Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Bolest pod pravým žebrem. Co značí a může se jednat o vážnější problém?

Objeví-li se bolest pod pravým žebrem, nemusí to hned znamenat vážný zdravotní problém. Může se jednat jen o reakci těla na zvýšenou fyzickou námahu. Pokud však bolest neustoupí ani v klidu, může jít o něco vážnějšího.

Bolest v pravé části pod žebrem můžeme pojmenovat i jako bolest v pravém hypochondriu. Břicho se dělí na čtyři kvadranty. Díky tomuto rozdělení můžeme přibližně zařadit, tedy identifikovat a lokalizovat příznaky a následně i odhadnout možnou příčinu.

Pravý horní kvadrant tedy zahrnuje játra, žlučník, ledvinu a tlusté střevo. Jedná se o důležité orgány. Bolest v této části mnohé vystraší, ale může jít jen o bolest či píchání spojené se zvýšenou fyzickou námahou.

Po fyzické námaze se při nižší kondičce objevuje píchání a bolest v pravém horním kvadrantu břicha. Důvodem je prokrvení vnitřních orgánů, hlavně jater a sleziny. V klidném režimu bolest ustoupí a nejde o žádný vážný zdravotní problém.

Bolest různého charakteru

U jiných typů bolesti je třeba zvýšit pozornost. Objevit se může bolest různého charakteru – ostrá, akutní, koliková, tupá, bodavá nebo ve formě tlaku.

Spolu s bolestí se může objevit řada dalších příznaků. Mezi nimi jsou i křeče v břiše, bolest při močení, horečka, nevolnost s průjmy a zvracením, nadýmání a plynatost, krev ve stolici, zbarvení kůže, očí nebo moči.

Poruchy žlučníku

Bolest pod pravým žebrem může být způsobena poruchami žlučových cest a jater. Nejčastější poruchou ve žlučových cestách jsou žlučové kameny. Ty se tvoří hlavně uvnitř žlučníku a jsou překážkou ve žlučovodu, odtokové trubici v játrech.

Dochází k hromadění bakterií, a může se tak objevit závažná infekce s názvem vzestupná cholangitida. Hromadit se může také bilirubin, který pak přechází do krevního oběhu.

V případě, že se žlučový kámen posune a zastaví se na cestě mezi žlučníkem a společným žlučovodem, může se vyskytnout zánět a infekce zvaná cholecystitida.

Ta se objevuje nejen kvůli kameni, ale také po nakažení se bakteriemi, jako jsou E. coli, Salmonella či jiné. Cholecystitida je zánětlivé onemocnění způsobující poškození vnitřní sliznice stěny žlučníku, nejčastěji v akutní formě. Pokud však není léčena, může přejít až do chronických stavů.

Onemocnění jater

S bolestí v pravém podžebří souvisí i některá onemocnění jater, např. hepatitidy (záněty jater), absces či rakovina jater.

Nezdravý životní styl spojený s nedostatkem pohybu vede k nadváze a s ní souvisí mnohé poruchy jater. Například i steatóza heparu nebo také ztučnění jater. Jedná se o poměrně častou metabolickou poruchu, která se kromě obezity pojí i s alkoholismem. Při steatóze se v této oblasti nadměrně ukládá tuková tkáň, a to v podobě malých kapek. Pokud se tuk hromadí, dochází k narušení funkce.

Tento stav je možné zvrátit a játra nemusí být trvale poškozena. Musí však dojít ke včasné změně životního stylu. Pokud neustále dochází k působení negativních faktorů, nastane nezvratné poškození.

Gastritida nebo také zánět žaludku se rovněž vyskytuje poměrně často. Vyvolat ji může již zmíněný alkoholismus a špatná životospráva, ale také stres a psychický neklid. Akutní forma se vyskytuje náhle a stejně rychle i ustupuje. Známe však také chronickou gastritidu, která je dlouhodobá.

Dlouhodobé a neléčené problémy s játry mohou vést k rakovině. Jedná se o závažné onemocnění. Riziko pro vznik rakoviny jater představuje také cirhóza nebo virová hepatitida typu B a C.

Tenké a tlusté střevo

Bolestí pod žebrem různého typu se mohou projevit i problémy s trávicím traktem. Kromě předchozích zmiňovaných může být zasaženo i tenké a tlusté střevo. Může se vyskytnout zánětlivé onemocnění střev jako ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba. Bolest se v tomto případě běžně vyskytuje v nižší části břicha, ale objevit se může také v horním kvadrantu.

V případě ulcerózní kolitidy jde o autoimunitní zánět spojený s krvácením, hnisáním a tvorbou vředů. Když se objeví, vyskytuje se dlouhodobě. Zatím není jasné, jak a proč k němu dochází. Nejčastěji však postihuje koncovou část tlustého střeva, případně i celé střevo.

Crohnova choroba je příznačná zánětlivými infiltráty, které mají často granulomatózní charakter. Tvoří se tedy zánětlivá ložiska, a to po celém trávicím traktu, od úst, přes jícen až ke střevům. Doprovází ji řada příznaků. Také není jasné, jak a proč vzniká.

V těhotenství

Bolest pod žebrem se nevyhýbá ani těhotným ženám. Nejčastěji se může jednat jen o bolesti spojené se zvětšujícím se plodem, který kope nebo už utlačuje svaly a orgány.

Může ale jít i o vážnější problém, jako je například preeklampsie. Preeklampsie je vážné onemocnění, které se vyskytuje jen během vyššího stádia těhotenství. Kromě bolesti se vyskytuje vysoký krevní tlak, otok končetin, dušnost, problémy s játry a ledvinami či rozmazané vidění.

Po úrazu a cvičení

Kromě zmíněných projevů může dojít k fyzickému narušení břicha a žeber. To souvisí s předešlým pádem či úrazem. Projevuje se ostrou i tupou bolestí, a to v klidu nebo při dotyku či během nádechu a kašle.

Bolesti se mohou objevit i při změně pohybu a zranění pacienti si musí dávat pozor na některé polohy, které mohou být kvůli výskytu bolesti špatně tolerovány.

Po cvičení se může objevit svalovice, která je nepříjemná a může se projevit také bolestí v žeberní oblasti.

Vyšetření u specialisty

Nejvhodnější je jít na vyšetření ke specialistovi, který vám na základě odborných vyšetření poradí, co dál, doporučí vám vyšetření a provede další diagnostické testy.

Běžně se může jednat o vyšetření odebraných vzorků krve. Lékaři si také mohou pomoci ultrazvukem, který poskytne bližší pohled na orgány. Využívá se také CT (počítačová tomografie) nebo MRI (magnetická rezonance).

Při chronických problémech se využívá také ERCP (endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie). Lékař prozkoumá problém zblízka pomocí malé kamery, která se přes ústa dostane až k postiženému místu. Odebírají se také vzorky pro testování.

Zdroje:

Health.harvard – Bile duct diseases

Painclinic – Neuropatické bolesti a iné typy bolestí

Emergency-live – When The Patient Complains Of Pain In The Right Or Left Hip: Here Are The Related Pathologies

Stručná anatomie člověka: Pavel Fiala, Jiři Valenta, Lada Eberlová

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Bolest pod pravým žebrem. Co značí a může se jednat o vážnější problém?