Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Blbec k večeři se podává v Pardubicích. Inscenace si našla své jeviště

FOTO: Martin Mejzlík a Alexandr Postler ve hře Blbec k večeřiPředposlední premiérou Východočeského divadla před koncem 102. divadelní sezony bude světoznámá komedie Francise Vebera Blbec k večeři. Režie se chopila umělecká šéfka zlínského divadla Hana Mikolášková. Ačkoliv nebyla hra původně v dramaturgickém plánu, cestu na jeviště si našla.

FOTO: Martin Mejzlík a Alexandr Postler ve hře Blbec k večeři

Jak náročné je dohodnout se s blbcem si na vlastní kůži vyzkouší Martin Mejzlík a Alexandr Postler Zdroj: Ladislav Formánek, vcd.cz

Komedie je náhradou za hru Penzion pro svobodné pány, která byla původně v dramaturgickém plánu, ale z provozních důvodů nebude tato hra uvedena. Důvody nastínil dramaturg Zdeněk Janál: „Ke změně titulu jsme se rozhodli po jednáních o autorských právech a inscenačních omezeních, které jsou s tímto textem v současné době spjaty.“

Nepřehlédněte: V Pardubicích se tancovalo a zpívalo v dešti

Inscenace Blbec k večeři diváky zavede do bytu bohatého francouzského nakladatele Pierra Brochanta, který každou středu se svými přáteli pořádá večeři. Na ni si každý přivede svého blbce a všichni se pak baví na jeho účet. Samozřejmě, žádný z blbců nemá o této skutečnosti ani tušení. Když však do svého bytu pozve před večeří Françoise Pignona, začne zprvu nevinná legrácka nabírat obrátky.

Alexandr Postler v roli Blbce k večeři

Alexandr Postler ztvární postavu Françoise Pignona alias Blbce k večeři

„Blbec k večeři je jedna z mých nejoblíbenějších komedií, protože zápletka není prvotně vystavěná na nevěrách nebo záměnách, ale vychází ze situace, do které se teoreticky můžeme dostat v životě každý. Je leckdy jen otázkou úhlu pohledu, jestli naše schopnosti a zájmy nebudou někdy někomu připadat směšné a hloupé. A hlavně si ta hra bere na paškál nejrůznější druhy blbosti, s nimiž se denně setkáváme a setkávat budeme, protože lidská blbost je věčná a nezničitelná,“ prozrazuje režisérka Hana Mikolášková.

Hra diváky láká také na obsazení. Pierra Brochanta ztvární Martin Mejzlík a blbce k večeři jménem François Pignon zahraje Alexandr Postler. Dvojici herců režisérka vybírala pečlivě už jen proto, že na pódiu musí vydržet celé představení.

Martin Mejzlík ve hře Blbec k večeři

Martin Mejzlík se představí divákům v roli bohatého nakladatele Pierra Brochanta

Součástí scény bude výměnná výstava pardubických výtvarníků, takže každé představení nabízí divákům jedinečnou příležitost prohlédnout si novodobá výtvarná díla.

Blbec k večeři

Východočeské divadlo Pardubice

Režie: Hana Mikolášková

Hrají: Martin Mejzlík, Alexandr Postler, Kristina Jelínková, Jindra Janoušková, Josef Vrána, Jan Musil a Radek Žák

Premiéry: 12. května a 13. května

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Blbec k večeři se podává v Pardubicích. Inscenace si našla své jeviště