literatura vstupuje na světový trh

Je známo, že autorům země, na kterou je daný ročník zaměřen, se otevírají dveře na světový knižní trh. Noviny Süddeutsche Zeitung komentovaly letošní volbu tak, že pro Islanďany je to příležitost ukázat, že už se jim povedlo překonat finanční krizi.

Island si připravil pro návštěvníky veletrhu ukázky starověkých děl i soudobých básníků. Země se pochlubila Halldórem Laxnessem, svým nositelem Nobelovy ceny za literaturu, který v básních a dramatech dokázal vystihnout islandskou společnost a ukázat její problémy.

Pro odborníky se hlavním tématem frankfurtského veletrhu staly elektronické knihy, které mezi knihkupci vzbuzují naděje i obavy. Podle německého listu Spiegel je problémem malá dostupnost. Digitalizovat již vydané publikace je náročné. Novinky se objevují na digitálním trhu se zpožděním, aby vydavatelé nepřišli o zisky. Čtenáři se snaží problém řešit sami a klasické knihy si do počítačů skenují. I takový obsah se však započítává do statistik, podle kterých se po síti ilegálně šíří 60 % všech e-books.

Ze současných autorů se ve Frankfurtu představili Einar Kárason, který vkládá do klasické islandské ságy prvky amerického životního stylu, nebo Arnaldur Indriðason, autor detektivních románů.

Češi ve Frankfurtu propagovali Seiferta

Na prezentaci České republiky se podílelo ministerstvo kultury společně se soukromými vydavatelskými firmami. Podle Dany Kalinové, manažerky českého stánku, mohli díky tomu Češi nabídnout průřez současnou domácí literaturou.

Čtěte také rozhovor s ředitelkou pražského veletrhu: Tištěná kniha přežije

Na českém stánku si zájemci mohli prohlédnout několik tematických výstav. Zvláštní pozornost byla věnována Jaroslavu Seifertovi, který by tento rok oslavil 110. narozeniny.

Foto: Edgar Dutka na Frankfurter Buchmesse

Edgar Dutka předčítal z autobiografického románu U útulku 5, Foto: České centrum v Berlíně

Pozvání do Frankfurtu přijal Edgar Dutka, jehož román Slečno, ras přichází nedávno vyšel v Německu a byl zde přijat s nadšenými ohlasy kritiků. Se čtenáři se setkal při autorském čtení z knihy U útulku 5, která odráží ve vzpomínkách chlapce z dětského domova život v 40. a 50. letech v Československu.

Česká republika oslavila úspěch s knihou, kterou nikdo nechtěl vydat

Velkou radost měla česká výprava z vyhlášení knih, které byly vyznamenány Cenou Evropské unie za literaturu. Mezi vybranými byl také český spisovatel Tomáš Zmeškal s románem Milostný dopis klínovým písmem.

Čtěte také: Svět knihy 2011: Přišel horší ročník?

Autor byl za svou prvotinu nominován na cenu Magnesia Litera a oceněn v anketě Lidových novin Kniha roku 2009. Přesto, když knihu před osmi lety dokončil, měl problém pro ni najít vydavatele. Teprve v roce 2008 se jí ujalo nakladatelství Torst.

Foto: Island na Frankfurter Buchmesse

Island jako čestný host veletrhu nezklamal, Foto: Peter Hirth, Frankfurter Buchmesse 2011

Kritici jeho tvorbu chválí za promyšlenost příběhu a za jeho podání, je prý znát, že se o literaturu hlouběji zajímá. Tomáš Zmeškal vystudoval anglický jazyk a literaturu na Univerzitě Karlově. Pracoval jako středoškolský učitel, tlumočník a překladatel.

V současnosti se naplno věnuje psaní, přestože to po uvedení Milostného dopisu na trh odmítal. „Živit se psaním v desetimilionovém státě znamená, že jsou na vás kladeny určité podmínky a nějakým způsobem musíte začít uvažovat komerčně, což mi nikdy příliš nešlo,“ uvedl před třemi lety v rozhovoru pro Českou televizi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Češi na frankfurtském knižním veletrhu: Vyznamenala nás Evropa!