Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Adaptaci Alberta Camuse Běsi nastudoval spolek Kašpar pro Divadlo v Celetné

Redakce

Redakce

23. 12. 2010

FOTO Petr Lněnický, Miloslav Tichý, Tomáš KargerNelehký úkol na svá bedra naložili herci spolku Kašpar, když se rozhodli nastudovat slavnou adaptaci Alberta Camuse neméně slavného Dostojevského díla Běsi.  A výsledek? V Divadle v Celetné můžete zhlédnout hru, která svojí propracovaností a rozsáhlostí nemá  obdoby.

FOTO: Petr Lněnický, Miloslav Tichý, Tomáš Karger

Petr Štěpanovič v celé své slizkosti Zdroj: Divadlo v Celetné

Celá hra by se dala charakterizovat jako takový malý výlet do stinné stránky duše člověka. Malý výlet je příliš přehnané. Pojem vyčerpávající túra asi sedí lépe. Na druhou stranu, nejsladší plody čekají na konci těch nejdelších pochodů.

Z postele rovnou do rakve

Ale zpátky z filozofických výšin k Běsům. Všech šestnáct herců je přítomno po celou dobu hry na scéně. Ti, kteří zrovna nehrají, posedávají na rudých truhlách a vlastní představení se hraje v ringu vytvořeném právě těmito truhlami. Truhly, kromě odpočinku, slouží také jako nápadité rekvizity, a tak se z pohodlných sedátek stávají postele, ale i rakve. Herci se ovšem neomezují jen na jeviště, hraje se i v prostorách pod jevištěm a v těsné blízkosti diváků. Pod moderní koncepcí scény je podepsán Karel Špindler.

FOTO Jelena Juklová, Jitka Čvančarová, Monika Zoubková

Herci se to na jevišti jenom hemží

Děj hry není jednoduchý. Štěpán Trofimovič Verchovenský, bývalý vysoce postavený politik, dnes už nepohodlný, se uchyluje do malého ruského městečka k paní Stavroginové. Životem znechucený syn paní Stavgorinové Nikolaj se vrací zpátky domů. Společně se ctižádostivým bezkurpulním synem Verchovenského, Petrem Štěpanovičem, tvoří ústřední duo, které tlačí příběh vpřed. Celá hra je souborem drobných konfrontací dvou protichůdných názorů.

Působivé výkony herců

Postavu člověka, který nedokáže ovládnout vlastní touhy – Nikolaje –  skvěle ztvárnil Martin Hoffman. Druhého z ústřední dvojice, slizkého manipulátora Petra Štěpánoviče Verchovenského si zahrál Petr Lněnička. Jitka Čvančarová působí velmi přesvědčivě v roli hrdé a krásné Lízy, Martina Prášilová hraje poněkud hloupější, obětavou Dášu. Někteří herci ztvární během představení i více rolí.

FOTO Pavel Lagner, Martina Prášilová, Marek Němec, Míla Tichý, Jitka Čvančarová

Zdařilé kostýmy

Celá hra tvoří velkolepou podívanou díky skvělým hereckým výkonům a taktovce režiséra Alexandra Minajeva. Kostýmy, které měla na starosti Vladimíra Fomínová, vhodně hru dokreslují a doplňují.

Na jedné straně je hra neskutečná podívaná, na straně druhé někoho může odradit množství postav a délka představení (3 hodiny 15 minut). Hra se dá doporučit všem milovníkům divadla, ruské literatury a těm, kteří chtějí jít na něco náročnějšího. Nízkoprahová zábava pro všechny se dnes nekoná.

Běsi

Divadlo v Celetné

Režie: Alexandr Minajev

Hrají: Martin Hoffman, Petr Lněnička, Jitka Čvančarová, Martina Prášilová, Monika Zoubková, Jan Potměšil a další

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Adaptaci Alberta Camuse Běsi nastudoval spolek Kašpar pro Divadlo v Celetné