Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Běhání není jen pot a dřina. Je to přirozený pohyb

Redakce

Redakce

26. 9. 2011

Když se řekně běhání, spoustě z vás se vybaví pot a dřina, vyplivnuté plíce a pocit, že musíte zákonitě do deseti minut padnout, roztáhnout své údy tak, abyste zabrali celý chodník od obrubníku k obrubníku a umřít…

Běhání není jenom utrpení, zamilujete si ho, Zdroj: sxc.hu

Jiní, uvědomělejší a pravděpodobně sportovně založenější občané si představí pocit dravosti, jako když sledují kořist, záplavu endorfinů po doběhnutí a následnou obrovskou chuť na nespoutaný anální sex, který viděli na archivní videokazetě východoněmeckého porna.

Tyto dvě skupiny se naprosto liší. Dělí se na ty, kteří už kouzlo přirozeného běhání objevili a na ty, kteří si zašněrovali boty a jednou s ohnutým hřbetem vyběhli na zkoušku do místního parku.

Hejbni kostrou!

Věřte tomu nebo ne, chůze/běhání  je pro člověka nejpřirozenějším pohybem. V dobách jeskynních jsme se dělili na lovce a sběrače. Všude se chodilo pěšky, popř. utíkalo před predátory. Tramvaje ani auta nikde nejezdily.

Čtěte také: Známe strašáka sportovců – artróza!

Pro tehdejší obyvatelstvo planety bylo běhání běžnou aktivitou. Dnešní člověk se na jogging dívá s nechutí a radši se svalí na kavalec a usne u televize s chipsem v puse.

Pravěcí lidé byli k pohybu nuceni, protože neznali žádné dopravní prostředky. Museli si kořist ulovit, dokonce sami utíkat před predátory, fyzicky bránit svou tlupu. Oni prostě museli mít výbornou fyzičku.

Běhání si zamilujete rychleji, než si myslíte

Dneska člověk nastartuje auto, dosedne do kancelářské židle, kde sedí 8 hodin minimálně, v práci není vůbec odolný vůči stresu, po šichtě nakoupí potraviny v supermarketu, obranu tlupy odbyde tím, že zavře dveře bytu, popř. zamkne dveře do baráku, a navíc po tak náročném dni nemá na sex, na tak příjemnou fyzickou námahu, ani pomyšlení. Fyzická náročnost v běžném dni jeskynního muže a businessmana je bezpochyby diametrálně odlišná.

Inteligence těla

Z dávných lovců a sběračů naštěstí něco v lidech zůstalo. Následující příkladná situace ukáže, že existuje určitá spojitost mezi inteligencí těla homo sapiens a člověka 21. století, a že bychom si měli své tělo a psychiku silněji uvědomovat.

Inteligence těla v mnoha případech dokáže zachránit život. Dříve lovci utekli hbitě před šelmou, dnes utíkáme při přecházení přes ulici před zběsile jedoucím autem. Mozek vždy věděl, ví a vědět bude, že se můžeme rozběhnout, když se blíží nebezpečí.

Čtěte také: Ploché a pevné břicho lze vytrénovat poměrně rychle

S nebezpečím souvisí ohrožení, které vyvolává pocit neklidu. V těle se nahromadí stres a člověk jakoby ztuhne. Když sběrači s košíkem borůvek zaslechli život ohrožující zvíře, raději utekli, než aby si ukákli. Mozek jim prvotně vyslal impuls do nohou a sdělil Běž! Zachraň se!, protože chtěl, aby tělo stres okamžitě vyplavilo, aby nestrnulo. Příliš stresu tělu prostě škodí.

Jak utéct před stresem

Proč jsou dnešní magazíny přeplněné články o odbourávání stresu? Proč už nejsme tolik odolní vůči stresu? Proč psychický stav neřešíme a padáme pak na hubu? Chybí nám pohyb!

Chůzí/během se vyplavují endorfiny, hormony vyvolávající pocit štěstí, prokrvuje se nám mozek, takže nám na mysl přicházejí kreativnější nápady, a hlavně se nám prodlouží dech. S dlouhým hlubokým dechem je každý úkol, stresující situace nebo zkouška třikrát snazší.

Pokud budete vnímat své dýchání při běhu, zlepší se vám kondice

Už chápete, proč byl v prvním odstavci zmíněn pocit dravosti a touha po tvrdém sexu? Běhání z nás opět dělá statné, zdravé jedince – lovce! Měli bychom si objasnit, jak tento pohyb nenuceně vnést do každodenního života. Z vlastní zkušenosti vím, že vědomost je moc, a proto je dobré začít se více pohybovat a zároveň se i zajímat o lidské tělo.

Vnímejte své tělo

Svaly, postoj, dýchání. Čtěte o tom, co vás trápí, co vám brání v přirozenosti pohybu. NASLOUCHEJTE SVÉMU TĚLU! Pokud vás od běhání odrazuje to, že se zadýcháváte, a že si svůj třicetiminutový trénink užíváte asi tak jako Homer Simpson zeleninový salát, je třeba se pídit po příčině. Rozhodně se najde vždy řešení, které dopomůže k tomu, aby se tělo cítilo uvolněně.

Právě vzpřímený postoj je většinou bránou k úspěchu. Z posíleného svalstva můžete jenom profitovat. Zmízí bolesti zad, kolen a jiné časté problémy civilizace. Nehrb se porád! Jo, jo..maminčina rada nad zlato.

Běhání je přirozený pohyb člověka

Pokud se shrnou benefity běhání, ze kterých se může těžit, tak je to rozhodně zlepšení krevního oběhu, zvýšená odolnost vůči stresu, zvýšení sexuálního apetitu, konec poruchy s erekcí, udržení hmotnosti, zdravé sebevědomí, dlouhý dech, flexibilita a posílení těla… prostě se vám bude žít lépe. A o to přece jde!

Nezapomeňte, že tělo je uzpůsobené k tomu, aby fungovalo, abychom se pohybovali vzpřímeně. Sakra, vždyť jsme lidi a ne opice přece?!

Vyběhnete jednou, dvakrát, třikrát a věřte, že se stanete závislákem jako já.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Běhání není jen pot a dřina. Je to přirozený pohyb