×
TOPZINE.cz

Brooklynští Antlers na nové desce vypráví tragický příběh

antlers„Než se do toho položím, myslím, že souvislosti by posloužily. Když byla mladší, mívala noční můry…“ – to není první věta z nového bestselleru, ani první scéna romantického filmu, ale první slova tragického příběhu dvou mladých lidí, který tvoří páteř nové desky amerických Antlers.

The Antlers, Zdroj: myspace.com/theantlers
The Antlers, Zdroj: myspace.com

Povíme si něco o prvním koncepčním počinu Antlers, původně sólového projektu zpěváka a kytaristy Petera Silbermana. Když do party přibral ještě dva další členy, začali společně zkoušet a nahrávat materiál na desku, na které Silberman pracoval dva roky a která s debutem In The Attic Of The Universe nemá příliš společného. Tehdy se introvertní songwriter vyzpívával z vlastního splínu a na natočení několika nesmělých intimních melodií si vystačil sám – z přetlaku nápadů prostě napojil španělku na počítač a postupně přes ně navrstvil další hlasy i jiné nástroje.

Na novince Hospice sledujeme nové tendence, které přišly s rozšířením na trio – otevření se novým stylům, vyplnění kdysi prázdných míst. A ač ji má autorsky opět na svědomí výhradně Silberman, deska už není jen o něm.

Hospice není žádná citově vyděračská deska ani album plné nalhaných emocí poskládaných do melodií tak, aby byly pro posluchače dobrým backgroundem k sebelítostnému pláči. Nedává totiž žádný prostor vaší fantazii – vše je předem dané, emoce jsou zakomponovány do melodií a předávány posluchači – a ten je k nim přizván jen jako přihlížející. Obsah textů tvoří příběh páru, v němž kluk pozoruje svoji dívku umírající na rakovinu na nemocniční posteli, drží ji za ruku, prožívá s ní poslední dny a vzpomíná. Žádná klišé, čistá zpověď zlomeného vypravěče – a vy se jím necháte submisivně dojímat pokaždé, když zazpívá: „I’m bound to your bedside, your eulogy singer. / I’d happily take all those bullets inside you and put them inside of myself.“

The Antlers - Hospice, Zdroj: myspace.com/theantlers
The Antlers - Hospice, Zdroj: myspace.com

Jeho nezajímají vaše problémy, protože svých má dost a na desce mluví jen o nich, vypráví svoje příběhy, vzpomínky, v žádném koutě není místo pro vaše vlastní asociace.  V jednom rohu ale přece jen sedíte, v polstrovaném křesle, s vlastním (spokojenějším) životem a jen sledujete příběh, který se vás sice netýká, ale jehož smutkem a beznadějí prosycenou atmosféru nasáváte jako houba.

Deska má přesně vytyčené cíle, precizně narýsovanou osnovu, koncept nerovná se pouze příběh a neodmyslitelný Prologue a Epilogue. Umocňují ho do detailů rozpracované maličkosti, hudební sevřenost, opakující se motivy, intimita melodií mnohdy kulminující až do hlukových struktur přesně v místech, kde si to dramatičnost příběhu žádá. To vše vylisované na placce s tematickým bookletem připomínajícím svým provedením knihu. Pro melancholiky po celém světě to znamená, že rok po vydání debutu Bon Ivera mají zase co poslouchat.

The Antlers – Hospice

Vydáno: 18. srpna 2009

Celkový čas: 51:47

Skladby: Prologue, Kettering, Sylvia, Atrophy, Bear, Thirteen, Two, Shiva, Wake, Epilogue

Vydavatel: Frenchkiss Records

Hodnocení: 5*****

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..