×
TOPZINE.cz

Cenami ověnčený skladatel Ennio Morricone oslaví v Praze 85. narozeniny

Světově proslulý a uznávány hudební skladatel Ennio Morricone oslaví 10. 11. 2013 své už pětaosmdesáté narozeniny. Autor hudby k více než 500 fimům a seriálům a držitel Oscara za celoživotní dílo vystoupí 9. února 2014 v pražské O2 Areně.

Ennio Morricone, světový skladatel filmové hudby, přijede v únoru do Prahy se symfonickým orchestrem. Zdroj: Oficiální stránky hudebníka
Morricone přijede se symfonickým orchestrem. | Zdroj: Oficiální stránky hudebníka

Morricone začal s komponováním hudby už v šesti letech a brzy bylo zřejmě, že se jedná o velký talent a nebylo pochyb o jeho budoucí kariéře hudebního skladatele. Vystudoval prestižní Národní akademii svaté Cecilie v Římě a následně i římskou konzervatoř, kde absolvoval obor hra na trumpetu a skladba.

Proslulost získal spoluprací s legendárním režisérem Sergio Leonem, autorem světoznámých westernů Tenkrát na Západě nebo Tenkrát v Americe. Leone byl také jedním z mála režisérů, s nimiž Morricone spolupracoval, kteří chtěli mít hudbu již před natáčením samotného filmu, aby pak mohl podle délky, případně melodie, doprovodné hudby naplánovat záběry a střihy.

Asi nejslavnější Morriconeho hudební skladba Muž s harmonikou (v originále The Man With the Harmonica)  je právě z westernu Tenkrát na Západě. Mezi jeho další známé počiny patří hudba k filmu Hodný, zlý a ošklivý (Good, Bad and Ugly) s Clintem Eastwoodem v hlavní roli nebo v Čechách známá ústřední melodie ke krimi seriálu Chobotnice.

Bohatá sbírka cen

Svou hudbou doprovodil filmy i mnoha dalších světoznámých režisérů, jako jsou např. Roman Polanski, Pedro Almodóvar nebo v poslední době zejména Quentin Tarantino, se kterým spolupracoval např. ve filmech Kill Bill, Hanebný pancharti nebo Nespoutaný Django.

Během kariéry získal Morricone nespočet ocenění, mimo jiné tři ceny Grammy, dva Zlaté glóby, pět ocenění BAFTA nebo pět nominací na Oscara za hudbu k celovečernímu filmu, které ale neproměnil. Zklamání si však vynahradil ziskem Oscara za celoživotní dílo v roce 2007.

Se svou sérii koncertů se symfonickým orchestrem zavítá v únoru příštího roku i do Prahy, kde bude v neděli 9. února 2014 dirigovat symfonický orchestr, s nímž předvede průřez svou skladatelskou kariérou a  diváci se určitě dočkají i melodií z filmů Sergia Leoneho. Vstupenky jsou již k dostání v předprodeji.


Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..