Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Karolína Světlá. Autorka, kterou dnes známe hlavně jako přítelkyni Jana Nerudy

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

13. 3. 2013

Prozaička, publicistka, zakladatelka českého ženského hnutí. Přední představitelka májovské generace. Ze školních čítanek je známa především jako autorka vesnických próz s morální, silnou a neposkvrněnou hrdinkou, ale také jako přítelkyně Jana Nerudy.

FOTO: Karolína Světlá

Karolína Světlá, Zdroj: wikimedia.org

Karolína Světlá (vlastním jménem Johana Rottová) se narodila roku 1830 v Praze jako dcera váženého pražského obchodníka. Matka ji vychovávala v německém duchu, zato otec jí vypravoval o rodových tradicích a staré Praze, což ji postupně přivedlo až k uvědomění příslušnosti k českému národu. Ve francouzsko-německé škole byla často kárána za přílišné psaní, zvláště dílek, které neměly se školou co společného. V českém uvědomění ji také podporoval učitel hudby P. Mužák, jenž se roku 1852 stal jejím manželem.

Z Johany Karolínou

O rok později však Světlou postihla rodinná tragédie. Po smrti dcerky Boženy (kmotrou jí byla Božena Němcová) se dlouhou dobu nemohla zotavit z těžkého nervového onemocnění, proto odjela k manželovým příbuzným do Podještědí, kde se snažila načerpat síly. Jméno manželova rodiště (vesnička Světlá) a křestní jméno neteře (Karolína) posloužilo jako dobře zvolený pseudonym. Dnes už ji všichni známe jen jako Karolínu Světlou.

FOTO: Jan Neruda

Jan Neruda, přítel Karoliny Světlé

V 60. letech se Karolína seznamuje s Janem Nerudou, avšak přes citové vzplanutí obou literátů se nakonec rozhoduje vztah ukončit. V 70. letech se angažuje v ženském hnutí, 1870 spoluzakládá Ženské listy, 1871 Ženský výrobní spolek český a 1890 dívčí gymnázium Minerva (spojené především s osobností Elišky Krásnohorské). Stává se členkou Umělecké besedy i literárního spolku Máj.

Praha versus Podještědí

Dílo Karolíny Světlé je rozmanitou směsí žánrů. Od napínavých románů přes povídky, romaneta i žánrové drobnokresby. Podle námětu bychom dílo mohli zařadit do dvou skupin podle toho, kde se odehrávají: próza z pražského prostředí a próza z prostředí vesnického, hlavně Podještědí.

Literárním začátkem Karolíny Světlé se stal román Dvojí probuzení, kdy Světlá našla inspiraci ve francouzské literatuře, zvláště G. Sandové. Mezi první ještědské prózy patří O krejčíkovic Anežce a Skalák, zde autorka zobrazila ženské charaktery ničím nezkažené a mravně čnící nad společností. Vše dokresluje i zachycení venkovského prostředí.

Malé postavičky i velké silné hrdinky

Dodnes mezi nejznámější díla Karolíny Světlé však patří především dva romány: Kříž u potoka a Vesnický román. Vyhrocená zápletka, ženská hrdost, neústupnost a houževnatost mravní i fyzická – rodící se český protějšek románů G. Sandové. Jako další díla v řadě lze jmenovat také romány Nemodlenec, Kantůrčice nebo Frantina. Řadou žánrových obrázků jsou poté Kresby z Ještědí – rázovité postavičky usazené do vesnického koloritu.

Karolína Světlá

Pomník Karoliny Světlé

Do okruhu próz z pražského prostředí můžeme zařadit Zvonečkovou královnu a Poslední paní Hlohovskou, jejichž děj se odehrává na přelomu 18. a 19. století. Hlavním motivem je především vzpoura proti národní nerovnosti a sociální nespravedlnosti. Rodinnými pamětmi se Světlá inspirovala v díle Několik archů z rodinné kroniky, za zmínku stojí i novela Černý Petříček, kde se střetává sociální tématika s kritikou církve a pravdy. Zobrazuje také vzpouru dětí proti rodičům a autoritám.

Roku 1875 onemocní Světlá oční chorobou, své práce už musí jen diktovat své neteři, spisovatelce A. Čermákové – Slukové. Zhoršující se zdravotní stav byl příčinou stěhování do Prahy, kde Světlá svůj čas tráví uzavřená v pološeru ve svém bytě. Jediným společníkem jí zůstává malíř M. Jiránek. I přes tyto potíže se dále podílí na literárním i veřejném životě. Umírá roku 1899, dnes její hrob nalezneme na Olšanských hřbitovech.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Karolína Světlá. Autorka, kterou dnes známe hlavně jako přítelkyni Jana Nerudy