Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Audio: Výjimečně potrestaný Leoš Kyša sbírá popel a prach Pavla Obluka

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

14. 10. 2013

Chtěli byste zavést trest smrti? Leoš Kyša vám ukáže, že jsou i mnohem rafinovanější metody, jak provinilce potrestat, i když to má své mouchy. Pavel Obluk posluchači předvede nový význam úsloví: „Prach jsi a v prach se obrátíš,“ které v době krematorií dostává zcela nový význam, o jehož nebezpečí vůbec netušíme.

Profesionální boxer, který zabil svou manželku – zápletka velice fádní, kdyby nenásledoval výjimečný trest v podobě výměny osobnosti s obětí vraždy, která převezme tělo a jako by se tak nahradí. Povídka Výjimečný trest je krátká, rychlá a velice účinná ve své jednoduchosti. Pointa povídky, úplné vyhrocení stojí na poslední větě, takže posluchač je až do konce na vážkách, jestli to tak skutečně je či nikoli. Povídka je zdramatizovaná velice kvalitně, literární jazyk v podání Jaroslava Someše v posluchačích vzbuzuje dojem, že k nim mluví opravdový boxer toho času obviněný z vraždy manželky.

Zároveň je třeba vypíchnout, že jména postav se podezřele podobají jménům osobností současné české fantastiky, takže tomu, kdo se v těchto kruzích pohybuje, tento aspekt povídky dodá nový sarkastický rozměr, kterým si Leoš Kyša rýpnul do svých známých.

Výjimečný trest je příjemnou záležitostí, která potěší svou lehce stravitelnou tematikou a elegantně vyřešeným koncem, jenž povídku vystřelí na škále kvality hodně vysoko. Kdo rád odhaduje konce detektivek, tak je Výjimečný trest právě pro něj, jelikož na konci bude překvapen o to příjemněji.

Prach jsi a v prach se obrátíš, po jejímž poslechu budete obcházet rozptylové loučky obloukem

Hřbitovy a nepokojní mrtví jsou starobylé kulisy mnoha hororů. Zaručená svědectví o výskytu duchů jen podporují spisovatelskou fantazii, která posunuje hranice duchařin dál a dál. Pavel Obluk aktualizuje nepokojné mrtvé do současné doby a na tomto aspektu staví také celou povídku.

Na hřbitově začínají umírat lidé – opilý hrobník, drogami sjetý páreček, policista. Vždy nevysvětlitelné úmrtí. Záležitost se rozhodne vyšetřit i místní kněz, který zjistí, že jen modlitba za pokojný odpočinek mrtvým nepomůže.

Autor vystavěl povídku jako smutné povzdechnutí nad současným stavem věcí. Lítost a smutek z povídky vzejdou snadněji než strach a napětí, které by měla coby hororový příběh vytvářet. Konec povídky pak jenom završí smutnou tryznu nad soudobými poměry drobným políčkem do tváří všech, kteří už nehodlají praktikovat staré zvyklosti.

Dílo jako celek působí zajímavým, melancholickým dojmem, jehož pointa je postavena na klasickém schématu. Celá záležitost však není vyřešena a otevřený konec elegantně podtrhuje vyznění celého díla. Tím si povídka zaslouží pozornost. Kdo má rád klasické duchařské příběhy, bude Prach jsi a v prach se obrátíš právě pro něj.

Povídku Prach jsi a v prach se obrátíš Pavla Obluka si můžete poslechnout na Českém rozhlasu Leonardo v závěru pořadu Nula-jednička, v premiéře v pondělí od 9 hodin, v repríze od 18 hodin. Pořad si můžete kdykoli stáhnout z Rádia na přání nebo odebírat jako podcast. K dispozici je i archiv starších odvysílaných povídek, ve kterém naleznete i povídku Výjimečný trest od Leoše Kyši.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Audio: Výjimečně potrestaný Leoš Kyša sbírá popel a prach Pavla Obluka