Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Brooklynští Antlers na nové desce vypráví tragický příběh

Redakce

Redakce

26. 11. 2009

antlers„Než se do toho položím, myslím, že souvislosti by posloužily. Když byla mladší, mívala noční můry…“ – to není první věta z nového bestselleru, ani první scéna romantického filmu, ale první slova tragického příběhu dvou mladých lidí, který tvoří páteř nové desky amerických Antlers.

The Antlers, Zdroj: myspace.com/theantlers

The Antlers, Zdroj: myspace.com

Povíme si něco o prvním koncepčním počinu Antlers, původně sólového projektu zpěváka a kytaristy Petera Silbermana. Když do party přibral ještě dva další členy, začali společně zkoušet a nahrávat materiál na desku, na které Silberman pracoval dva roky a která s debutem In The Attic Of The Universe nemá příliš společného. Tehdy se introvertní songwriter vyzpívával z vlastního splínu a na natočení několika nesmělých intimních melodií si vystačil sám – z přetlaku nápadů prostě napojil španělku na počítač a postupně přes ně navrstvil další hlasy i jiné nástroje.

Na novince Hospice sledujeme nové tendence, které přišly s rozšířením na trio – otevření se novým stylům, vyplnění kdysi prázdných míst. A ač ji má autorsky opět na svědomí výhradně Silberman, deska už není jen o něm.

Hospice není žádná citově vyděračská deska ani album plné nalhaných emocí poskládaných do melodií tak, aby byly pro posluchače dobrým backgroundem k sebelítostnému pláči. Nedává totiž žádný prostor vaší fantazii – vše je předem dané, emoce jsou zakomponovány do melodií a předávány posluchači – a ten je k nim přizván jen jako přihlížející. Obsah textů tvoří příběh páru, v němž kluk pozoruje svoji dívku umírající na rakovinu na nemocniční posteli, drží ji za ruku, prožívá s ní poslední dny a vzpomíná. Žádná klišé, čistá zpověď zlomeného vypravěče – a vy se jím necháte submisivně dojímat pokaždé, když zazpívá: „I’m bound to your bedside, your eulogy singer. / I’d happily take all those bullets inside you and put them inside of myself.“

The Antlers - Hospice, Zdroj: myspace.com/theantlers

The Antlers - Hospice, Zdroj: myspace.com

Jeho nezajímají vaše problémy, protože svých má dost a na desce mluví jen o nich, vypráví svoje příběhy, vzpomínky, v žádném koutě není místo pro vaše vlastní asociace.  V jednom rohu ale přece jen sedíte, v polstrovaném křesle, s vlastním (spokojenějším) životem a jen sledujete příběh, který se vás sice netýká, ale jehož smutkem a beznadějí prosycenou atmosféru nasáváte jako houba.

Deska má přesně vytyčené cíle, precizně narýsovanou osnovu, koncept nerovná se pouze příběh a neodmyslitelný Prologue a Epilogue. Umocňují ho do detailů rozpracované maličkosti, hudební sevřenost, opakující se motivy, intimita melodií mnohdy kulminující až do hlukových struktur přesně v místech, kde si to dramatičnost příběhu žádá. To vše vylisované na placce s tematickým bookletem připomínajícím svým provedením knihu. Pro melancholiky po celém světě to znamená, že rok po vydání debutu Bon Ivera mají zase co poslouchat.

The Antlers – Hospice

Vydáno: 18. srpna 2009

Celkový čas: 51:47

Skladby: Prologue, Kettering, Sylvia, Atrophy, Bear, Thirteen, Two, Shiva, Wake, Epilogue

Vydavatel: Frenchkiss Records

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brooklynští Antlers na nové desce vypráví tragický příběh