Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Bohuslav Reynek nebyl jen básník. Poznejte jeho malířskou tvorbu

Kamila Nováková

Kamila Nováková

22. 11. 2011

FOTO: Bohuslav Reynek - Ukřižování, kolem 1950Galerie hlavního města Prahy přichází s další podzimní výstavou. Ve svých prostorách od 23. listopadu představí grafiky a kresby Bohuslava Reynka.  

FOTO: Bohuslav Reynek - Ukřižování, kolem 1950

Ukřižování a piety jsou častým motivem Reynkových prací Zdroj: ghmp.cz

Jméno Bohuslav Reynek by nemělo být neznámé především milovníkům literatury. Jedná se totiž o jednoho z předních českých básníků meziválečného období. Nevěnoval se však pouze psaní a překladatelství. Svojí tvorbou zasáhl i do výtvarného umění.

Bohuslav Reynek (1892 – 1971) se narodil v Petrkově u Havlíčkova Brodu. Zájem o umění a literaturu v něm na jihlavské reálce vzbudil jeho profesor Max Eisler. Ve výtvarné tvorbě se zprvu věnoval kresbě, poté ji z velké části nahradil grafikou – linoryty, lepty a především suchou jehlou. Z literárních prací jsou nejznamější sbírky Rty a zuby (1925) či Podzimní motýli (1946).

Obě odvětví Reynkovy tvůrčí činnosti prostupují často stejná témata, jakými jsou biblické náměty či okolní krajina. I vyjádření, jež v záčátcích bylo výrazně expresivní, je svým způsobem podobné. Důvodem je skutečnost, že Reynek nejdříve výtvářel obrázky k ilustrování svých básní. Až později vyjadřoval kresbou věci, pro které nenacházel nebo snad nechtěl  nalézt slova.

Co nabídne výstava

Domě U Kamenného zvonu uvidíte celoživotní dílo tohoto umělce. Galerie slibuje k zhlédnutí i kresby a grafiky, které dosud vystaveny nebyly. Představeny budou i desky a listy zpracované technikou cliché-verre.

FOTO: Bohuslav Reynek - Isaiáš, 1920

Vývoj umělcova díla je znatelný

Díky chronologickému seřázení obrazů budete moci zpozorovat vývoj Reynekovy tvorby od expresivnosti až k zcela individuálnímu projevu zastoupenému cykly Job či Don Quijote.

Bohuslav Reynek (1892 – 1971)

Datum: 23.11.2011 – 29.1.2012

Místo: Galerie hlavního města Prahy, Dům U Kamenného zvonu

Vstup: 120 Kč/ 60 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bohuslav Reynek nebyl jen básník. Poznejte jeho malířskou tvorbu