Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Autorka knih nejen pro ženy Simona Monyová. Talentovaná grafomanka z Brna?

Jana Dobešová

Jana Dobešová

8. 8. 2011

FOTO: Simona MonyováSimona Monyová se narodila 17. března 1967 v Brně, kde bydlela celý život až do své smrti, která nastala 3. srpna 2011. Talentovaná spisovatelka byla často nazývána Vieweghem v sukních, ale její smrt připomíná spíše detektivku než román.

FOTO: Simona Monyová

Simona Monyová, Zdroj: wikimedia.org

Brněnská autorka psala romány pro ženy, v jejichž hrdinkách se často čtenářky poznávaly. Dráhu spisovatelky jí zřejmě předurčil sám osud, protože u ní byla již v dětství diagnostikována grafomanie. Za projev této choroby lze pokládat i to, kolik knih stihla za svůj krátký život napsat. Na jejich internetových stánkách je uvedeno pod záložkou bibliografie neuvěřitelných 26 titulů! Z toho napočítáme 25 knih a jedno CD, ale výčet stále není kompletní.

V čem tkví úspěch Monyové?

Knihy Simony Monyové zažívaly a ještě stále zažívají především u čtenářek velký úspěch. Některé zdroje uvádějí, že patřila k nejprodávanějším českým autorům u nás, dokonce měla být na druhém místě, a to hned po zmiňovaném Michalu Vieweghovi. V jednom z rozhovorů uvádí, že jejím životním cílem je být nejčtenější autorkou u nás. Je škoda, že svého cíle nemohla dosáhnout, i když se jí to mezi ženskými autorkami podařilo. Úspěšnost knih Monyové tkví v jejich reálnosti, vtipu a především v ironickém nádechu.

Všechny knihy nadané spisovatelky mají jedno společné – zabývají se totiž především mezilidskými vztahy. Její první kniha vyšla v roce 1997 pod názvem Osud mě má rád. Zachycuje trápení mladé Daniely, které se vše hroutí přímo pod rukama. Z životních potíží jí pomůže babička, díky níž vystuduje vysokou školu, stane se soběstačnou a u toho všeho vychovává dceru. Velice brzy následují další romány pro ženy, které však podle Monyové čtou i muži. Její frekvence vydávání jsou asi dvě knihy za rok.

FOTO: Michal Viewegh

Jak by asi vypadal Viewegh v sukni?, Zdroj: archív MAČ

Z významných knih je možné jmenovat například Srdceboly, Já o koze, on o voze, Hříšný kanec nebo Konkurz na milence. Opomenout nelze také knihu Tchýně a uzený, podle které byl natočen televizní film, v němž si hlavní role zahrály Libuše Švormová a Sandra Nováková. Simona Monyová nepsala jen knihy, přispívala také občasně do časopisu Ona dnes do rubriky Názory a do jiných periodik. Pouze psaním se živila posledních čtrnáct let. Pro své čtenáře pořádala několikrát ročně besedy, autogramiády a autorská čtení.

Začátky a konce

Než se stala spisovatelkou, vystudovala Střední průmyslovou školu textilní v Jihlavě. Často popisovala své počáteční neúspěchy. První knihu jí totiž nakladatelství odmítlo vydat. Dnes vychází její knihy v obrovských nákladech a přinášely tak jejich autorce vysokou peněžní sumu. Úzce spojena je také s Mahenovou knihovnou. Jako přelom v kariéře vnímá knihu Krotitelka snů, která odlišila její knihy od braku. Se svým druhým manželem založila vlastní nakladatelství jménem Belami, kde vydává svou produkci.

Simona Monyová měla ráda auta a plavání, četla Johna Updikeho, milovala své tři syny, většinu času trávila v posteli, kde pracovala, odpočívala i dováděla. Její život se občas stával inspirací pro knihy, které psala, protože i ona si v životě lecčím prošla – vždyť i tak talentovaná žena, která odmítá nevěru, si prošla peklem rozvodu. Brzy však rány na duši zahojil druhý manžel Boris Ingr, se kterým se setkala při pracovním natáčení.

FOTO: Dekadence, čtenáři, kniha, Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Její knihy čtou i muži!, Zdroj: Martin Koubek, Topzine.cz

Autorka úspěšných románů pro ženy byla velice oblíbenou spisovatelkou, jejíž knihy četli i muži, což ona sama dokazuje e-mailovými zprávami, které od mužů obdržela, a autogramiádami, kam chodili i oni. Sama sebe proto nerada označuje za autorku ženské literatury. Má k tomu ale také jiný důvod – tvrdí, že u nás chápeme tento pojem spíše pejorativně, takže nechce být takto pojmenovávána, ale mrzí ji, že se u nás taková myšlenka drží. Snad její literatura přispěje k jinému chápání románů pro ženy.

Žena, která sebe samu považovala za dítko štěstěny, zažila velice špatný konec svého vlastního životního příběhu. Dne 3. srpna 2011 byla totiž ubodána ve svém vlastním bytě. Zanechala po sobě tři syny, z nichž nejmladšímu ještě není ani deset let. Manželství, které vždy a všude vychvalovala, se jí nejspíše stalo osudným. Hlavním a jediným podezřelým je totiž zatím její manžel, který se krátce po činu pokusil hned dvakrát o sebevraždu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Autorka knih nejen pro ženy Simona Monyová. Talentovaná grafomanka z Brna?