Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Britney Spears vydává Femme Fatale. Nová forma muziky v luxusním balení

Vlastimil Blažek

Vlastimil Blažek

25. 3. 2011

foto Britney Spears!Recenze!Než prošla řadou excesů hlavně s alkoholem a drogami, byla považována za jednu z nejatraktivnějších zpěvaček. Britney Spears je ale také obrovským pěveckým talentem. Jak daleko v inovaci své hudby zašla na svém posledním albu, které vyjde 28. března?

foto Britney Spears

Britney Spears vydává album Femme Fatale, Zdroj: Sony Music

Kolotoč dvanácti songů se roztáčí velmi rychle už prvním trekem Till The World Ends, kde se Britney Spears vrací k jakési formě taneční muziky. Ovšem s příchutí R´n´B, se spoustou zvukových efektů a mixů, které rozhýbou i vaše houpací křeslo. Taneční kluby mají zase na tři měsíce o pecku postaráno.

Hold It Aggainst Me dokazuje, v porovnání s úplně prvním singlem One More Time, že Brit už není ta holka s copánky. Hlas dostal konečně pevnou podobu a při vyšších úrovních zůstává v určené linii. Také v této skladbě si zaslouží pochvalu lidé, kteří se starali o konečný mix.

„Chtěla jsem vytvořit taneční album, které každého zvedne ze židle.“

Jako nepřesná kopie Eminema může zpočátku vypadat Inside Out, ale po pár vteřinách je prvotní mylný pocit ten tam. Melodie, která zní pod perfektním hlasem Britney a která je doprovázena ještě nespočtem hudebních nástrojů, může na některé posluchače působit až neuspořádaně. Ale po několikerém poslechu si fanoušek najde přepych, který se v tomto songu skrývá.

Téměř vždy, když se v nějakém singlu objeví i pískání, bývá z toho velmi povedená záležitost. Za všechny podobné vypalovačky jmenujme například World, Hold On od Boba Sinclaira. Jen mizivé procento (nejen) našeho národa bude s určitostí tvrdit, že World, Hold On nikdy neslyšelo. Takový kousek poté zůstává kdesi v hudební knihovně našeho mozku a stačí jen malý podnět k tomu, abychom přemýšleli, co nám kolemjdoucí svým pískáním připomenul. Dříve či později si vzpomene každý. A ne jiné to bude s I Wanna Go, která se v knihovně uloží hned pod písmenem S.

Sabi a Will.I.Am. spolu s Britney

Tak nějak splašeně startuje How I Roll, ale tak pohodovou skladbu, jakou číslo pět přináší, jsem už dlouho neslyšel! Jednoduchého Bam, Bam, Bam… se nedá nechytit. Při poslechu (Drop Dead) Beautiful, se kterou Britney Spears vypomohla Sabi, jsem téměř rozhodnutý vyjet k CD shopu multikárou a nakládat na korbu desku Femme Fatale lopatou. Zpěv Britney a Sabiin rap, to byl velice dobrý nápad. A elektro, které skladbu bezchybně provází? Nepopsatelné jakýmkoli českým slovem. „Oooh, I think I like you,“ slova, která jsou takřka robotickou větou, jsou špičkou ledovce této, zřejmě nejpovedenější hudební parády.

Na spolupráci s Will.I.Am. jsem se hodně těšil, jelikož jsem fanouškem Black Eyed Peas. A věděl jsem proč. Big Fat Bass hned od prvního beatu Will.I.Am. několikrát zopakuje, aby pak svůj hlas k dílu přiložila i Britney. Celou skladbu dokresluje uspořádaný chaos nástrojů, tónů, mixů a reverbů, což není vůbec na škodu. Ačkoli to možná antifanouškům takové hudby bude připadat právě naopak. Co nelze přeslechnout je fakt, že Big Fat Bass je hodně podobná většině songů z aktuálního alba Black Eyed Peas. Že by tím chtěl někdo říci, že ani Britney by se v kapele neztratila?

Připravujeme soutěž o 10 CD Femme Fatale

Poslední na disku najdete píseň Criminal, ve které zpěvačka nejednou utvrzuje svou matku, že se z vězení vrátí v pořádku. Ačkoli písničku podkresluje až středověká nálada, rozhodně není vhodná pro tance tehdejší doby. Oproti všem jedenácti předchozím skladbám je ale singl Criminal tak trochu vytržený z kontextu. Tím nechci říci, že není dobrý, jen nezapadá do salonu značky Femme Fatale.

Britney Spears – Femme Fatale

Vydáno: 28. březen 2011­

Skladby: Till The World Ends, Hold It Against Me, Inside Out, I Wanna Go, How I Roll, (Drop Dead) Beautiful (feat. Sabi), Seal It With A Kiss, Big Fat Bass (feat. Will.I.Am.), Trouble For Me, Trip To Your Heart, Gasoline, Criminal

Celkový čas: 44:07

Vydalo: Sony Music

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Britney Spears vydává Femme Fatale. Nová forma muziky v luxusním balení