Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Brněnští burani přivezou do Olomouce syrový příběh pátera Huvara

Aneta Filipová

Aneta Filipová

12. 11. 2011

FOTO: Buranteatr, Antonín Huvar

Brněnské divadlo Buranteatr hostuje o víkendu v Olomouci. Inscenaci Antonín Huvar, která měla premiéru letos v únoru, je na programu v neděli večer v Divadle hudby.

FOTO: Buranteatr, Antonín Huvar

Antonín Huvar bude devatenáctou buranskou premiérou Zdroj: Buranteatr

Brněnské nezávislé divadlo Buranteatr není v Olomouci vůbec neznámé. Pravidelně hostuje v Moravském divadle, ale i v Divadle hudby, kam tuto neděli přiveze i divadelní esej věnovanou knězi Antonínu Huvarovi.

Papežský prelát Antonín Huvar byl obětí vykonstruovaných procesů konce 40. a 50. let. Svůj trest desetiletého odnětí svobody si odseděl i na neblaze proslulých Borech. Byl pravděpodobně posledním člověkem, který hovořil před popravou s generálem Heliodorem Píkou.

„Scénář vznikl z útržků vzpomínek současníků a spoluvězňů, textů samotného pátera Huvara. Nešlo nám ani tak o historickou věrnost a přesný kontext, ale spíše o výjimečnou osobnost a charakter. Je to pocta hrdinům našeho zvláštního národa,“ vysvětluje spoluautor scénáře, dramaturg a zároveň představitel titulní role Lukáš Rieger.

FOTO: Buranteatr, Antonín Huvar

Mezi divácky úspěšné tituly patří v Buranteatru i Williamsův Skleněný zvěřinec

I když jde o zachycení autentického dobového dění a v inscenaci jsou použity nahrávky hlasu Antonína Huvara, brání se tvůrci žánrovému zařazení k dokumentárnímu dramatu.

Inscenace je spíše divadelní koláží či esejí ukazující na osudu nezlomného člověka a zvrácenost doby politických procesů.

Hra o hrdinech a hrdinům

„Nakonec jsme dospěli k tomu, že je to vlastně zpráva o jednom zvláštním osudu. Ne dokument v pravém slova smyslu, ale jakási zvěst o tom, že ještě před padesáti lety (pouhými padesáti lety!) byli v této zemi lidé psychicky i fyzicky deptáni, bičováni za to, že se odmítali ponižovat před bachaři,“ upřesňuje režisér Zetel.

Napsali jsme také: Hodiny jdou v Semaforu pozpátku

Buranská dramaturgie se touto inscenací odklonila od hořkých komedií (Skleněný zvěřinec, Tramvaj do stanice touha ad.) a vyjádřila poctu nezlomným (outsiderským) charakterům, které se nenechaly semlít komunistickým terorem, na který se dnes v retrovlně někdy pozapomíná.

Divadlo hudby Olomouc

Buranteatr: Antonín Huvar

Režie: Zetel

Hrají: Lukáš Rieger, Jan Kruba, Pavel Novák

Hra bude uvedena 13. listopadu 2011 v 19.30.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Brněnští burani přivezou do Olomouce syrový příběh pátera Huvara