Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Artbanka přichází s výstavou Polohy současné abstrakce

Eva Csémyová

Eva Csémyová

5. 8. 2011

V Domě U Zlatého prstenu máte od pátku 5. srpna jedinečnou možnost seznámit se s částí sbírky pražské Artbanky. Svá díla zde představí sedm mladých českých a slovenských tvůrců abstrakce.

OBR: Václav Kočí Stripes With One 2010

Abstrakce zůstává jedním z „trendů“ současné umělecké tvorby. Zdroj:vaclavkoci.cz

Přízemní prostor Domu U Zlatého prstenu nazvaný Start-up, který Galerie hlavního města Prahy propůjčuje výstavám mladých autorů, hostí až do konce prázdnin díla čerstvých absolventů uměleckých škol. Někteří z nich jsou v pražském prostředí dosud ne příliš známí, o to víc však překvapí kvalitou a originalitou svých děl.

Mladí umělci na cestě za slibnou kariérou

Výstava je společným dílem kurátorky Olgy Malé a projektu Artbanka, který se snaží podpořit mladé umělce z celé České a Slovenské republiky. Umožňuje jim odstartovat kariéru díky tomu, že zakoupí jejich díla a následně je pronajímá zájemcům jak z řad firem, tak jednotlivcům.

OBR: Václav Kočí Side Effect Affair

Václav Kočí je jeden z nadějných talentů. Tip – na výstavě se podívejte na obraz z boku.

Tento způsob podpory mladých začínajících umělců je v zahraničí poměrně běžný. U nás má zatím velmi mladou tradici a veřejnost si na možnost pronajmout si umělecké dílo jako reprezentativní doplněk interiéru teprve zvyká. Právě i za tímto účelem jsou pořádány výstavy děl ze sbírek Artbanky.

Čtěte také: Artbanka: Chcete si půjčit obraz? Není problém!

Jaké autory tedy na výstavě uvidíte a co mají společného? Výstava je zaměřená na výrazný celosvětový trend v současném umění, kterým je abstrakce. Tento fenomén je patrný i v díle českých a slovenských začínajících tvůrců a právě abstrakce se stala klíčem k jejich výběru. I v poměrně malém počtu sedmi autorů a šestnácti děl se však ukazuje, jak rozmanité mohou podoby abstraktní tvorby být.

Kolik druhů abstrakce znáš, tolikrát jsi umělcem?

Josef Mladějovský ve své tvorbě reaguje na dílo průkopníka abstrakce Kazimíra Maleviče a pracuje s prvky typickými pro geometrickou abstrakci, jako je trojúhelník, čtverec a kruh. Jakub Janovský naopak ve svých obrazech používá realistické prvky a z vystavených autorů se abstrakci vzdaluje nejvíce.

OBR: Josef Mladějovský Kompozice

Některá díla Josefa Mladějovského hýří barvami, na této výstavě se představí s vážnějšími obrazy Sudoku I. a II. Zdroj: artbanka.cz

Petr Dub, který se nedávno představil v prostoru Start-up výstavou Kustodka, má nyní na výstavě trojrozměrné objekty vytvořené z odřezků dřeva přetažených pružnou barevnou látkou. Tato díla svou neurčitostí tvarů umožňují divákovi naplno zapojit fantazii.

Čtěte také: Výstava Kustodka udělala z personálu exponáty

Václav Kočí k abstrakci dospěl zjednodušováním motivů krajiny, kterou by však divák v jeho díle jen těžko rozpoznal. Jeho současná díla jsou tvořena horizontálními, výrazně barevnými pruhy. Barevné pásy, i když v podstatně menším množství a umírněnější barevné škále jsou typické pro meditativní obrazy Martina Moflára.

Nejen muži malují abstraktně, jak dokazují dvě malířky

Na výstavě není opomenuta ani tvorba mladých autorek. Malířky Ira Svobodová a Alžběta Říhová vytvářejí ve svých obrazech abstrahované perspektivní kompozice složené z geometrických těles. Tato díla je možné zařadit do kategorie abstrakce, ale přesto stále divákovi mohou připomenout jakési opuštěné moderní architektonické stavby.

OBR: Ira Svobodová Oase

Geometrické obrazy Iry Svobodové připomínají architektonické konstrukce. Zdroj: irasvobodova.com

Jestli patříte mezi příznivce moderního malířství nebo chcete poznat současnou českou tvorbu, rozhodně neváhejte s návštěvou. Výstava Polohy současné abstrakce sice svým rozsahem už kvůli umístění v prostoru Start-up patří k těm menším, ale pokud její návštěvu spojíte s prohlídkou dlouhodobé expozice Domu U Zlatého prstenu nazvané Po sametu, jistě nebudete zklamaní.

Galerie hlavního města Prahy

Dům U Zlatého prstenu

Trvání: 5. 8. – 4. 9. 2011

Otevírací doba: úterý – neděle 10:00 – 18:00

Vstupné: zdarma, do dlouhodobé expozice 120,- Kč / 60,- Kč

http://www.citygalleryprague.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Artbanka přichází s výstavou Polohy současné abstrakce