×
TOPZINE.cz

Bohemia Jazz Fest 2011: Koncert kytaristy Terje Rypdala na Staroměstském náměstí v Praze spláchla bouře

Terje Rypdal Na letošním ročníku Bohemia Jazz Festu vystoupil klavírista McCoy Tyner i severská kytarová hvězda – Terje Rypdal. Koncert norského hudebníka však bohužel předčasně ukončila prudká bouře nad Prahou.

Terje Rypdal
Terje Rypdal, Zdroj: oficiální myspace

Po poněkud zvláštním zahajovacím projevu organizátora festivalu Rudy Linky (nemohu si bohužel pomoci, ale skoro každý jeho projev působí, jako kdyby požil nějakou omamnou látku) začal zhruba kolem půl deváté večerní koncert norského jazzového kytaristy Terje Rypdala. Spolu s ním vystoupili klávesista Stale Storlokken, bubeník Paolo Vinaccia a jeho dlouholetý spoluhráč, trumpetista Palle Mikkelborg. Sestavu pak podpořil na pódiu bergenský sedmnáctičlenný bigband.

Koncert byl zahájen velice šíleným freejazzovým až noisovým úvodem, který po několika minutách přešel do výrazně jazzrockové roviny evokující davisovské počátky sedmdesátých let. Naneštěstí posluchačům tentokrát počasí nedovolilo si vychutnat vystoupení do konce. Po půl hodině hraní se nad Prahu přihnala silná bouřka, kterou nedokázalo přebít ani freejazzové troubení orchestru. Klobouk dolů před publikem, které trpělivě snášelo přívaly deště a odměňovalo kapelu potleskem.

Nakonec muselo být koncertování asi po tři čtvrtě hodině ukončeno, neboť na pódium se už valilo takové množství vody, že pokračovat v hraní by znamenalo riskovat životy. Kapela tedy rychle zamávala posledním vytrvalcům a poté ustoupila z pódia, zatímco technici a další pořadatelé zachraňovali pod návaly vody nástroje a techniku. Škoda, že koncert nemohl začít alespoň o půl hodiny dříve, kapela by tak možná stihla svůj set a posluchači by to ocenili určitě více, než projevy Rudy Linky a promítání videa jeho dcery, jak tancuje před zrcadlem v koupelně.

Tolik tedy o koncertu kytaristy Terje Rypdala, nepovedeném z hlediska počasí. Snad k nám brzy znovu zavítá a ukáže, co nestihl letos zahrát na Bohemia Jazz Festu. Z toho kousku, který bylo možno zaslechnout v Praze, by se dalo soudit, že je určitě o co stát, a že norský umělec má v hudbě stále co říct.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..