Menu
TOPZINE.cz
Hudba

„Beatles z Holandska“ Golden Earring slaví půlstoletí na rockové scéně

Adriana Semlová

Adriana Semlová

9. 10. 2011

Vlna rockové hudby v šedesátých letech nejvíce zasáhla Velkou Británii a Spojené státy. Avšak menší evropské země jako Nizozemí se  na této vlně svezly také. Kapela Golden Earring právě tento rok slaví padesát let své existence.

Golden Earring

Golden Earring, Zdroj: myspace.com

Holandskou skupinu Golden Earring založili v roce 1961 dva pubertální kamarádi ve městě Haag. Původní název The Tornados museli změnit, protože jedna anglická kapela už pod tímto názvem hrála. První úspěchy kapely přišly sice až v druhé polovině šedesátých let, ale i v té době nebylo čtveřici rockových nadšenců ani dvacet let.

Během padesátileté existence si kapela vyzkoušela plno hudebních stylů a nechala se inspirovat mnoha světovými muzikanty. Jejich začátky se tak dobou i patrným vlivem světové hudební scény zásadně liší od jejich současných nahrávek.

Dvouminutovky á la The Beatles

Beatlemanie zasáhla rychle celou Evropu. Na debutové desce s jednoduchým názvem Just Earring rozhodně kapela nezapře vlivy této superskupiny. Zpívají anglicky, v jejich refrénech si zazpívají všichni členové kapely a délka ani jedné skladby nepřesahuje tři minuty. V Nizozemí tak byli jednou z prvních mladých kapel, která na Beatlesáky navázala, a vznikl tak místní styl založený na hudbě Brouků – nederbeat.


Golden Earring – That Day

Prvním hitem se stává skladba Please go, kterou společně napsali kytarista George Kooymans a basista Rinus Gerritsen. Kapela má vliv i na ostatní muzikanty. Basista Iron Maiden Steve Harris označil Rinuse za jeden ze svých hudebních vzorů. Mezi své oblíbené interprety kapelu zařadili i Rolling Stones.

Radarová láska s květinami a cesta po Spojených státech

Rok 1968 se pro skupinu stal přelomovým. Do sestavy přibyl frontman a zpěvák Barry Hay a květinová síla hnutí hippies v Americe úzce souvisí s psychedelií, ze které kapela později čerpala. Album Eight Miles High obsahuje stejnojmenný hit, který původně napsali členové kapely The Byrds Davidem Crosbym v čele. Nahrávka zaznamenala velký úspěch právě ve Spojených státech a Zlatým náušnicím tak odstartovala dvě americká turné, během nichž si zahráli i s Ericem Claptonem nebo Jimi Hendrixem. Jimi chtěl baskytaristu Rinuse později přetáhnout do své kapely Jimi Hendrix Experience. Ten však odmítl.

[youtube_660]a1sf2CzEq0w[/youtube_660]

Později předskakovali skupinám The Who nebo Pink Floyd. V sedmdesátých letech přitvrdili a vydali Radar love, skladbu o řízení, která se ihned stala mezinárodním hitem. Vlastní verzi této nahrávky vydali Carlos Santana, R.E.M. nebo U2.

Čtěte také: R.E.M. ukončili po více než třiceti letech kariéru

S osmdesátými léty se Golden Earring znovu lehce přeorientovali. Vydali hned několik singlů, včetně When the lady smiles nebo Quiet eyes, které nyní ke kapele neodmyslitelně patří. Píseň Twilight Zone, pojmenovaná podle stejnojmenné televizní show, v sobě skrývá rockový drive i skvěle propracovaný text, který končí stále se opakující větou: „až náboj zasáhne kost.“

Na pozdějších nahrávkách se kapela přeladila hlavně na akustický zvuk. Stále si udržují rockový styl a propojují hard rock s prvky blues a rock´n´rollu. Nahráli album cover verzí různých interpretů a čistě akustické album Face it s vlastní tvorbou.

[youtube_660]Ezav7lDj5UY[/youtube_660]

Letošní rok Golden Earring slaví padesát let působení na hudební scéně. O připomenutí tohoto výročí se letos postarala i nizozemská pošta, která vydala na jejich počest speciální poštovní známky. Poslední studiové album vyšlo před devíti lety, kapela však přes léto nahrávala v slavném londýnském studiu Abbey Road. Nová deska by měla vyjít příští rok.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

„Beatles z Holandska“ Golden Earring slaví půlstoletí na rockové scéně