Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Eric Clapton prodává své kytary

Adriana Semlová

Adriana Semlová

14. 12. 2010

Eric Clapton Anglický zpěvák a kytarista Eric Clapton chce prodat sedmdesát kytar ze své kolekce. V londýnské aukci, která se uskuteční 9. února 2011, budou k mání nejen jeho kytary, ale také různé zesilovače a reproduktory. Výtěžek z prodeje bude darován centru Crossroads v Antigue.

FOTO: Eric Clapton

Eric Clapton se rozhodl vydražit své nástroje, Zdroj: wikipedia.org

Autor skladby Tears in Heaven se rozhodl probrat všechny své kytary a vydražit je v únorové aukci. Nakonec vyřadil sedmdesát kusů. Největším pokladem celé aukce bude černá elektrická kytara typu Stratocaster ze série Custom Shop, signature Eric Clapton. Na tento nástroj Clapton hrál při vystoupeních v roce 2005 se svou bývalou kapelou Cream, kdy společně odehráli několik koncertů. Cena kytary se odhaduje na třináct tisíc liber.Vydražen bude také set reprobeden značky Marshall, které v 70. letech spolu s Claptonem používala blues-rocková skupina Derek and the Dominos. Očekává se, že jejich prodej vynese více než pět tisíc liber.

Clapton nedraží sám

Do dražby přibude několik kusů od bývalého člena skupiny The Yardbirds, Jeffa Becka, který spolu s Claptonem a Jimmym Pagem tvořili nepřekonatelné kytarové trio. Své kytary také věnují americký hudebník J. J. Cale a mladý bluesman Joe Bonamassa. Všechny položky budou k vidění v londýnském aukčním domě Bonhams od 23. do 26. ledna 2011.

Eric Clapton už v minulosti uspořádal dvě podobné aukce, v letech 1999 a 2004. Prodej tří jeho kytar se pohyboval v astronomických částkách. Stratocaster, který Clapton přezdíval „Blackie“, vydražil za 959 tisíc liber, za kytaru Gibson ES-335 z roku 1964, na kterou hrál se skupinami Cream a The Yardbirds, získal neuvěřitelných 845 500 liber. Akustickou kytaru, se kterou nahrál MTV Unplugged, prodal za 791 500 liber.

Výdělek pro rehabilitační centrum

Celková částka z únorové aukce bude věnována léčebnému centru Crossroads Centre, které slouží jako pomoc pro alkoholiky a drogově závislé. Eric Clapton toto centrum otevřel v roce 1998 na ostrově Antigua v karibské oblasti. Samotný zpěvák měl v minulosti dlouhodobé problémy se závislostmi, a proto nyní také pořádá každoroční benefiční festival Crossroads Guitar Festival. Zde vystoupilo mnoho hvězd jako například B. B. King, John Mayer, Sheryl Crow, ZZ Top nebo Steve Vai.

Prarodiči vychovaný Clapton, jinak přezdívaný Slowhand, je považován za jednoho z nejlepších kytaristů světa. V šedesátých letech hrál s kapelami Roosters a The Yardbirds. Později se přidal k The Bluesbreakers, ale komerční vlna popularity začala až s tříčlennou skupinou Cream. Své psychické problémy a malou sebedůvěru řešil Clapton drogami a alkoholem.

Nakonec odstartoval svou sólovou kariéru a spolupracoval s nejrůznějšími hudebníky, např. s Georgem Harrisonem, Frankem Zappou nebo Petem Townshendem. Erica silně zasáhla tragédie v roce 1991, kdy se jeho syn Conor zabil po pádu z okna newyorského mrakodrapu. Posledním hudebním počinem Claptona je album z roku 2006 – Back Home.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Eric Clapton prodává své kytary