Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Autorka románu Pět holek na krku Iva Hercíková rozuměla psychologii ženské duše

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

27. 1. 2012

FOTO: Iva HercíkováProzaička, scénáristka, manželka spisovatele Jiřího Roberta Picka, autorka knih pro dospělé i mládež ukončila svůj život náhle 27. ledna roku 2007.

FOTO: Iva Hercíková

Iva Hercíková, Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz

Iva Hercíková se narodila 2. listopadu 1935 v Pardubicích jako Iva Vodňanská do rodiny bankovního úředníka. Po maturitě na gymnáziu studovala dramaturgii na DAMU v Praze, od roku 1955 psala náměty a scénáře pro animované filmy. Mezi lety 1981 až 1986 vedla v časopise Pionýr rubriku Povídání o psaní.

Emigrace otevírá nové možnosti

V roce 1986 emigrovala do Německa, od roku 1987 žila ve Spojených státech. Do Čech se definitivně vrátila až v roce 2000, střídavě žila v Praze a Harrachově. V roce 2007 spáchala sebevraždu.

FOTO: Kniha

Iva Hercíková se proslavila především knihami pro dívky, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Od roku 1963 publikovala v kulturněpolitickém týdeníku Kulturní tvorba, dále v časopisech Literární noviny, Divadlo, Divadelní noviny, Mladý svět nebo Západ. V 60. a 70. letech napsala scénář k řadě filmů: například Velká neznámá, Šance, Jsem z nebe, Slůňata, Vesuv a k mnohým dalším.

Muzikál s Olympicem i divadelní hry

S hudebníkem Petrem Jandou dokonce spolupracovala na scénáři k muzikálu Olympic aneb Jak se lítá vzhůru z roku 2002. Ve druhé polovině 60. let byly natočeny její původní rozhlasové hry: Bůh přeje milencům (1967) a Muži můj, muži můj neplač (1968).

FOTO: skupina Olympic

Dokonce spolupracovala i se skupinou Olympic, Zdroj: archiv skupiny

Prózy pro mládež, jimiž se spisovatelka proslavila, jsou založeny na milostné zápletce, která je nahlížena bez přehnaného sentimentu často až se sebeironickým odstupem. Hlavními postavami jsou především ženy a dívky (postava muže jako hlavního hrdiny se objevuje v novele Lékař duší a zvířat), které své jednání reflektují vlastním vnitřním monologem.

Autorka dívčích románů

Hercíková se snaží o psychologizující dívčí román, jako je tomu například ve čtenářsky úspěšné prvotině Pět holek na krku, až po nepříliš úspěšnou knihu Jak namalovat ptáčka, zobrazující složitou změť pubertálních obrazů ze života mladých.

FOTO: Vlajka USA

Děj některých svých knih situovala i do USA, kde nějakou dobu žila, Zdroj: sxc.hu

I v prózách pro dospělé je hlavním středem zájmu milostná zápletka: Plástev medu, Dvakrát do stejné řeky. V dílech napsaných v 90. letech můžeme číst také o druhé, tělesné straně milostného vztahu, totiž o erotice: Rady mladému muži (novela pocházející již z let 70.), Hester aneb O čem ženy sní či Vášeň.

Americké holky

Emigrace do USA se u autorky projevila také ve výběru reálií a stylu života hlavních hrdinek, které si užívají volnějšího amerického života: Vášeň; Klára, holub růžový nebo romantická novela s detektivní zápletkou Touha. Kromě hrdinek ze současného světa se Hercíková v jedné novele inspirovala i skutečnou historickou postavou, Karolínou Světlou, o jejímž mládí napsala dílo s názvem Johana.

Čtěte také: Autorka knih nejen pro ženy Simona Monyová. Talentovaná grafomanka z Brna?

Posmrtně vyšla autobiografická práce Dám si to ještě jednou aneb Indolúna, kde spisovatelka popisuje boj s následky mozkové příhody i s depresivními stavy, jež provázely její rekonvalescenci. Nedokončený text byl vydán pietně bez jakýchkoliv jazykových či redakčních úprav v roce 2009 nakladatelstvím Motto.

Zdroj: slovnikceskeliteratury.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Autorka románu Pět holek na krku Iva Hercíková rozuměla psychologii ženské duše