Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Budovy inspirované pohlavními orgány. Sedm staveb, které nepřehlédnete

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

5. 8. 2014

Podíváte se jednou, zamrkáte, promnete si oči… ale nemůžete si pomoct, ta budova prostě vypadá jako penis. Nejste v tom sami. Přinášíme valentýnský přehled staveb, které připomínají pohlavní orgány!

1. Brněnský orloj

Co je doma, to se počítá: moderní hodiny postavené ve tvaru nábojnice pobouřily nejednoho brněnského důchodce. Z falického obra navíc každou hodinu vypadávají skleněné koule. Zbývá jen dodat, že na nejdražší penis v republice, jak je orloji přezdíváno, plánovala skupina nadšenců dokonce nechat vyrobit obří kondom.

2. Londýnská Okurka

30 St Mary Axe je oficiální název nejznámější reprezentantky londýnské moderní architektury. Strukturu ve tvaru šišky navrhla společnost Foster and Partners: prý za účelem minimalizace vzduchové turbulence v okolí budovy. Nápad měl ale velký úspěch; mrakodrap získal několik prestižních ocenění.

3. Vodní věž v Ypsilanti

Součást vodárenského komplexu ve státě Michigan vznikla už v roce 1890. Kromě nesporné historické hodnoty je hodnocena jako jedna z nejfaličtějších budov na světě: dlouhou dobu dokonce kolovala legenda, že se věž zhroutí, pokud blízkou univerzitu některá z dívek dokončí jako panna.

FOTO: smurfit_stone_building

Připomíná mrakodrap v Chicagu opravdu pouze diamant? Zdroj: city-info.com

4. Smurfit-Stone Building v Chicagu

Ženy už se možná začínaly cítit diskriminované, zoufat ale není třeba. Přímo v centru Michigan Avenue v Chicagu se můžete potěšit pohledem na mrakodrap zvaný Diamant, jehož horní část připomíná… ano, vaginu. Žádná feministka ho ale nenavrhla, zkosená střecha je praktickým řešením poskytující výhled na Michiganské jezero mnoha kancelářským pracovníkům.

5. Torre Agbar v Barceloně

Nejvyšší budova Španělska se skleněno-hliníkovou fasádou ve čtyřiceti nátěrových barvách měla připomínat vodní fontánu. Zřejmě věc názoru, podobnost s pyjem ale nedokázalo přehlédnout slušné množství turistů. Mimo to mrakodrap přitahuje pozornost i zajímavým nočním osvětlením.

6. Mode Gakuen Cocoon Tower v Tokiu

Tak to tu ještě nebylo: mrakodrap ve čtvrti Shinjuku v Tokiu vypadá jako penis i vagina zároveň, je jen na vás, co si vyberete. Stavba je sídlem tří vzdělávacích institucí. Před realizací byla vyhlášena architektonická soutěž, ve které zvítězil právě tento návrh: prý ve tvaru kokonu.

7. Podvodní hotel Hydropolis v Dubaji

Dubaj už patrně nadzemní penisy znudily, a tak bylo v plánu postavit jeden pod vodou. Stavba luxusního podmořského hotelu Hydropolis byla zahájena v roce 2006 a cena odhadnuta na 300 milionů dolarů. Tyto plány však v roce 2010 ztroskotaly a na senzaci pod hladinou si budou muset turisté ještě nějaký pátek počkat.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Budovy inspirované pohlavními orgány. Sedm staveb, které nepřehlédnete