Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Asanace Václava Havla: V Divadle Na zábradlí je ticho před bouří

Eva Síčová

Eva Síčová

9. 1. 2012

FOTO: Václav Havel AsanaceV pátek 13. ledna, necelý měsíc po úmrtí bývalého prezidenta a významného dramatika Václava Havla, uvede Divadlo Na zábradlí nejočekávanější premiéru letošního roku, Asanaci.

FOTO: Václav Havel Asanace

Václav Havel se svou hrou Asanace Zdroj: Bohdan Holomíček, DNz

Projekční ateliér sídlící na hradě připravuje demolici středověkého malebného městečka v podhradí, kde má být vystavěno panelové sídliště pro dva tisíce obyvatel.

Čtěte také: Česká válka nepřipomíná jen bratry Mašíny

V Asanaci je na půdorysu historie komunistického Československa zobrazena devastace nejen krajiny a městské zástavby, ale především tvořivé svobodné duše. Jestliže mocní v rámci společenského zřízení slibují svobodu, aby ji vzápětí popřeli, přichází deziluze, přežívání nebo smrt.

FOTO: Asanace

Architekti, láska a nenávist. To je Asanace neboli hra o pěti jednáních

Hru sice Václav Havel napsal roku 1987, kdy rozvoj městského bydlení byl plánován tímto způsobem, ale developerské projekty současnosti odlidšťují česká města s téměř stejnou intenzitou a této hře dávají smutný punc aktuálnosti.

„Doufám, že ve výkladových rovinách zkoušení inscenace neovlivňuje, snad jen v pocitu odpovědnosti, abychom nenarušili pietu za člověka – autora, kterého si velmi vážíme,“ podotkl režisér a umělecký šéf divadla David Czesany.

„Připravovali jsme hru na sezónu 2011/12 s názvem Čí je to město? a byl to v té době z připravovaných inscenací jediný hotový text, který se již v minulosti hrál. Asanace se nám hodila především tematicky, ale i příležitostmi pro herce, a po delší době to bylo také znovuuvedení Václava Havla v Divadle Na zábradlí,“ vysvětlil výběr tohoto textu  Czesany.

FOTO: Asanace

Jaká asi bude očekávaná premiéra DNz? Již brzy zjistíme společně s vámi

Václav Havel působil v Divadle Na zábradlí nejdříve jako kulisák, osvětlovač a později zejména jako dramaturg. Jeho jméno je s touto pražskou scénou neodmyslitelně spojeno a společně s režisérem Janem Grossmanem byl jednou z klíčových postav historie Divadla Na zábradlí.

„S Václavem Havlem jsme byli ve spojení prostřednictvím našeho fotografa Bohdana Holomíčka. Sledoval naši práci na hře. Původně se měl zúčastnit první čtené zkoušky, ale bohužel zdravotní stav mu to nedovolil,“ uvedla již dříve Doubravka Svobodová, ředitelka Divadla Na zábradlí .

V minulosti divadlo uvedlo mnohé z jeho her. Zahradní slavnost (1963, režie Otomar Krejča), Vyrozumění (1968, režie Jan Grossman), Largo desolato (1990, režie Jan Grossman) a další.

Asanace

Divadlo Na zábradlí

Autor: Václav Havel

Režie: David Czesany

Hrají: Jiří Ornest, Kristina Maděričová, Ondřej Veselý, Igor Chmela, Ivan Lupták, Natália Drabiščáková, Natálie Řehořová, Ondřej Mataj, Ladislav Hampl, Miloslav Mejzlík, Jan Dvořák, Ivan Voříšek, Hana Pilná/Ivana Slámová/Doubravka Svobodová

Premiéra: pátek 13. a sobota 14. ledna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Asanace Václava Havla: V Divadle Na zábradlí je ticho před bouří