Menu
TOPZINE.cz
Krása

Botox ano nebo ne?

Stejně jako existují rozporuplné názory na plastické operace, najdou se i lidé, kteří by vyhlazení vrásek botulotoxinem podstoupili a jiní naopak ne. Herečka Teri Hatcherová je razantně proti botoxu a rozhodla se uveřejnit na Facebooku fotografie svého obličeje s různými grimasami, aby dodala jiným ženám sebevědomí a ukázala, že vrásky k ženám patří. Zato zpěvačka Anastacia na botox nedá dopustit a už několik let si jím nechává vyplňovat vrásky na čele. Na kterou stranu se přikloníte vy?

Foto: Veronika Chvátalová, Topzine.cz

Botulotoxin A je látka, která dočasně zablokuje nervový impuls ve svalu, který by normálně způsoboval jeho stažení. Někdy bývá označován i jako klobásový jed, jenž je produkován bakterií Clostridium botulinum. Ten napadá nervový systém a může způsobit i oboustrannou obrnu.

Původně byl využíván v očním lékařství a neurologii, později se jeho účinky začaly používat na potlačení mimických vrásek nebo na odstranění pocení. V kosmetologii se využívá podstatně menší množství. Jde o umrtvení svalu a tím znemožnění jeho stahu, který vytváří na pleti vrásku.

Martin (30) podstoupil výplň vrásek botulotoxinovými injekcemi přibližně před šesti měsíci. Začaly se mu na čele tvořit vrásky a připadal si na ně ještě mladý. Než se rozhodl, nastudoval si dostupné materiály a informace.

Sháněl také reference od jeho známé, která zákrok rovněž podstoupila. Ta mu i doporučila centrum, kde si nechal botox aplikovat. „Věděl jsem, že je to neškodná látka, jejíž účinky se po čase ztratí, a že umrtví mimické svaly,“ říká Martin.

Foto: Veronika Chvátalová, Topzine.cz

Botox se aplikuje injekčně a jeho aplikace zabere 5-10 minut. Účinek vydrží přibližně 3-6 měsíců. Je vhodný pro pacienty ve věku 18-65 let. Nejčastěji se aplikuje na oblast čela, kolem očí a u kořene nosu.

Nejdříve se musíte objednat na vstupní prohlídku

„Nejdříve jsem byl na konzultaci, kde mi paní doktorka vyprávěla o účinnosti a snášenlivosti látky. Ptala se mě, jestli beru nějaké léky, prodělal jsem nějaká onemocnění nebo nemám alergii. Sdělila mi, jakou dávku bude aplikovat, a hned po konzultaci mi ji aplikovala,“ vysvětluje Martin.

Pacienti cítí během aplikace mírně pálivý pocit. Bezprostředně po aplikaci je pokožka lehce oteklá, což zmizí zhruba do hodiny. Před zákrokem se nedoporučuje pít alkohol a brát protizánětlivé látky, které by mohly způsobit podlitiny.

Foto: Veronika Chvátalová, Topzine.cz

Martin dostal nejnižší mužskou dávku, což je asi 50 jednotek v osmi injekcích. „Nic mě nebolelo, ani při aplikaci. Po ukončení jsem si musel ošetřené místo asi 5-10 minut ledovat. Cítil jsem se úplně normálně, jen jsem měl chvíli po vpichu znaménko, asi jako kdyby mě štípl komár,“ dodává.

Botulotoxin by se neměl používat, pokud je oblast, kterou chcete vyhladit, poškozená nebo zánětlivá. Stejně tak se nedoporučuje ho podstupovat v těhotenství a v období kojení. Ceny botoxu se pohybují kolem 500 Kč za konzultaci + cca 3000,- Kč za aplikaci.

Po zákroku

Po aplikaci by si pacient neměl lehat, aby látka nestekla například do očí, což by mohlo způsobit spadnutí víček. Přibližně 12 hodin by se ošetřené místo nemělo škrábat a zhruba týden po zákroku se nesmí chodit na kosmetiku, do solárií, na masáže, apod.

Foto: Veronika Chvátalová, Topzine.cz

Martin neměl žádné komplikace. „Po aplikaci jsem se nesměl asi 5 hodin předklánět a musel jsem být ve svislé poloze. Nesměl jsem si ten den na místo sahat, chodit do sauny, týden by se nemělo chodit na kosmetiku a první dva dny cestovat letadlem,“ vysvětluje.

Na otázku, jak hodnotí celý proces dnes, říká: „Ze začátku jsem si nadával, protože to je zvláštní pocit nehýbat čelem, ale pak jsem si zvykl a dnes jsem spokojený. Určitě bych na to šel znovu.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Botox ano nebo ne?